base - en to it translation catalogue (168 entries)

en: WEP Passphrase
it: Passphrase WEP

en: WEP 40/104-bit hex
it: Esadecimale 104 bit/WEP 40

en: WEP 40/104-bit ASCII
it: ASCII 104 bit/WEP 40

en: WPA Personal
it: WPA personale

en: Automatic
it: Automatico

en: WPA Enterprise
it: WPA ufficio

en: &Key:
it: C&hiave:

en: P&assword:
it: P&arola d'ordine:

en: Connect to Wireless Network
it: Connetti a rete wireless

en: C&onnect
it: C&onnetti

en: Preparing...
it: Preparazione in corso...

en: Connection in progress...
it: Connessione in corso...

en: Getting IP configuration...
it: Ricezione in corso della configurazione IP...

en: Successfully connected.
it: Connessione eseguita.

en: Activation stage: %1.
it: Fase di attivazione: %1.

en: Activating VPN Connection
it: Attivazione della connessione VPN

en: Preparing device
it: Preparazione del dispositivo in corso

en: Configuring device
it: Configurazione del dispositivo in corso

en: Waiting for passphrase from user
it: In attesa che l'utente immetta la passphrase

en: IP configuration started
it: Configurazione IP avviata

en: IP configuration requested
it: Configurazione IP obbligatoria

en: Commit IP configuration
it: Esegui il commit della configurazione IP

en: Device activated
it: Dispositivo attivato

en: Device activation failed
it: Impossibile attivare il dispositivo

en: Device activation canceled
it: Attivazione del dispositivo annullata

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Activating Network Connection
it: Attivazione della connessione di rete

en: Activating Wireless Network Connection
it: Attivazione della connessione di rete wireless

en: Activation
it: Attivazione

en: Wired ethernet connection active:
it: Connessione ethernet via cavo attiva:

en: Wireless ethernet connection active:
it: Connessione ethernet wireless attiva:

en: active network:
it: rete attiva:

en: Warning: No active wireless network found.
it: Avviso: nessuna rete wireless attiva trovata.

en: Offline Mode is currently active
it: È correntemente attiva la modalità non in linea

en: Connection in progress
it: Connessione in progresso

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: NetworkManager is not running.
it: NetworkManager non è in esecuzione.

en: Manage Wireless Networks
it: Gestisci reti wireless

en: Drag and drop to move networks between groups
it: Trascinare per spostare le reti tra i gruppi

en: Add Network...
it: Aggiungi rete...

en: Add Access Point...
it: Aggiungi punto di accesso...

en: Remove Item
it: Rimuovi elemento

en: Add a new network to the selected group
it: Aggiungi una nuova rete al gruppo selezionato

en: Add a new access point to the selected network
it: Aggiungi un nuovo punto di accesso alla rete selezionata

en: Remove the selected network or access point
it: Rimuovi la rete o il punto di accesso selezionato

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Hardware address:
it: Indirizzo hardware:

en: Broadcast:
it: Trasmissione:

en: Active:
it: Attivo:

en: yes
it: sì

en: Carrier detect:
it: Rilevamento portante:

en: supported
it: supportato

en: not supported
it: non supportato

en: Network:
it: Rete:

en: Hidden:
it: Nascosto:

en: Access point:
it: Punto di accesso:

en: Bandwidth:
it: Larghezza di banda:

en: Signal strength:
it: Intensità segnale:

en: Frequency:
it: Frequenza:

en: Encrypted:
it: Cifrato:

en: Encryption protocol:
it: Protocollo di cifratura:

en: Device active:
it: Dispositivo attivo:

en: Network active:
it: Rete attiva:

en: unknown state
it: stato sconosciuto

en: Connect to
it: Connetti a

en: preparing
it: preparazione

en: connecting
it: connessione

en: IP configuration
it: Configurazione IP

en: active
it: attivo

en: failed
it: non eseguito

en: canceled
it: annullato

en: Connect to
it: Connetti a

en: Hang up
it: Disconnetti

en: <i>No wireless network found.</i>
it: <i>Nessuna rete wireless trovata.</i>

en: <b>Offline Mode is currently active.<b>
it: <b>È correntemente attiva la modalità non in linea.<b>

en: Wired Devices
it: Dispositivi cablati

en: Wired Network
it: Rete cablata

en: Wireless Networks
it: Reti wireless

en: No network device found.
it: Nessun dispositivo di rete trovato.

en: Dial-Up Connections
it: Connessioni remote

note: i18n dummies due to string freeze VPN
en: VPN Connections
it: Connessioni VPN

en: Connect to Other Wireless Network...
it: Connetti a un'altra rete wireless...

en: Configure VPN...
it: Configura VPN...

en: Disconnect VPN
it: Disconnetti VPN

en: Configure Dial-Up Connections...
it: Configura connessioni remote...

en: Switch to Online Mode
it: Passa a modalità in linea

en: Switch to Offline Mode
it: Passa a modalità non in linea

en: Enable Wireless
it: Abilita wireless

en: Disable Wireless
it: Disabilita wireless

en: Show Networks...
it: Mostra reti...

