patterns - en to km translation catalogue (44 entries)

en: Novell AppArmor
km: AppArmor ណូវែល

en: Novell AppArmor is an open source Linux application security framework that provides mandatory access control for programs, protecting against the exploitation of software flaws and compromised systems. AppArmor includes everything you need to provide effective containment for programs (including those that run as root) to thwart attempted exploits and even zero-day attacks. AppArmor offers an advanced tool set that largely automates the development of per-program application security so that no new expertise is required.
km: ណូវែល AppArmor គឺ​ជា​គ្រោងការណ៍​សុវត្ថិភាព​កម្មវិធី​លីនុច​កូដ​ចំហ ដែល​ផ្ដល់​នូវ​ការ​គ្រប់គ្រង​រាល់​ការ​ចូល​ដំណើរការ​កម្មវិធី​ចាំបាច់​ផ្សេងៗ ។ វា​អាច​ជួយ​ការពារ​ការ​ឆ្លៀត​ឱកាស​នានា​តាម​រយៈ​កំហុស​ឆ្គង​ផ្នែកទន់ និង ប្រព័ន្ធ ។ AppArmor បាន​រួមបញ្ចូល​នូវ​អ្វីៗ​គ្រប់​យ៉ាង ដើម្បី​បំពេញ​នូវ​តម្រូវការ​របស់​អ្នក​ក្នុង​ការ​ទប់ទល់​យ៉ាង​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​ទល់នឹង​កម្មវិធី​ផ្សេងៗ (រួម​ទាំង​កម្មវិធី​ដែល​រត់​ជា root) ដែល​ប៉ុនប៉ង​កេង​យក​ផលប្រយោជន៍​ពី​អ្នក បើ​ទោះ​បី​វា​ជា​ការ​វាយប្រហារ​ក្នុង​រយៈពេល​ខ្លី​បំផុត​ក៏​ដោយ ។ AppArmor ផ្ដល់​នូវ​សំណុំ​ឧបករណ៍​កម្រិត​ខ្ពស់​មួយ ដែល​ធ្វើ​ស្វ័យប្រតិកម្ម​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​ទៅ​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​សុវត្ថិភាព​កម្មវិធី​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​ណា​មួយ ដូច្នេះ​វា​នឹង​មិន​ទាមទារ​នូវ​ជំនាញការ​ថ្មី​ឡើយ ។

en: This is the base Novell SUSE Linux runtime system.
km: នេះ​ជា​ប្រព័ន្ធ​ពេល​រត់​ស៊ូស៊ី​លីនុច​គោល​របស់​ណូវែល ។

en: Default System
km: ប្រព័ន្ធ​លំនាំដើម

en: This is the default system for this product.
km: នេះ​ជា​ប្រព័ន្ធ​លំនាំដើម​សម្រាប់​ផលិតផល​នេះ ។

en: The GNOME desktop environment is an intuitive and attractive desktop for users.  The GNOME development platform is an extensive framework for building applications that integrate into the rest of the desktop.
km: បរិស្ថាន​ផ្ទៃតុ GNOME គឺ​ជា​ផ្ទៃតុ​ដ៏​គួរ​ឲ្យ​ចាប់អារម្មណ៍​បំផុត សម្រាប់​អ្នក​ប្រើ ។ វេទិកា​អភិវឌ្ឍន៍ GNOME គឺ​ជា​គ្រោងការណ៍​ធំទូលាយ​បំផុត សម្រាប់​បង្កើត​កម្មវិធី​ដែល​នឹង​រួមបញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​នៅសល់​របស់​ផ្ទៃតុ ។

en: KDE is a powerful free software graphical desktop environment for Linux workstations. It combines ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technology of the Linux operating system.
km: KDE គឺ​ជា​បរិស្ថាន​ផ្ទៃតុ​ក្រាហ្វិក​សេរី និង ឥត​គិត​ថ្លៃ​សម្រាប់​ស្ថានីយ​ការងារ​លីនុច ។ វា​រួមបញ្ចូល​ភាព​ងាយស្រួល និង មុខងារ​ដែល​វិវត្ត​តាម​សម័យកាល​ជានិច្ច ជាមួយ​នឹង​បច្ចេកវិជ្ជា​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ​លីនុច ។

