linuxrc - en to sv translation catalogue (169 entries)

note: TXT_CANCEL
en: Back
sv: Tillbaka

note: TXT_YES
en: Yes
sv: Ja

note: TXT_NO
en: No
sv: Nej

note: TXT_CHOOSE_LANGUAGE
en: Select the language.
sv: Välj språket.

note: TXT_COLOR_DISPLAY
en: Color display
sv: Färgskärm

note: TXT_MONO_DISPLAY
en: Monochrome display
sv: Svartvit skärm

note: TXT_CHOOSE_DISPLAY
en: Select the display type.
sv: Välj skärmtyp.

note: TXT_MENU_LANG
en: Language
sv: Språk

note: TXT_MENU_MODULES
en: Kernel Modules (Hardware Drivers)
sv: Kärnmoduler (hårdvarudrivrutiner)

note: TXT_MENU_START
en: Start Installation or System
sv: Starta installation eller system

note: TXT_MENU_INFO
en: System Information
sv: Systeminformation

note: TXT_HDR_MAIN
en: Main Menu
sv: Huvudmeny

note: TXT_SETTINGS
en: Settings
sv: Inställningar

note: TXT_MENU_DISPLAY
en: Display
sv: Skärm

note: TXT_MENU_KEYMAP
en: Keymap
sv: Tangentkarta

note: TXT_LOAD_NET
en: Load Network Card Modules
sv: Ladda moduler för nätverkskort

note: TXT_SHOW_MODULES
en: Show Loaded Modules
sv: Visa laddade moduler

note: TXT_AUTO_LOAD
en: Load Modules Automatically
sv: Ladda moduler automatiskt

note: TXT_DEL_MODULES
en: Unload Modules
sv: Ladda ur moduler

note: TXT_TRY_TO_LOAD
en: Trying to load module "%s"...
    
    During loading, you may want to watch the kernel messages on virtual console 4 (ALT-F4). Use ALT-F1 to switch back to this menu.
sv: Försöker ladda modul "%s"...
    
    Vid laddningen kanske du vill titta på meddelanden från kärnan på den virtuella konsollen 4 (ALT+F4). Använd ALT+F1 för att växla tillbaka till den här menyn.

note: TXT_LOAD_SUCCESSFUL
en: Module "%s" loaded successfully.
sv: Modulen "%s" laddades.

note: TXT_LOAD_FAILED
en: Failed to load module "%s".
sv: Misslyckades med att ladda modulen "%s".

note: TXT_CDROM
en: CD-ROM
sv: Cd-rom

note: TXT_FLOPPY
en: Floppy
sv: Diskett

note: TXT_HARDDISK
en: Hard Disk
sv: Hårddisk

note: TXT_START_INSTALL
en: Start Installation or Update
sv: Starta installation eller uppdatering

note: TXT_START_RESCUE
en: Start Rescue System
sv: Starta räddningssystem

note: TXT_LOAD_RS_NFS
en: Load Rescue System via NFS
sv: Ladda räddningssystem via NFS

note: TXT_BOOT_SYSTEM
en: Boot Installed System
sv: Starta installerat system

note: TXT_SEARCH_FOR_RI
en: Searching for image "%s"...
sv: Söker efter avbild "%s"...

note: TXT_RI_NOT_FOUND
en: Cannot find the image.
    
    Check the directory specification.
sv: Kan inte hitta avbilden.
    
    Kontrollera katalogspecificeringen.

note: TXT_INFO_KERNEL
en: Kernel Messages
sv: Kärnmeddelanden

note: TXT_INFO_DEVICES
en: Devices
sv: Enheter

note: TXT_INFO_NETDEV
en: Network Cards
sv: Nätverkskort

note: TXT_INFO_IRQS
en: Interrupts
sv: Avbrott

note: TXT_INFO_IOPORTS
en: I/O Ports
sv: I/O-portar

note: TXT_INFO_MEM
en: Memory
sv: Minne

note: TXT_INFO_MODULES
en: Modules
sv: Moduler

note: TXT_INSERT_DISK
en: Insert the disk and press ENTER.
sv: Sätt i disketten och tryck på Enter.

note: TXT_ERROR_READ_DISK
en: Error reading from floppy disk.
sv: Fel vid läsning från diskett.

note: TXT_ENTER_ROOT_FS
en: Enter your root partition (e.g., /dev/sda3)
sv: Ange rotpartition (t ex /dev/sda3)

note: TXT_INVALID_ROOT_FS
en: Invalid root device.
sv: Ogiltig rotenhet.

