linuxrc - en to ro translation catalogue (35 entries)

note: TXT_CANCEL
en: Back
ro: Inapoi

note: TXT_YES
en: Yes
ro: Da

note: TXT_NO
en: No
ro: Nu

note: TXT_COLOR_DISPLAY
en: Color display
ro: Monitor color

note: TXT_MONO_DISPLAY
en: Monochrome display
ro: Monitor alb-negru

note: TXT_MENU_LANG
en: Language
ro: Limba

note: TXT_SETTINGS
en: Settings
ro: Setari

note: TXT_MENU_DISPLAY
en: Display
ro: Monitor

note: TXT_MENU_KEYMAP
en: Keymap
ro: Tastatura

note: TXT_FLOPPY
en: Floppy
ro: Discheta

note: TXT_SEARCH_FOR_RI
en: Searching for image "%s"...
ro: Cautand imaginea kernelului "%s"...

note: TXT_INFO_CPU
en: Processor
ro: Procesor

note: TXT_INFO_IRQS
en: Interrupts
ro: Intreruperi

note: TXT_INFO_IOPORTS
en: I/O Ports
ro: Porturi de intrare/iesire

note: TXT_INFO_MEM
en: Memory
ro: Memorie

note: TXT_INFO_MODULES
en: Modules
ro: Module

note: TXT_TRY_NFS_MOUNT
en: Trying to mount the directory
    
    "%s:%s"...
ro: Incercand sa monteze directorul
    
    "%s:%s"...

note: TXT_AUTO_RUNNING
en: Autoprobing (%s)...
ro: Autoverificare (%s)...

note: TXT_NET_ETH0
en: ethernet network card
ro: placi de retea ethernet

note: TXT_NET_PLIP
en: parallel port
ro: porturi paralele

note: TXT_NET_TR0
en: token ring network card
ro: placi de retea token ring

note: TXT_NET_ARC0
en: arcnet network card
ro: placi de retea arcnet

note: TXT_NET_FDDI
en: FDDI network card
ro: Placi de retea FDDI

note: TXT_NET_HIPPI
en: HIPPI network card
ro: Placi de retea HIPPI

note: TXT_PCMCIA_SUCCESS
en: Successfully started PCMCIA card services.
ro: Serviciile pentru placa PCMCIA au fost pornitecu succes.

note: TXT_EXAMPLE_PAR
en: 
    
    Example:
ro: 
    
    Exemplu:

note: TXT_TRY_CD_MOUNT
en: Trying to mount the CD-ROM...
ro: Incercand sa monteze CD-ROM-ul...

note: TXT_ASK_ANIMATE
en: Animation
ro: Animatie

note: TXT_MENU_EXPERT
en: Debug (expert)
ro: Depanare (expert)

note: TXT_NO_INFO_AVAIL
en: No information available.
ro: Nici o informatie disponibila.

note: TXT_PREPARE_INST
en: Preparing installation...
ro: Pregatind instalarea...

note: TXT_START_DEMO
en: Start Live CD
ro: Porneste Live CD

note: TXT_ERROR_FTP
en: Error while accessing the FTP server:
    
    %s
ro: Eroare la accesarea serverului FTP:
    
    %s

note: TXT_INIT_PARPORT
en: Initializing parallel port...
ro: Initializand portul paralel...

note: TXT_EJECT_CD
en: Eject CD
ro: Scoateti CD-ROM-ul