en: X Window System
km: ប្រព័ន្ធ X Window

en: In continuous use for over 20 years, the X Window System provides the only standard platform-independent networked graphical window system bridging the heterogeneous platforms in today's enterprise: from network servers to desktops, thin clients, laptops, and handhelds, independent of operating system and hardware.
km: ក្នុង​រយៈពេល​ជាង ២០ ឆ្នាំ​នេះ ប្រព័ន្ធ X Window បាន​ផ្ដល់​នូវ​ប្រព័ន្ធ​បង្អួច​ក្រាហ្វិក​ខ្នាត​គំរូ​មួយ ដែល​វេទិកា​ណា​ក៏​អាច​ប្រើ​វា​បាន​ដែរ ។ វា​ផ្ដល់​នូវ​ការ​តភ្ជាប់​រវាង​វេទិកា​ជាច្រើន​ដែល​មាន​ដើម​កំណើត​ជាមួយ​គ្នា គិត​ចាប់​ពី​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​បណ្ដាញ​រហូត​ដល់​ផ្ទៃតុ ម៉ាស៊ីន​ភ្ញៀវ និង កុំព្យូទ័រ​យួរ​ដៃ ដោយ​មិន​គិត​ថា​ពួក​វា​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិ ឬ ផ្នែក​រឹង​អ្វី​នោះ​ឡើយ គឺ​វា​អាច​ដំណើរការ​ទាំងអស់ ។

en: File Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ឯកសារ

en: Set up a file server to host files so that they may be accessed or retrieved by other computers on the same network, including machines running Microsoft Windows operating systems. The file server can be set up to authenticate against Microsoft Windows domain controllers or to act as a domain controller. Files and directories can be shared with FTP, SMB, and NFS protocols.
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ឯកសារ​មួយ​ដើម្បី​បង្ហោះ​ឯកសារ ដែល​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​កុំព្យូទ័រ​ផ្សេង​ទៀត​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​ដូចគ្នា​នឹង​អាច​ចូល​ដំណើរការ ឬ ទៅ​យក​ឯកសារ​នោះ​បាន ។ សូម្បី​តែ​ម៉ាស៊ីន​ដែល​រត់​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ​ម៉ៃក្រូសូហ្វ​វ៉ីនដូ​ក៏​អាច​ចូល​ដំណើរការ​បាន​ដែរ ។ អ្នក​អាច​រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ឯកសារ​ព្រម​ជាមួយ​នឹង​ម៉ាស៊ីន​គ្រប់គ្រង​ដែន​របស់​ម៉ៃក្រូសូហ្វ​វ៉ីនដូ ឬ ឲ្យ​វា​ដើរ​តួ​ជា​ម៉ាស៊ីន​គ្រប់គ្រង​ដែន​ក៏​បាន​ដែរ ។ អ្នក​អាច​ចែក​រំលែក​ឯកសារ និង ថត​ដោយ​ប្រើ​ពិធីការ FTP, SMB និង NFS ។

en: Print Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​បោះពុម្ព

en: Set up a print server to host print queues so that they may be accessed by other computers on the same network, including machines running Microsoft Windows operating systems. The print server may accept print jobs from client computers and direct them to locally attached printers or to network printers. lpd, cups, and smb print servers and queues are supported.
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​បោះពុម្ព​មួយ​ដើម្បី​បង្ហោះ​ជួរ​បោះពុម្ព ដែល​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​កុំព្យូទ័រ​ផ្សេង​ទៀត​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​ដូចគ្នា​នឹង​អាច​ចូល​ដំណើរការ​បាន ។ សូម្បី​តែ​ម៉ាស៊ីន​ដែល​រត់​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ​ម៉ៃក្រូសូហ្វ​វ៉ីនដូ​ក៏​អាច​ចូល​ដំណើរការ​បាន​ដែរ ។  ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​បោះពុម្ព​អាច​នឹង​ទទួល​ការងារ​បោះពុម្ព​ពី​ម៉ាស៊ីន​ភ្ញៀវ ហើយ​នឹង​នាំ​ការងារ​ទាំងនោះ​ទៅ​ម៉ាស៊ីន​បោះពុម្ព​ដែល​បាន​ភ្ជាប់​មូលដ្ឋាន ឬ ទៅ​ម៉ាស៊ីន​បោះពុម្ព​បណ្ដាញ ។ ម៉ាស៊ីន​បម្រើ និង ជួរ​ម៉ាស៊ីន​បោះពុម្ព lpd, cups និង smb ក៏​ត្រូវ​បាន​គាំទ្រ​ផង​ដែរ ។

en: Mail and News Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​សំបុត្រ និង ព័ត៌មាន