note: TXT_INVALID_INPUT
en: Invalid input.
sv: Ogiltig indata.

note: TXT_INPUT_IPADDR
en: Enter your IP address.
sv: Ange IP-adress.

note: TXT_INPUT_NETMASK
en: Enter your netmask. For a normal class C network, this is usually 255.255.255.0.
sv: Ange nätmask. För vanliga C-klassnätverk är detta vanligtvis 255.255.255.0.

note: TXT_INPUT_GATEWAY
en: If you need a gateway to reach the server, enter the IP address of the gateway. If you do not need a gateway, enter your own IP address.
sv: Om du behöver en gateway för att nå servern, ange dess IP-adress. Om du inte behöver en gateway, ange din egna IP-adress.

note: TXT_INPUT_NAMED
en: Enter the IP address of your name server. If you do not use a name server, press ESC.
sv: Ange din namnservers IP-adress. Om du inte använder en namnserver, tryck på Esc.

note: TXT_FOUND_HOST
en: The following data has been retrieved:
    
    IP address: %s
    Name: %s
    Domain: %s
sv: Följande data har hämtats:
    
    IP-adress: %s
    Namn: %s
    Domän: %s

note: TXT_ERROR_CONF_NET
en: An error occurred during the network configuration. Your network card probably was not recognized by the kernel.
sv: Ett fel uppstod när nätverket skulle ställas in. Ditt nätverkskort identifierades antagligen inte av kärnan.

note: TXT_INPUT_SERVER
en: Enter the IP address of the NFS server.
sv: Ange NFS-serverns IP-adress.

note: TXT_INPUT_FTPSERVER
en: Enter the IP address of the FTP server.
sv: Ange FTP-serverns IP-adress.

note: TXT_INPUT_DIR
en: Enter the directory on the server.
sv: Ange katalogen på servern.

note: TXT_ENTER_PARAMS
en: Enter parameters for "%s".
sv: Ange parametrar för "%s".

note: TXT_TRY_NFS_MOUNT
en: Trying to mount the directory
    
    "%s:%s"...
sv: Försöker montera katalogen
    
    "%s:%s"...

note: TXT_ERROR_NFSMOUNT
en: An error occurred while trying to mount the NFS directory.
    
    Reason given by server: %s
sv: Ett fel uppstod när NFS-katalogen skulle monteras.
    
    Anledning enligt server: %s

note: TXT_CHOOSE_KEYMAP
en: Choose a keyboard map.
    YaST will offer additional keyboard tables later.
sv: Välj tangentbordslayout.
    YaST kommer att erbjuda dig ytterligare tangentbordslayouter senare.

note: TXT_DELETE_MODULE
en: Choose the module to unload.
sv: Välj modulen som ska laddas ur.

note: TXT_NO_MODULES
en: No modules currently loaded.
sv: För tillfället finns det inga laddade moduler.

note: TXT_AUTO_RUNNING
en: Autoprobing (%s)...
sv: Undersöker (%s)...

note: TXT_WANT_MORE_SCSI
en: Search for additional SCSI host adaptors?
sv: Vill du söka efter ytterligare SCSI-kort?

note: TXT_WANT_MORE_NET
en: Search for additional network cards?
sv: Vill du söka efter ytterligare nätverkskort?

note: TXT_WANT_MORE_CDROM
en: Search for additional CD-ROM drives?
sv: Vill du söka efter ytterligare cd-romenheter?

note: TXT_NET_ETH0
en: ethernet network card
sv: Ethernet-nätverkskort

note: TXT_NET_PLIP
en: parallel port
sv: parallellport

note: TXT_NET_TR0
en: token ring network card
sv: token ring-nätverkskort

note: TXT_NET_ARC0
en: arcnet network card
sv: Arcnet-nätverkskort

note: TXT_NET_FDDI
en: FDDI network card
sv: FDDI-nätverkskort

note: TXT_NET_HIPPI
en: HIPPI network card
sv: HIPPI-nätverkskort

note: TXT_CHOOSE_NET
en: Choose the network device.
sv: Välj nätverksenhet.

note: TXT_INPUT_PLIP_IP
en: Enter the IP address of the PLIP partner.
sv: Ange PLIP-partnerns IP-adress.

note: TXT_NO_PCMCIA
en: The PCMCIA chipset could not be detectedautomatically. Specify it manually.
sv: PCMCIA-kretsuppsättningen kunde inte identifierasautomatiskt. Du måste ange manuellt.

note: TXT_FOUND_PCMCIA
en: Found PCMCIA chipset "%s".
    