en: Networks
it: Reti

en: column header for the last time that a particular network was used
it: intestazione colonna per l'ultima volta che è stata utilizzata una particolare rete

en: Trusted
it: Sicura

en: Preferred
it: Preferita

en: Untrusted
it: Non sicura

en: Configure VPN
it: Configura VPN

en: NetworkManager is sleeping
it: NetworkManager è inattivo

en: NetworkManager is connecting
it: Connessione di NetworkManager in corso

en: NetworkManager is disconnecting
it: Disconnessione di NetworkManager in corso

en: NetworkManager is now connected
it: NetworkManager è connesso

en: NetworkManager is now disconnected
it: NetworkManager è disconnesso

en: No network devices found
it: Nessun dispositivo di rete trovato

en: Could not dial in
it: Impossibile effettuare la connessione

en: No networks found
it: Nessuna rete trovata

en: No active network found
it: Nessuna rete attiva trovata

en: No active network devices
it: Nessun dispositivo di rete attivo

en: NetworkManager has started
it: NetworkManager è stato avviato

en: NetworkManager was shut down
it: NetworkManager è stato chiuso

en: Lost connection to DBus daemon.
it: Connessione al daemon DBus persa.

en: Trying to reconnect
it: Tentativo di riconnessione in corso

en: New network device found
it: Nuovo dispositivo di rete trovato

en: Link down
it: Collegamento non attivo

en: Link up
it: Collegamento attivo

en: Network device removed
it: Dispositivo di rete rimosso

en: Network device %1 removed
it: Dispositivo di rete %1 rimosso

en: New wireless network found
it: Nuova rete wireless trovata

en: New wireless network %1 found
it: È stata trovata la nuova rete wireless %1

en: Wireless network disappeared
it: Rete wireless scomparsa

en: Wireless network %1 disappeared
it: La rete wireless %1 è scomparsa

en: Signal strength changed
it: L'intensità del segnale è cambiata

en: Signal strength of network %1 changed
it: L'intensità di segnale della rete %1 è cambiata

en: Signal strength changed to %1%
it: L'intensità del segnale è ora %1%

en: Signal strength of network %1 changed to %2%
it: L'intensità di segnale della rete %1 è ora %2%

en: Successfully connected to %1
it: Connessione a %1 riuscita

en: Failed to join network %1
it: Impossibile connettersi alla rete %1

en: Switched to offline mode
it: Passato a modalità non in linea

en: Switched to online mode
it: Passato a modalità in linea

en: Wireless deactivated
it: Wireless disattivato

en: Wireless activated
it: Wireless attivato

en: Network connection attempt timed out
it: Time out tentativo di connessione alla rete

en: No passphrase given
it: Nessuna passphrase immessa

en: New passphrase required
it: Nuova passphrase obbligatoria

en: Too many incorrect passphrases
it: Troppe passphrase errate

en: Too many connection attempts
it: Troppi tentativi di connessione

en: Network is not connected
it: NetworkManager non è connesso

en: Network connection lost
it: Connessione di rete persa

en: Do you really want to remove network %1?  This will delete any stored passphrases and settings.
it: Rimuovere la rete %1?  Verranno eliminate tutte le passphrase e le impostazioni memorizzate.

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 35 i18n: file ./networkchoicewidget.ui line 27
en: Wireless Network
it: Rete wireless

en: Dial-Up Network
it: Connessione remota

en: Enter Network Name
it: Immettere il nome della rete

en: Enter Access Point Hardware Address
it: Immettere l'indirizzo hardware del punto di accesso

en: A NetworkManager front-end for KDE
it: Un front-end di NetworkManager per KDE

en: Maintainer
it: Programma di manutenzione

en: Additional code
it: Codice aggiuntivo

en: KWallet integration
it: Integrazione KWallet

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 27
en: &Use Encryption
it: &Usa cifratura

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 44
en: &Encryption:
it: &Cifratura:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 79 i18n: file ./cryptowidget.ui line 455
en: Show credentials
it: Mostra credenziali

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 105
en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 173 i18n: file ./cryptowidget.ui line 433
en: WPA &version:
it: Versione &WPA:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 184
en: WPA &protocol:
it: Protocollo &WPA:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 266
en: &Authentication:
it: &Autenticazione:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 275
en: Open System
it: Sistema aperto

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 280
en: Shared Key
it: Chiave condivisa

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 335
en: CA Certificate File:
it: File dei certificati CA:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 359
en: EAP &Method
it: Meto&do EAP

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 378
en: Identity:
it: Identità:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 389
en: Private Key Password:
it: Parola d'ordine chiave privata:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 444
en: Client Certificate File:
it: File dei certificati client:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 498
en: Password
it: Parola d'ordine

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 509
en: Anonymous Identity:
it: Identità anonima:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 548
en: Private Key File:
it: File chiave privata:

note: i18n: file ./knetworkmanagerui.rc line 4
en: C&ustom
it: P&ersonalizza

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 54
en: DEVICE
it: DISPOSITIVO

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 62
en: Name (ESSID):
it: Nome (ESSID):

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 70
en: Device:
it: Dispositivo:

note: i18n: file ./networkchoicewidget.ui line 38
en: &Name (ESSID):
it: N&ome (ESSID):

note: i18n: file ./networkchoicewidget.ui line 59
en: &Device:
it: Di&spositivo:
