kpowersave - en to da translation catalogue (120 entries)

en: General Blacklist
da: Generel udelukkelsesliste

en: Selected entry removed.
da: Den valgte enhed er blevet fjernet.

en: Could not remove the selected entry.
da: Kunne ikke fjerne den valgte enhed.

en: Inserted new entry.
da: Indsat ny profil.

en: Entry exists already. Did not insert new entry.
da: Profilen findes allerede. Indsatte ikke en ny profil.

en: Empty entry was not inserted.
da: Tom profil blev ikke indsat.

en: Autosuspend Blacklist Edit
da: Redigér autosuspendér udelukkelseslisten.

en: &Cancel
da: A&fbryd

en: Add
da: Tilføj

en: Remo&ve
da: Fje&rn

en: Performance
da: Ydelse

en: Powersave
da: Strømsparing

en: Presentation
da: Præsentation

en: Acoustic
da: Akustisk

en: This enables specific screen saver settings. 
    Note: If selected, the global screen saver settings are 
    overwritten while kpowersave runs.
da: Dette aktiverer pauseskærmsindstillinger. 
    Bemærk: Hvis dette vælges sættes de globale pauseskærmsindstillinger 
    ud af kraft mens kpowersave kører.

en: This disables the screen saver. 
    Note: If selected, the global screen saver settings are 
    overwritten while kpowersave runs.
da: Dette vil slå pauseskærmen fra. 
    Bemærk: Hvis dette vælges vil de globale pauseskærmsindstillinger 
    blive sat ud af kraft mens kpowersave kører.

en: This blanks the screen instead of using a specific screen saver. 
    Note: This may work only with KScreensaver.
da: Med denne indstilling bliver skærmen sort i stedet for at køre nogen specifik pauseskærm. 
    Bemærk: Dette vil muligvis kun virke i samspil med KScreensaver.

en: This enables specific DPMS settings. 
    Note: If selected, the global DPMS settings are 
    overwritten while kpowersave runs.
da: Dette slår specifikke DPMS indstillinger til. 
    Bemærk: Hvis dette vælges vil de globale DPMS indstillinger blive 
    sat ud af kraft mens kpowersave kører.

en: This disables DPMS support.
da: Dette slår DPMS understøttelse fra.

en: If selected, the screen is locked on suspend or standby.
da: Hvis dette vælges bliver særmen låst ved 'suspend' og 'standby' operationer.

en: If selected, the screen is locked if the lid close event is triggered.
da: Hvis dette vælges bliver særmen låst når låget lukkes.

en: Check this box to enable or disable automatic suspension of the computer.
da: Denne boks aktiverer suspendering af computeren hvis valg. Deaktiverer samme hvis fravalgt.

en: Activate this action if the user was inactive for the defined time 
    (greater than 0 minutes). If empty, nothing happens.
da: Udfør denne handling hvis brugeren har været inaktiv i den definerede tidsperiode 
    (værdien skal være mere end 0 minutter). Hvis denne er tom sker der intet.

en: All scheme-related screen saver and DPMS settings.
da: Alle profilrelaterede pauseskærm og DPMS indstillinger.

en: All scheme-related automatic suspend settings.
da: Alle profilrelaterede automatiske suspenderingsindstillinger.

en: Select Automatically
da: Vælg automatisk

en: There are unsaved changes in the active scheme.
    Apply the changes before jumping to the next scheme or discard the changes?
da: Der er ikke gemte ændringer i den aktive profil.
    Skal ændringerne tilføjes inde vi går videre til næste profil?

en: Unsaved Changes
da: Ikke gemte ændringer

en: There are unsaved changes.
    Apply the changes before cancel or discard the changes?
da: Der er ikke gemte ændringer.
    Skal de tilføjes eller smides væk?

en: <b>Note:</b> If you select this option, the computer will suspend or standby if the current user is inactive for the defined time even if somebody is logged in remotely to the X server.<br><br> This feature can also produce problems with some programs, such as video players or cd burner. These programs can be blacklisted by checking <b>Enable scheme-specific blacklist</b> and click <b>Edit Blacklist...</b>. If this does not help, report the problem or deactivate autosuspend.<br><br> Really use this option?
da: <b>Bemærk:</b> Hvis du vælger dette vil computeren suspendere eller gå på standby hvis den nuværende bruger er inaktiv i det valgte stykke tid, også hvis nogen er logget på fra en anden maskine.<br><br> Denne funktion kan også give problemer med visse programmer såsom videoafspillere og brænderprogrammer. Disse programmer kan udelukkes fra nedlukningen ved at vælge <b>Aktivér profilspecifik udelukkelsesliste</b> og vælge <b>Redigér udelukkelsesliste...</b>. Hvis dette ikke hjælper så rapportér problemet eller deaktiver autosuspendering.<br><br> Vil du stadig bruge denne mulighed?