    Enter parameters for PCMCIA core modules.
sv: Hittade PCMCIA-kretsuppsättningen "%s".
    
    Ange parametrar för PCMCIA-kärnmoduler.

note: TXT_PCMCIA_PARAMS
en: Enter specific parameters for chipset "%s".
sv: Ange specifika parametrar för kretsuppsättningen "%s".

note: TXT_START_CARDMGR
en: Starting card manager...
sv: Startar korthanterare...

note: TXT_PCMCIA_SUCCESS
en: Successfully started PCMCIA card services.
sv: PCMCIA-korttjänsten startades utan problem.

note: TXT_PCMCIA_FAIL
en: Start of PCMCIA card services failed.
sv: Misslyckades med att starta PCMCIA-korttjänsten.

note: TXT_PCMCIA_ALREADY
en: PCMCIA card services already running.
sv: PCMCIA-korttjänsten är redan startad.

note: TXT_NO_LXRC_END
en: You can leave Linuxrc only via 
    
    "Start Installation or System"
    
    You may need to load some drivers (modules) to support your hardware.
sv: Du kan endast avsluta Linuxrc via menyposten
    
    "Starta installation/system".
    
    För att kunna göra detta behöver du eventuellt ladda vissa drivrutiner (moduler) för att få stöd för hårdvaran.

note: TXT_NO_CTRLC
en: You cannot exit Linuxrc with <Ctrl-C>.
sv: Du kan inte avsluta Linuxrc med <Ctrl-c>.

note: TXT_REMOVE_DISK
en: Remove the disk from the drive now.
sv: Ta bort disken från enheten nu.

note: TXT_EXAMPLE_PAR
en: 
    
    Example:
sv: 
    
    Exempel:

note: TXT_CHOOSE_SOURCE
en: Choose the source medium.
sv: Välj källmedia.

note: TXT_TRY_CD_MOUNT
en: Trying to mount the CD-ROM...
sv: Försöker montera cd-rom...

note: TXT_ERROR_CD_MOUNT
en: Unable to mount the CD-ROM.
sv: Kunde inte montera cd-rom.

note: TXT_ASK_REBOOT
en: Reboot the system now?
sv: Starta om nu?

note: TXT_INSTALL_SUCCESS
en: The base system has been successfully installed. This newly installed system will now be started to commit the installation.
sv: Bassystemet har installerats. Det installerade systemet kommer nu att startas för att slutföra installationen.

note: TXT_ENTER_PARTITION
en: Enter the hard disk partition (e.g., /dev/sda1)
sv: Ange hårddiskpartitionen (t ex /dev/sda1)

note: TXT_ERROR_HD_MOUNT
en: Could not mount the specified partition.
sv: Kunde inte montera den specificerade partitionen.

note: TXT_ENTER_HD_DIR
en: Enter the source directory.
sv: Ange källkatalog.

note: TXT_ERROR_INSTALL
en: An error occurred during the installation.
sv: Ett fel uppstod under installationen.

note: TXT_DRIVES
en: Hard Disks or CD-ROMs
sv: Hårddiskar/cd-rom

note: TXT_LITTLE_MEM
en: Your computer has extremely little memory.
    
    Before you acknowledge this message, you must switch to virtual console 2 (press ALT-F2) to create and activate some swap space.
sv: Datorn har extremt lite minne.
    
    Innan du bekräftar det här meddelandet måste du växla till den virtuella konsollen 2 (tryck ALT+F2) för att skapa och aktivera växlingsutrymme.

note: TXT_ASK_EXPLODE
en: Use animated windows?
sv: Använda animerade fönster?

note: TXT_NO_DRIVES
en: No hard disks or CD-ROM drives have been detected so far.
sv: Inga hårddiskar eller cd-romenheter har hittats hittills.

note: TXT_MENU_EXPERT
en: Debug (expert)
sv: Felsökning (expert)

note: TXT_FORCE_ROOTIMAGE
en: Load Root Image into RAM Disk
sv: Ladda rotavbild till ram-disk

note: TXT_NEW_ROOTIMAGE
en: Enter Root Image
sv: Ange rotavbild

note: TXT_ASK_RI_FORCE
en: Should the root image be loaded into the RAM disk?
sv: Vill du att rotavbilden ska laddas till ram-disken?

note: TXT_ENTER_ROOTIMAGE
en: Enter the path and name of the file to load into the RAM disk as the root file system.
sv: Ange sökvägen och namnet på filen som du vill ska laddas till ram-disken som rotfilsystemet.

