linuxrc - en to bs translation catalogue (55 entries)

note: TXT_OK
en: OK
bs: U redu

note: TXT_CANCEL
en: Back
bs: Nazad

note: TXT_YES
en: Yes
bs: Da

note: TXT_NO
en: No
bs: Ne

note: TXT_COLOR_DISPLAY
en: Color display
bs: Ekran u boji

note: TXT_MONO_DISPLAY
en: Monochrome display
bs: Monohromatski ekran

note: TXT_MENU_LANG
en: Language
bs: Jezik

note: TXT_SETTINGS
en: Settings
bs: Postavke

note: TXT_MENU_DISPLAY
en: Display
bs: Ekran

note: TXT_MENU_KEYMAP
en: Keymap
bs: Raspored tipki

note: TXT_FLOPPY
en: Floppy
bs: Disketa

note: TXT_SEARCH_FOR_RI
en: Searching for image "%s"...
bs: Tražim 'image' "%s"...

note: TXT_INFO_CPU
en: Processor
bs: Procesor

note: TXT_INFO_DEVICES
en: Devices
bs: Uređaji

note: TXT_INFO_IRQS
en: Interrupts
bs: Interapti

note: TXT_INFO_IOPORTS
en: I/O Ports
bs: U/I portovi

note: TXT_INFO_MEM
en: Memory
bs: Memorija

note: TXT_INFO_MODULES
en: Modules
bs: Moduli

note: TXT_TRY_NFS_MOUNT
en: Trying to mount the directory
    
    "%s:%s"...
bs: Pokušavam montirati direktorij
    
    "%s:%s"...

note: TXT_AUTO_RUNNING
en: Autoprobing (%s)...
bs: Automatsko ispitivanje (%s)...

note: TXT_NET_ETH0
en: ethernet network card
bs: ethernet mrežna karta

note: TXT_NET_PLIP
en: parallel port
bs: paralelni port

note: TXT_NET_TR0
en: token ring network card
bs: token ring mrežna karta

note: TXT_NET_ARC0
en: arcnet network card
bs: arcnet mrežna karta

note: TXT_NET_FDDI
en: FDDI network card
bs: FDDI mrežna karta

note: TXT_NET_HIPPI
en: HIPPI network card
bs: HIPPI mrežna karta

note: TXT_START_CARDMGR
en: Starting card manager...
bs: Pokrećem menadžera za karte...

note: TXT_PCMCIA_SUCCESS
en: Successfully started PCMCIA card services.
bs: Uspješno pokrenuti servisi za PCMCIA kartu.

note: TXT_EXAMPLE_PAR
en: 
    
    Example:
bs: 
    
    Primjer:

note: TXT_TRY_CD_MOUNT
en: Trying to mount the CD-ROM...
bs: Pokušavam montirati CD-ROM...

note: TXT_ASK_ANIMATE
en: Animation
bs: Animacija

note: TXT_MENU_EXPERT
en: Debug (expert)
bs: Debug (za eksperte)

note: TXT_NO_INFO_AVAIL
en: No information available.
bs: Nema dostupnih informacija.

note: TXT_PREPARE_INST
en: Preparing installation...
bs: Pripremam instalaciju...

note: TXT_START_DEMO
en: Start Live CD
bs: Pokreni Live CD

note: TXT_ERROR_FTP
en: Error while accessing the FTP server:
    
    %s
bs: Greška prilikom pristupa FTP serveru:
    
    %s

note: TXT_INIT_PARPORT
en: Initializing parallel port...
bs: Inicijaliziram paralelni port...

note: TXT_EJECT_CD
en: Eject CD
bs: Izbaci CD

note: TXT_NET_CTC
en: channel to channel connection
bs: channel to channel konekcija

note: TXT_NET_ESCON
en: ESCON connection
bs: ESCON konekcija

note: TXT_NET_IUCV
en: IUCV connection
bs: IUCV konekcija

note: TXT_SMB_TRYING_MOUNT
en: Trying to mount the share
    
    "//%s/%s"
bs: Pokušavam montirati share
    
    "//%s/%s"

note: TXT_ASK_DHCP
en: Automatic configuration via %s?
bs: Automatska konfiguracija preko %s?

note: TXT_SEND_DHCP
en: Sending %s request...
bs: Šaljem %s zahtjev...

note: TXT_ERROR_DHCP
en: %s configuration failed.
bs: %s podešavanje nije uspjelo.

note: TXT_DHCP_VS_BOOTP
en: Use DHCP instead of BOOTP?
bs: Koristi DHCP umjesto BOOTP?

note: TXT_TRY_REACH_SERVER
en: Trying to connect to the %s server...
bs: Pokušavam se spojiti na %s server...

note: TXT_NET
en: Network
bs: Mreža

note: TXT_FILE_SYSTEM
en: %s file system found.
bs: Pronađen %s datotečni sistem.

note: TXT_CONTINUE
en: Continue
bs: Nastavi

note: TXT_ABORT
en: Abort
bs: Odustani

note: TXT_NO_NEW_MODULES
en: No new modules found.
bs: Novi moduli nisu pronađeni.

note: TXT_LOW_MEMORY1
en: There is not enough memory to load all data.
bs: Nema dovoljno memorije za učitavanje svih podataka.

note: TXT_ADD_SWAP
en: To continue, activate some swap space.
bs: Da nastavite, aktivirajte još swap prostora.

note: TXT_ERROR_SWAP
en: Error activating swap space.
bs: Greška prilikom aktiviranja swap prostora.