en: <b>Note:</b> If you select this option, the computer will suspend or standby if the current user is inactive for the defined time. <br><br> This feature can also produce problems with some programs, such as video players or cd burner. These programs can be blacklisted by checking <b>Enable scheme-specific blacklist</b> and click <b>Edit Blacklist...</b>. If this does not help, report the problem or deactivate autosuspend.<br><br> Really use this option?
da: <b>Bemærk:</b> Hvis du vælger dette vil computeren suspendere eller gå på standby hvis den nuværende bruger er inaktiv i det valgte stykke tid.<br><br> Denne funktion kan også give problemer med visse programmer såsom videoafspillere og brænderprogrammer. Disse programmer kan udelukkes fra nedlukningen ved at vælge <b>Aktivér profilspecifik udelukkelsesliste...</b> og vælge <b>Redigér udelukkelsesliste</b>. Hvis dette ikke hjælper så rapportér problemet eller deaktiver autosuspendering.<br><br> Vil du stadig bruge denne mulighed?

en: The blacklist of the selected scheme is empty. Import the general blacklist?
da: Udelukkelseslisten i denne profil er tom. Vil du importere den generelle udelukkelsesliste?

en: Miscellaneous
da: Forskelligt

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Critical
da: Kritisk

en: Low
da: Lav

en: Warning
da: Advarsel

en: Preparing Suspend...
da: Forbereder suspendering...

en: Inactivity detected.
     Machine autosuspend in %1 seconds.
da: Inaktivitetstimer udløst.
    Maskinen vil autosuspendere om %1 sekunder.

en: Cannot connect to D-BUS. The D-BUS daemon may not be running.
da: Kunne ikke forbinde til D-BUS. D-BUS dæmonen kører muligvis ikke.

en: Configure KPowersave...
da: Indstil strømsparing...

en: Start YaST2 Power Management Module...
da: Start YaST2 strømstyringsmodul...

en: Suspend to Disk
da: Suspendér til disk

en: Suspend to RAM
da: Suspendér til RAM

en: Set CPU Frequency Policy
da: Sæt CPU-frekvens-retningslinjer

en: Set Active Scheme
da: Sæt aktiv profil

en: Disable Actions on Inactivity
da: Slå handlinger fra ved inaktivitet

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: Cannot find any schemes. Maybe the powersave daemon is not running.
    Starting it with '/etc/init.d/powersaved start' should help.
da: Kunne ikke finde nogen profiler. Måske kører strømstyringsdæmonen ikke.
    Prøv at køre '/etc/init.d/powersaved start' - det burde hjælpe.

en: Plugged in -- fully charged
da: I stikkontakten -- fuldt opladet

en: Plugged in
da: I stikkontakten

en: Plugged in -- %1% charged (%2:%3 remaining hours)
da: I stikkontakten -- %1% opladet (%2:%3 timer tilbage)

en: Plugged in -- %1% charged
da: I stikkontakten -- %1% opladt

en: Plugged in -- no battery
da: I stikkontakten -- intet batteri

en: Running on batteries -- %1% charged (%2:%3 hours remaining)
da: På batterier -- %1% opladt (%2:%3 timer tilbage)

en: Running on batteries -- %1% charged
da: På batterier -- %1% opladt

en:  -- battery is charging
da:  -- batteri er i gang med at lade op

en: Could not start YaST Power Management Module. Check if it is installed.
da: Kunne ikke starte YaST strømstyringsmodulet. Er det installeret?

en: Suspend to disk disabled by administrator.
da: Suspender til Disk er slået fra af administrator.

en: The powersave daemon must be running in the background for a suspend to disk.
da: For at kunne spare strøm med suspendér tll disk skal strømstyringsdæmonen køre i baggrunden.

en: Suspend to RAM disabled by administrator.
da: Suspender til RAM er slået fra af administrator.

en: The powersave daemon must be running in the background for a suspend to RAM.
da: For at kunne spare strøm med suspendér til RAM skal strømstyringsdæmonen køre i baggrunden.

en: Standby disabled by administrator.
da: Standby er slået fra af administrator.

en: The powersave daemon must be running in the background for standby.
da: For at kunne spare strøm med standby skal strømstyringsdæmonen køre i baggrunden.

en: Could not lock the screen. There may be a problem with the selected 
    lock method or something else.
da: Kunne ikke låse skærmen. Der er muligvis et problem med den valgte 
    låsemetode eller noget lignende.