note: TXT_NOT_IMPLEMENTED
en: Not yet implemented.
sv: Inte implementerad ännu.

note: TXT_NEW_INST_SYS
en: Installation System
sv: Installationssystem

note: TXT_ENTER_INST_SYS
en: Enter the directory that contains the installation system.
sv: Ange katalogen som innehåller installationssystemet.

note: TXT_NO_INFO_AVAIL
en: No information available.
sv: Ingen information tillgänglig.

note: TXT_PREPARE_INST
en: Preparing installation...
sv: Förbereder installation...

note: TXT_START_DEMO
en: Start Live CD
sv: Starta live-cd

note: TXT_INSERT_LIVECD
en: Insert the Live CD.
sv: Lägg i live-cd:n.

note: TXT_END_REBOOT
en: Exit or Reboot
sv: Avsluta eller starta om

note: TXT_SEARCH_INFOFILE
en: Searching for info file...
sv: Söker efter informationsfil...

note: TXT_NFSPORT
en: Specify the NFS port.
sv: Ange NFS-port.

note: TXT_ASKING_NAMED
en: Asking name server...
sv: Frågar namnserver...

note: TXT_HOST_NOT_FOUND
en: Host %s was not found.
sv: Datorn %s hittades inte.

note: TXT_NET_CONFIGURED
en: Your network is already configured. Keep this configuration?
sv: Nätverket är redan inställt. Vill du behålla den inställningen?

note: TXT_ASK_BREAK
en: Abort?
sv: Avbryt?

note: TXT_NO_NETDEVICE
en: No network device found.
    Load a network module first.
sv: Inga nätverksenheter hittades.
    Ladda en nätverksmodul först.

note: TXT_ALREADY_FOUND
en: A %s was already found in your system.
sv: Ett %s har redan hittats i systemet.

note: TXT_ERROR_FTP
en: Error while accessing the FTP server:
    
    %s
sv: Fel uppstod vid åtkomst till FTP-server:
    
    %s

note: TXT_ENTER_FTPUSER
en: Enter the user name with which to access the FTP server.
sv: Ange under vilket användarnamn du vill komma åt FTP-servern.

note: TXT_ENTER_FTPPASSWD
en: Enter the password for the FTP user account.
sv: Ange lösenordet för FTP-användarkontot.

note: TXT_ENTER_FTPPROXY
en: Enter the address of the FTP proxy.
sv: Ange adressen för FTP-proxy.

note: TXT_ENTER_FTPPORT
en: Enter the port of the FTP proxy.
sv: Ange porten för FTP-proxy.

note: TXT_WANT_FTPPROXY
en: Use an FTP proxy?
sv: Vill du använda en FTP-proxy?

note: TXT_NOMEM_FTP
en: Your computer does not have enough RAM to install via FTP (%d MB RAM required).
sv: Datorn har inte tillräckligt med minne för att installera via FTP. (%d MB ram krävs).

note: TXT_ANONYM_FTP
en: Usually an FTP installation is performed via anonymous FTP. It is possible to specify a user name and password for the FTP server access.
    Use a user name and password?
sv: Vanligtvis utförs FTP-installationer via anonym FTP. Det är trots allt möjligt att ange ett användarnamn och lösenord för åtkomst till FTP-servern.
    Vill du göra det?

note: TXT_MORE_MODULES
en: -- More Modules --
sv: -- Fler moduler --

note: TXT_INIT_PARPORT
en: Initializing parallel port...
sv: Initierar parallellport...

note: TXT_ENTER_NFSPORT
en: Enter the port number on which the NFS server is running.
sv: Ange portnumret på vilken NFS-servern körs.

note: TXT_INSERT_CD
en: Make sure that CD number %d is in your drive.
sv: Se till så att cd nummer %d finns i enheten.

note: TXT_EJECT_CD
en: Eject CD
sv: Mata ut cd

note: TXT_BOOTP_TIMEOUT
en: Bootp Time-Out
sv: Tidsgräns för Bootp

note: TXT_ENTER_BOOTP_TIMEOUT
en: Enter the time-out value for bootp.
sv: Ange tidsgränsen för Bootp.

note: TXT_NET_CTC
en: channel to channel connection
sv: kanal till kanalanslutning

note: TXT_NET_ESCON
en: ESCON connection
sv: ESCON-anslutning

note: TXT_NET_IUCV
en: IUCV connection
sv: IUCV-anslutning

note: TXT_NET_CLAW
en: channel attached cisco router
sv: kanal ansluten till en Cisco-router

note: TXT_SMB_ENTER_SHARE
en: Enter the share name on the SMB server.
sv: Ange utdelningsnamnet på SMB-servern.

note: TXT_SMB_GUEST_LOGIN
en: If you want to access the share as guest,you do not need to specify user name, password, and workgroup.
    Access the share as guest?
sv: Om du vill komma åt utdelningen som gäst behöver du inte ange användarnamn, lösenord och arbetsgrupp.
    Vill du komma åt utdelningen som gäst?

note: TXT_SMB_ENTER_USER
en: Enter your user name on the SMB server.
sv: Ange ditt användarnamn på SMB-servern.

note: TXT_SMB_ENTER_PASSWORD
en: Enter your password on the SMB server.
sv: Ange ditt lösenord på SMB-servern.

note: TXT_SMB_ENTER_WORKGROUP
en: Enter your workgroup.If you do not need to specify a workgroup,leave the field empty.
sv: Ange din arbetsgrupp.Om du inte behöver ange en arbetsgrupp,lämna fältet tomt.

note: TXT_SMB_TRYING_MOUNT
en: Trying to mount the share
    
    "//%s/%s"
sv: Försöker montera utdelningen
    
    "//%s/%s"

note: TXT_ASK_DHCP
en: Automatic configuration via %s?
sv: Automatisk inställning via %s?

note: TXT_SEND_DHCP
en: Sending %s request...
sv: Skickar %s-begäran...

note: TXT_ERROR_DHCP
en: %s configuration failed.
sv: %s-inställning misslyckades.

note: TXT_DHCP_VS_BOOTP
en: Use DHCP instead of BOOTP?
sv: Använda DHCP istället för Bootp?

note: TXT_MODDISK0
en: Insert a modules disk.
sv: Sätt i en moduldiskett.

note: TXT_MODDISK1
en: Insert modules disk %d.
sv: Sätt i moduldiskett %d.

note: TXT_MODDISK2
en: Find instructions for creating it in boot/README on CD1 or DVD1.
sv: Du hittar instruktioner på hur du gör för att skapa den under boot/README på cd1 eller dvd1.

note: TXT_CHOOSE_NETSOURCE
en: Choose the network protocol.
sv: Välj nätverksprotokoll.

note: TXT_INPUT_NETSERVER
en: Enter the IP address of the %s server.
sv: Ange %s-serverns IP-adress.

note: TXT_TRY_REACH_SERVER
en: Trying to connect to the %s server...
sv: Försöker ansluta till %s-servern...

note: TXT_NET
en: Network
sv: Nätverk

note: TXT_LOAD_MODULES
en: Load %s Modules
sv: Ladda %s-moduler

note: TXT_LOAD_FS
en: Load File System Modules
sv: Ladda filsystemsmoduler

note: TXT_LOAD_OTHER
en: Load Unknown Modules
sv: Ladda okända moduler

note: TXT_FILE_SYSTEM
en: %s file system found.
sv: %s-filsystem hittat.

note: TXT_CONTINUE
en: Continue
sv: Fortsätt

note: TXT_ABORT
en: Abort
sv: Avbryt

note: TXT_NO_NEW_MODULES
en: No new modules found.
sv: Inga nya moduler hittades.

note: TXT_CHOOSE_PARTITION
en: Choose the hard disk partition.
sv: Välj hårddiskpartitionen.

note: TXT_CHOOSE_ROOT_FS
en: Choose the root partition.
sv: Välj rotpartitionen.

note: TXT_CHOOSE_SWAP
en: Choose the swap partition.
sv: Välj växlingspartitionen.

note: TXT_LOW_MEMORY1
en: There is not enough memory to load all data.
sv: Det finns inte tillräckligt med minne för att ladda all data.

note: TXT_LOW_MEMORY2
en: Your computer does not have enough memory to run YaST.
sv: Datorn har inte tillräckligt med minne för att köra YaST.

note: TXT_ADD_SWAP
en: To continue, activate some swap space.
sv: För att fortsätta måste du aktivera växlingsutrymme.

note: TXT_ERROR_SWAP
en: Error activating swap space.
sv: Fel vid aktivering av växlingsutrymme.

note: TXT_ENTER_SWAP
en: Enter the swap partition (e.g., /dev/sda2)
sv: Ange växlingspartitionen (t ex /dev/sda2)

note: TXT_REBOOT
en: Reboot
sv: Starta om

note: TXT_CTC_PROT_EXT
en: Extended mode
sv: Utökat läge

note: TXT_POWER_OFF
en: Power off
sv: Stäng av
