patterns - en to fi translation catalogue (49 entries)

en: Novell AppArmor is an open source Linux application security framework that provides mandatory access control for programs, protecting against the exploitation of software flaws and compromised systems. AppArmor includes everything you need to provide effective containment for programs (including those that run as root) to thwart attempted exploits and even zero-day attacks. AppArmor offers an advanced tool set that largely automates the development of per-program application security so that no new expertise is required.
fi: Novell AppArmor on avoimen lähdekoodin tietoturvasovelluskehys Linuxille, joka tarjoaa pakollisen käytönvalvonnan ohjelmille antaen suojan ohjelmistovikoja ja järjestelmän murtamista vastaan. AppArmor sisältää kaiken tarvittavan ja tarjoaa toimivan suojan ohjelmien (sisältäen pääkäyttäjänä suoritettavat ohjelmat) tuhoa aiheuttavilta koodeilta ja jopa nollapäivähyökkäyksiltä. AppArmor tarjoaa edistyneet työkalut, jotka laajasti automatisoivat ohjelmakohtaiset asetukset niin, että uusia taitoja ei tarvita.

en: This is the base Novell SUSE Linux runtime system.
fi: Tämä on Novell SUSE Linuxin ajonaikainen perusjärjestelmä.

en: Default System
fi: Oletusjärjestelmä

en: This is the default system for this product.
fi: Tämä on tämän tuotteen oletusjärjestelmä.

en: The GNOME desktop environment is an intuitive and attractive desktop for users.  The GNOME development platform is an extensive framework for building applications that integrate into the rest of the desktop.
fi: GNOME -työpöytäympäristö on helposti ymmärrettävä ja houkuttelevan näköinen työpöytä käyttäjille.  GNOME-kehitysalusta on laaja kehys ohjelmien rakentamiseen, jotka muodostavat yhtenäisen työpöytäkokonaisuuden.

en: KDE is a powerful free software graphical desktop environment for Linux workstations. It combines ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technology of the Linux operating system.
fi: KDE on vaikuttava vapaa työpöytäympäristö Linux-työasemille. Siinä yhdistyy helppokäyttöisyys, käytettävyys ja upea graafinen suunnittelu Linux-käyttöjärjestelmäteknologian kanssa.

en: X Window System
fi: X-ikkunointijärjestelmä

en: In continuous use for over 20 years, the X Window System provides the only standard platform-independent networked graphical window system bridging the heterogeneous platforms in today's enterprise: from network servers to desktops, thin clients, laptops, and handhelds, independent of operating system and hardware.
fi: X-ikkunointijärjestelmä, joka on ollut jatkuvassa käytössä yli 20 vuotta, on ainoa standardi, alustariippumaton, verkotettu, graafinen ikkunointijärjestelmä. Se yhdistää tämän päivän epäyhtenäiset alustat verkkopalvelimista työpöydälle, ohuisiin asiakkaisiin, kannettaviin ja kämmentietokoneisiin käyttöjärjestelmästä ja laitteistosta riippumatta.

en: File Server
fi: Tiedostopalvelin

en: Set up a file server to host files so that they may be accessed or retrieved by other computers on the same network, including machines running Microsoft Windows operating systems. The file server can be set up to authenticate against Microsoft Windows domain controllers or to act as a domain controller. Files and directories can be shared with FTP, SMB, and NFS protocols.
fi: Aseta tiedostopalvelin jakamaan tiedostoja niin, että ne ovat muiden samassa verkossa olevien koneiden saatavilla tai noudettavissa mukaan lukien koneiden, joissa on Microsoft Windows -käyttöjärjestelmä. Tiedostopalvelin voidaan määrittää tunnistautumaan Microsoft Windows -toimialueen ohjaimelle tai esiintymään toimialueen ohjaimena. Tiedostot ja hakemistot voidaan jakaa FTP-, SMB- ja NFS-yhteyskäytännöillä.

en: Print Server
fi: Tulostuspalvelin

en: Set up a print server to host print queues so that they may be accessed by other computers on the same network, including machines running Microsoft Windows operating systems. The print server may accept print jobs from client computers and direct them to locally attached printers or to network printers. lpd, cups, and smb print servers and queues are supported.
fi: Aseta tulostuspalvelin jakamaan tulostinjonoa niin, että se on samassa verkossa olevien tietokoneiden käytettävissä mukaan lukien tietokoneet, joissa on Microsoft Windows -käyttöjärjestelmä. Tulostuspalvelin voi hyväksyä tulostustöitä asiakaskoneilta ja ohjata ne paikallisesti kytkettyihin tulostimiin tai verkkotulostimiin. lpd-, cups- ja smb-tulostuspalvelimet ja jonot ovat tuettuja.

en: Mail and News Server
fi: Posti- ja uutispalvelimet

en: Set up electronic mail and message services to handle e-mail, mailing, and news lists. It can also set up a virus scanner to scan messages at the server level.
fi: Aseta sähköiset posti- ja viestipalvelut hallitsemaan sähköpostia, postitus- ja uutislistoja. Voit myös määrittää virustutkan tutkimaan viestit palvelintasolla.

en: Web and LAMP Server
fi: Web- ja LAMP-palvelin

en: Set up a Web server that is able to serve static, dynamic, and interactive content (like a Web shop). It is based on the Apache HTTP Server, the database management system MySQL, and a scripting language such as PHP, Python, Ruby on Rails, or Perl.
fi: Aseta web-palvelin, joka pystyy jakamaan pysyvää, muuttuvaa ja vuorovaikutteista sisältöä (kuten Web-kauppa). Se perustuu Apache HTTP-palvelimeen, MySQL-tietokannan hallintajärjestelmään ja komentojonokieliin kuten PHP, Python, Ruby on Rails tai Perl.

en: Internet Gateway
fi: Internet-yhdyskäytävä

en: Set up a proxy, firewall, and gateway server. Also provide a virtual private network (VPN) gateway.
fi: Aseta välityspalvelin, palomuuri ja yhdyskäytäväpalvelin. Tarjoaa myös virtuaalisen yksityisen verkon (VPN) yhdyskäytävän.

en: DHCP and DNS Server
fi: DHCP- ja DNS-palvelin

en: Set up the server for the Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) that provides configuration parameters to client computers to integrate them into a network. Also provide Domain Name System (DNS) services to deliver information associated with domain names, in particular, the IP address.
fi: Aseta DHCP-palvelin (Dynamic Host Configuration Protocol), joka tarjoaa määritysasetukset asiakaskoneille liittääkseen ne verkkoon. Tarjoa myös DNS-palvelun (Domain Name System) välittääkseen tietoja liittyen toimialuenimiin, kuten IP-osoitteen.

en: Directory Server (LDAP)
fi: Hakemistopalvelin (LDAP)

en: Set up a directory server with OpenLDAP and Kerberos.  The Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) is used to access online directory services. It runs directly over TCP and can be used to access a stand-alone LDAP directory service or to access a directory service that has an X.500 back-end.
fi: Aseta hakemistopalvelin käyttäen OpenLDAP:tä ja Kerberos:ta.  LDAP-palvelinta (Lightweight Directory Access Protocol) käytetään pääsyyn verkkohakemistopalveluihin. Se toimii suoraan TCP:n päällä ja sitä voidaan käyttää pääsyyn itsenäiseen LDAP-hakemistopalveluun tai pääsyyn hakemistopalveluun, jossa on X.500-tausta.