en: Start KPowersave automatically when you log in?
da: Skal KPowersave starte automatisk når du logger på?

en: CPU Freq Policy %1 could not be set.
da: CPU frekvensretningslinie %1 kunne ikke sættes.

en: Scheme %1 could not be activated.
da: Profil %1 kunne ikke aktiveres.

en: The powersave daemon is not running.
    Starting it will improve performance: /etc/init.d/powersaved start
da: Strømstyringstjenesten kører ikke.
    Start af tjenesten vil forbedre ydelsen: /etc/init.d/powersaved start

en: checking resume kernel
da: tjekker genoptagningskernen

en: checking for swap partition
da: tjekker for swap partition

en: unmounting FAT/NTFS partitions
da: afmonterer FAT/NTFS partitioner

en: stopping services
da: stopper tjenester

en: stopping service:
da: stopper tjeneste:

en: unloading modules
da: fjerner moduler

en: unloading module:
da: fjerner modul:

en: syncing file systems
da: synkroniserer filsystemer

en: preparing bootloader
da: forbereder opstartsindlæseren

en: Battery state changed to WARNING -- remaining time: %1 hours and %2 minutes.
da: Batteritilstand ændret til ADVARSEL -- resterende tid: %1 timer og %2 minutter.

en: Battery state changed to LOW -- remaining time: %1 hours and %2 minutes.
da: Batteritilstand ændret til LAV -- resterende tid: %1 timer og %2 minutter.

en: Battery state changed to CRITICAL -- remaining time: %1 hours and %2 minutes. Shut down your system or plug in the power cable immediately.
da: Batteritilstand ændret til KRITISK -- resterende tid: %1 timer og %2 minutter. Luk din computer ned eller sæt strømstikket i nu!

en: Could not load the global configuration.
da: Kunne ikke indlæse den globale opsætning.

en: Could not load the requested scheme configuration.
da: Kunne ikke indlæse den ønskede profilopsætning.

en: Configure the current scheme.
da: Indstil den nuværende profil.

en: Try loading the default configuration.
da: Forsøg at indlæse  standardopsætningen.

en: Maybe the global configuration file is empty or missing.
da: Det lader til at den globale opsætningsil er tom eller mangler.

en: KPowersave Settings
da: KPowersave indstillinger

en: &Apply
da: &Anvend

en: Enable specific display power management
da: Aktiver strømstyringsregler for specifik skærm

en: Standby after:
da: Standby efter:

en: Only blank the screen
da: Nøjes med at gøre skærmen sort

en: Disable screen saver
da: Deaktivér pauseskærm

en: Enable specific screensaver settings
da: Aktivér specifikke pauseskærmsindstillinger

en: Suspend after:
da: Suspendér efter:

en: Power off after:
da: Sluk maskinen efter:

en: Disable display power management
da: Slå strømstyring fra for skærmen

en: Screen Saver and DPMS
da: Pauseskærm og DPMS

en: Enable autosuspend
da: Aktivér autosuspendering

en: If the current desktop user is inactive the computer will:
da: Hvis den nuværende desktopbruger er inaktiv vil computeren:

en: after:
da: efter:

en: Enable scheme-specific blacklist
da: Aktivér profilspecifik udelukkelsesliste

en: Edit Blacklist...
da: Redigér udelukkelsesliste...

en: Autosuspend
da: Autosuspendér

en: Scheme Settings
da: Profil indstillinger

en: Lock Screen
da: Lås skæmen

en: Lock screen on lid close
da: Lås skærmen når låget lukkes.

en: Lock screen before suspend or standby
da: Lås skærmen før suspendering eller standby tilstand.

en: Lock screen with:
da: Lås skærmen med:

en: Edit General Blacklist...
da: Redigér den generelle udelukkelsesliste...

en: Never ask me again on exit
da: Spørg mig aldrig mere ved afslutning.

en: KPowersave starts automatically on login
da: KPowersave starter automatisk når du logger på.

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: KScreensaver not found.
da: KScreensaver blev ikke fundet.

en: Try locking with XScreensaver or xlock.
da: Prøv at låse skærmen med XScreensaver eller xlock.

en: XScreensaver not found.
da: XScreensaver blev ikke fundet.

en: Try locking the screen with xlock.
da: Prøv at låse skærmen med xlock.

en: XScreensaver and xlock not found. It is not possible to lock the screen. Check your installation.
da: Hverken XScreensaver eller xlock blev fundet. Det er ikke muligt at låse skærmen. Tjek din installation.

en: Enabled
da: slået til

en: In
da: sluttet til

en: Out
da: koblet fra
