yast2-description - en to it translation catalogue (34 entries)

en: Novell AppArmor is an open source Linux application security framework that provides mandatory access control for programs, protecting against the exploitation of software flaws and compromised systems. AppArmor includes everything you need to provide effective containment for programs (including those that run as root) to thwart attempted exploits and even zero-day attacks. AppArmor offers an advanced tool set that largely automates the development of per-program application security so that no new expertise is required.
it: Novell AppArmor è un framework di sicurezza per applicazioni Linux open source che applica il controllo obbligatorio degli accessi per i programmi. Ciò consente di proteggere il computer da utilizzi non autorizzati a causa di difetti software e sistemi compromessi. AppArmor include tutte le funzionalità necessarie per un'efficace protezione dei programmi, compresi quelli eseguiti come root, in modo da impedire accessi non autorizzati e ridurre drasticamente gli attacchi. AppArmor fornisce un insieme di strumenti avanzati che automatizzano notevolmente lo sviluppo di patch di sicurezza specifiche dell'applicazione senza richiedere l'intervento di utenti esperti.

en: This is the base Novell SUSE Linux runtime system.
it: Il sistema runtime Novell SUSE Linux di base.

en: Default System
it: Sistema predefinito

en: This is the default system for this product.
it: Il sistema predefinito per il prodotto in uso.

en: Gnome (Default)
it: Gnome (Predefinito)

en: GNOME is Novell's default enterprise desktop. It is an intuitive and attractive desktop combining industry-leading usability with a powerful set of applications and management features that are essential to enterprise adoption.
it: GNOME è la soluzione predefinita Novell per i computer desktop aziendali. Rappresenta un programma desktop accattivante e intuitivo che associa massima facilità d'uso a una serie di efficaci applicazioni e funzioni di gestione fondamentali per l'utilizzo nelle aziende.

en: KDE is a powerful free software graphical desktop environment for Linux workstations. It combines ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technology of the Linux operating system.
it: KDE rappresenta un efficiente ambiente desktop grafico software gratuito per le workstation Linux. Associa facilità d'uso, funzioni aggiornate e ambiente grafico accattivante alla tecnologia del sistema operativo Linux.

en: Minimal Graphical Install
it: Installazione grafica minima

en: In continuous use for over 20 years, the X Window System provides the only standard platform-independent networked graphical window system. It bridges the heterogeneous platforms in today's enterprise, independent of operating system and hardware.
it: X Window, in uso da oltre 20 anni, rappresenta l'unico sistema a finestre con interfaccia grafica e trasparente alla rete indipendente dalla piattaforma. Consente di utilizzare piattaforme eterogenee, molto diffuse nelle moderne aziende, a prescindere al sistema operativo e dai componenti hardware utilizzati.

en: C/C++ Compiler and Tools
it: Strumenti e compilatore C/C++

en: Minimal set of tools for compiling and linking applications
it: Insieme di strumenti di base per la compilazione e il collegamento delle applicazioni.

en: Linux Tools
it: Strumenti Linux

en: Standard tools for daily work
it: Strumenti standard per le attività quotidiane.

en: Common Code Base (for certification)
it: Base codice comune (per la certificazione)

en: This consists of all packages that are common to all Novell SUSE Linux Enterprise products. It also provides a Linux Standard Base 3.0 compliant runtime environment.
it: Include tutti i pacchetti condivisi dei prodotti Novell SUSE Linux Enterprise e un ambiente di runtime compatibile con Linux Standard Base 3.0.

en: 32Bit Runtime Environment
it: Ambiente runtime a 32 bit

en: This will install the 32bit variant of all selected patterns. This allows execution of 32bit software.
it: Verrà installata la variante a 32 bit di tutti i modelli selezionati per consentire l'esecuzione del software a 32 bit.

en: Novell Applications
it: Applicazioni Novell

en: Software used to connect to traditional Novell services, including eDirectory, GroupWise, iFolder, and iPrint.
it: Software utilizzato per la connessione ai servizi Novell tradizionali, tra cui eDirectory, GroupWise, iFolder e iPrint.

en: Laptop
it: Computer portatile

en: Tools designed specifically for use with laptop computers.
it: Strumenti creati appositamente per i computer portatili.

en: Help and Support Documentation
it: Guida e documentazione di supporto

en: Kernel Development
it: Sviluppo del Kernel

en: Kernel development packages
it: Pacchetti per lo sviluppo del kernel

en: GNOME Development
it: Sviluppo GNOME

en: GNOME development packages
it: Pacchetti per lo sviluppo di GNOME

en: KDE Development
it: Sviluppo KDE

en: KDE development packages
it: Pacchetti per lo sviluppo di KDE

en: Mono Development
it: Sviluppo Mono

en: MONO development packages
it: Pacchetti per lo sviluppo di MONO

en: Base Technologies
it: Tecnologie di base

en: Development
it: Sviluppo

en: Desktops
it: Desktop

en: Additional Software
it: Software aggiuntivi