en: Xen Virtual Machine Host Server
fi: Isäntäpalvelin Xen-virtuaalikoneille

en: Set up a server to configure, manage, and monitor virtual machines on a single physical machine. Includes:
     * XEN virtual machine monitor
     * XEN virtual machine monitor tools and documentation
     * XEN-adapted Linux kernel for host server
     * YaST modules to install and configure virtual systems
fi: Aseta palvelin määrittämään, hallitsemaan ja tarkkailemaan virtuaalikoneita yhdessä fyysisessä koneessa. Sisältää:
     * XEN-virtuaalikoneen tarkkailun
     * XEN-virtuaalikoneiden tarkkailutyökalut ja ohjeistuksen
     * XEN-yhteensopivan Linux-ytimen isäntäpalvelimelle
     * YaST-moduulit virtuaalijärjestelmien asentamiseen ja määrittämiseen

en: SAP Application Server Base
fi: SAP-sovelluspalvelinalusta

en: Set up the server for installing SAP systems.
fi: Pystytä palvelin SAP järjestelmien asentamista varten.

en: Oracle Server Base
fi: Oracle-palvelinalusta

en: Set up the server for installing Oracle databases.
fi: Pystytä palvelin Oraclen tietokantojen asentamista varten.

en: High Availability
fi: Korkea käytetttävyys

en: Provide tools to ensure a high degree of operational continuity and reduce the downtimes of your system.
fi: Tarjoaa työkalut, jotka takaavat toimintojen jatkumiseen korkella tasolla ja vähentävät järjestelmän alhaallaoloaikaa.

en: C/C++ Compiler and Tools
fi: C/C++-kääntäjä ja -työkalut

en: Minimal set of tools for compiling and linking applications.
fi: Mahdollisimman pieni työkalupaketti ohjelmien kääntämiseen ja linkittämiseen.

en: Linux Tools
fi: Linux-työkalut

en: Standard tools for daily work.
fi: Perustyökalut päivittäiseen työskentelyyn.

en: Common Code Base
fi: Yhteinen koodialusta

en: Consists of all packages that are common to all Novell SUSE Linux Enterprise products. Also provides a Linux Standard Base 3.0 compliant runtime environment.
fi: Sisältää kaikki paketit, jotka ovat yhteisiä kaikille Novell SUSE Linux Enterprise -tuotteille. Tarjoaa myös Linux Standard Base 3.0 -yhteensopivan ajonaikaisen ympäristön.

en: iSCSI Server
fi: iSCSI-palvelin

en: The Internet Small Computer Systems Interface (iSCSI) is a technology for creating a  Storage Area Network  (SAN). The are two parts to iSCSI: the initiator (the client that wants the data) and the target (the server providing the data).  The iSCSI protocol is built on TCP/IP.  An EVMS plugin is provided that can be used to easily set up iSCSI targets.
fi: Internet Small Computer Systems Interface (iSCSI) on teknologia Storage Area Network  (SAN) luomiseen. iSCSI koostuu kahdesta osasta: Aloittaja (asiakas, joka haluaa dataa) ja kohde (palvelin, joka tarjoaa dataa).  iSCSI yhteyskäytäntö on rakennettu TCP/IP:n päälle. Tarjolla on EVMS-liitännäinen, jota voidaan käyttää iSCSI-kohteiden helppoon määrittämiseen.

en: Web-Based Enterprise Management
fi: Web-pohjainen yrityshallinta

en: Web-based enterprise management.
fi: Web-pohjainen yrityshallinta.

en: 32Bit Runtime Environment
fi: 32Bit ajonaikainen ympäristö

en: This will install the 32bit variant of all selected patterns. This allows to execute 32bit software.
fi: Tämä asentaa 32-bittiset versiot kaikista valituista kuvioista. Tämä sallii 32-bittisen ohjelmiston suorittamisen.

en: 64Bit Runtime Environment
fi: 64Bit ajonaikainen ympäristö

en: This will install the 64bit variant of all selected patterns. This allows to execute 64bit software.
fi: Tämä asentaa 64-bittiset versiot kaikista valituista kuvioista. Tämä sallii 64bittisen ohjelmiston suorittamisen.

en: x86 Runtime Environment
fi: x86 ajonaikainen ympäristö

en: Base Technologies
fi: Perusteknologiat

en: Development
fi: Kehitys

en: Graphical Environments
fi: Graafinen ympäristö

en: Primary Functions
fi: Ensisijaiset toiminnot
