patterns - en to da translation catalogue (9 entries)

en: Novell AppArmor is an open source Linux application security framework that provides mandatory access control for programs, protecting against the exploitation of software flaws and compromised systems. AppArmor includes everything you need to provide effective containment for programs (including those that run as root) to thwart attempted exploits and even zero-day attacks. AppArmor offers an advanced tool set that largely automates the development of per-program application security so that no new expertise is required.
da: Novell AppArmor er et open source Linux sikkerhedsprodukt der beskytter systemet imod udnyttelse af fejl i softwaren der kan kompromiterer systemet.. AppArmor indeholder alt du behøver for at lave effektiv inddæmning af programmer (inklusive dem der kører som root) hvilket forhindrer forsøgte udnyttelser og nul-dags angreb i at virke. AppArmor tilbyder et avanceret sæt værktøjer der stort set automatisererudviklingen af per-program sikkerhed så ingen ny ekspertise er påkrævet.

en: This is the base Novell SUSE Linux runtime system.
da: Dette er de grundlæggende Novell SUSE Linux systempakker.

en: Default System
da: Standard system

en: This is the default system for this product.
da: Dette er standard systemet for dette produkt.

en: KDE is a powerful free software graphical desktop environment for Linux workstations. It combines ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technology of the Linux operating system.
da: KDE er et stærkt fri software grafisk skrivebordsmiljø. Det er både let at bruge, har mange funktioner og et flot grafisk design.

en: C/C++ Compiler and Tools
da: C/C++ kompiler og værktøjer

en: Linux Tools
da: Linux værktøjer

en: Base Technologies
da: Basis teknologier

en: Development
da: Udvikling