en: Set up electronic mail and message services to handle e-mail, mailing, and news lists. It can also set up a virus scanner to scan messages at the server level.
km: រៀបចំ​សេវា​អ៊ីមែល និង សំបុត្រ​ដើម្បី​អាច​ផ្ញើ ឬ ទទួល​អ៊ីមែល និង អាច​មើល​បញ្ជី​ព័ត៌មាន​ផ្សេងៗ ។ អ្នក​ក៏​អាច​រៀបចំ​កម្មវិធី​វិភាគ​រក​មេរោគ ដើម្បី​វិភាគ​សារ​នៅ​ឯកសារ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ ។

en: Web and LAMP Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​បណ្ដាញ និង LAMP

en: Set up a Web server that is able to serve static, dynamic, and interactive content (like a Web shop). It is based on the Apache HTTP Server, the database management system MySQL, and a scripting language such as PHP, Python, Ruby on Rails, or Perl.
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​បណ្ដាញ ដែល​នឹង​អាច​បម្រើ​ខាង​ផ្នែក​មាតិកា​ឋិតិវន្ត ថាមវន្ត និង អន្តរកម្ម (ដូចជា​ហាង​ទំនិញ​លើ​វ៉េប​ជាដើម) ។ វា​ត្រូវ​បាន​ផ្អែក​លើ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ Apache HTTP, ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​មូលដ្ឋាន​ទិន្នន័យ MySQL និង ភាសា​សរសេរ​ស្គ្រីប​ដូចជា PHP, Python, Ruby លើ Rails ឬ Perl ។

en: Internet Gateway
km: ផ្លូវ​ចេញ​ចូល​អ៊ីនធឺណិត

en: Set up a proxy, firewall, and gateway server. Also provide a virtual private network (VPN) gateway.
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ប្រូកស៊ី ជញ្ជាំងភ្លើង និង ផ្លូវ​ចេញចូល ។ វា​ក៏​ផ្ដល់​ផង​ដែរ​នូវ​ផ្លូវ​ចេញចូល​បណ្ដាញ​ឯកជន​និម្មិត (VPN) ។

en: DHCP and DNS Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ DHCP និង DNS

en: Set up the server for the Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) that provides configuration parameters to client computers to integrate them into a network. Also provide Domain Name System (DNS) services to deliver information associated with domain names, in particular, the IP address.
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​សម្រាប់​ពិធីការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ម៉ាស៊ីន​ថាមវន្ត (DHCP) ដែល​ផ្ដល់​នូវ​ប៉ារ៉ាមែត្រ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ទៅ​ឲ្យ​ម៉ាស៊ីន​ភ្ញៀវ ដើម្បី​រួមបញ្ចូល​ពួក​វា​ទៅ​ក្នុង​បណ្ដាញ​មួយ ។ វា​ក៏​ផ្ដល់​ផង​ដែរ​នូវ​សេវា​ប្រព័ន្ធ​ឈ្មោះ​ដែន (DNS) ដើម្បី​ចែកចាយ​ព័ត៌មាន​ដែល​ទាក់ទង​ជាមួយ​ឈ្មោះ​ដែន ជា​ពិសេស​គឺ​អាសយដ្ឋាន IP ។

en: Directory Server (LDAP)
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ថត (LDAP)

en: Set up a directory server with OpenLDAP and Kerberos.  The Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) is used to access online directory services. It runs directly over TCP and can be used to access a stand-alone LDAP directory service or to access a directory service that has an X.500 back-end.
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ថត​ជាមួយ OpenLDAP និង Kerberos ។ ពិធីការ​ចូលដំណើរការ​ថត​ល្មមៗ (LDAP) ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​ចូលដំណើរការ​សេវា​ថត​លើ​បណ្ដាញ ។ វា​រត់​ដោយ​ផ្ទាល់​លើ TCP និង អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​ចូលដំណើរការ​សេវា​ថត LDAP ដំណើរការ​តែ​ឯង ដែល​មាន​កម្មវិធី X.500 នៅ​ពី​ក្រោយ ។

en: Xen Virtual Machine Host Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ម៉ាស៊ីន​របស់​ម៉ាស៊ីន​និម្មិត Xen

en: Set up a server to configure, manage, and monitor virtual machines on a single physical machine. Includes:
     * XEN virtual machine monitor
     * XEN virtual machine monitor tools and documentation
     * XEN-adapted Linux kernel for host server
     * YaST modules to install and configure virtual systems
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​មួយ​ដើម្បី​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ គ្រប់គ្រង និង ត្រួតពិនិត្យ​ម៉ាស៊ីន​និម្មិត​នៅ​លើ​ម៉ាស៊ីន​ពិត​មួយ ។ ក្នុង​នោះ​រួម​មាន ៖
     * កម្មវិធី​ត្រួតពិនិត្យ​ម៉ាស៊ីន​និម្មិត XEN
     * ឧបករណ៍ និង ឯកសារ​សម្រាប់​ត្រួតពិនិត្យ​ម៉ាស៊ីន​និម្មិត XEN
     * ខឺណែល​លីនុច​ដែល​បាន​សម្រួល​តាម XEN សម្រាប់​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ម៉ាស៊ីន​ភ្ញៀវ
     * ម៉ូឌុល YaST ដើម្បី​ដំឡើង និង កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រព័ន្ធ​និម្មិត

en: SAP Application Server Base
km: មូលដ្ឋាន​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​កម្មវិធី SAP

en: Oracle Server Base
km: មូលដ្ឋាន​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ Oracle

en: Set up the server for installing Oracle databases.
km: រៀបចំ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ ដើម្បី​ដំឡើង​មូលដ្ឋាន​ទិន្នន័យ Oracle ។

en: High Availability
km: មាន​កម្រិត​ខ្ពស់​

en: Provide tools to ensure a high degree of operational continuity and reduce the downtimes of your system.
km: ផ្ដល់​នូវ​ឧបករណ៍ ដើម្បី​ជួយ​ឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​របស់​អ្នក​បន្ត​ដំណើរការ​ក្នុង​កម្រិត​ប្រសើរ​មួយ ព្រម​ទាំង​ជួយ​កាត់បន្ថយ​បញ្ហា​គាំង ។

en: C/C++ Compiler and Tools
km: កម្មវិធី​ចងក្រង និង ឧបករណ៍ C/C++

en: Minimal set of tools for compiling and linking applications.
km: សំណុំ​ឧបករណ៍​អប្បបរមា សម្រាប់​ចងក្រង និង តភ្ជាប់​កម្មវិធី ។

en: Linux Tools
km: ឧបករណ៍​លីនុច

en: Standard tools for daily work.
km: ឧបករណ៍​ខ្នាត​គំរូ​សម្រាប់​ការងារ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ។

en: Common Code Base
km: មូលដ្ឋាន​កូដ​ធម្មតា

en: Consists of all packages that are common to all Novell SUSE Linux Enterprise products. Also provides a Linux Standard Base 3.0 compliant runtime environment.
km: មាន​កញ្ចប់​ជាច្រើន ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ធម្មតាៗ​សម្រាប់​ផលិតផល​ស៊ូស៊ី​លីនុច​របស់​ណូវែល សម្រាប់​សហគ្រាស​នានា ។ វា​ក៏​ផ្ដល់​ផង​ដែរ​នូវ​មូលដ្ឋាន​ខ្នាត​គំរូ​លីនុច ៣.០ ដែល​ត្រូវ​គ្នា​ជាមួយ​បរិស្ថាន​ពេល​រត់ ។

en: iSCSI Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ iSCSI

en: The Internet Small Computer Systems Interface (iSCSI) is a technology for creating a  Storage Area Network  (SAN). The are two parts to iSCSI: the initiator (the client that wants the data) and the target (the server providing the data).  The iSCSI protocol is built on TCP/IP.  An EVMS plugin is provided that can be used to easily set up iSCSI targets.
km: Internet Small Computer Systems Interface (iSCSI) គឺ​ជា​បច្ចេកវិជ្ជា​សម្រាប់​បង្កើត Storage Area Network  (SAN) ។ iSCSI មាន​ពីរ​ផ្នែក ៖ អ្នក​ផ្ដួចផ្ដើម (ម៉ាស៊ីន​ភ្ញៀវ​ដែល​ចង់​បាន​ទិន្នន័យ) និង គោលដៅ (ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ដែល​ផ្ដល់​ទិន្នន័យ) ។ ពិធីការ iSCSI ត្រូវ​បាន​ស្ថាបនា​នៅ​ក្នុង TCP/IP ។ កម្មវិធី​ជំនួយ EVMS ត្រូវ​បាន​ផ្ដល់​ ដែល​​អាច​រៀបចំ​គោលដៅ iSCSI បាន​ងាយស្រួល ។

en: Web-Based Enterprise Management
km: ការគ្រប់គ្រង​សហគ្រាស​តាម​បណ្ដាញ

en: Web-based enterprise management.
km: ការ​គ្រប់គ្រង​សហគ្រាស​តាម​បណ្ដាញ

en: Base Technologies
km: បច្ចេកវិជ្ជា​គោល

en: Development
km: អភិវឌ្ឍន៍

en: Graphical Environments
km: បរិស្ថាន​ក្រាហ្វិក

en: Primary Functions
km: អនុគមន៍​ចម្បង
