initial - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Could not save the configuration to disk. Check the permissions of '{0}/.initial'.
ja: ディスクに設定を保存できませんでした。'{0}/のパーミッションをチェックしてください。初期。

en: Could not execute the command '{0}'. Make sure that the application is in your path.
ja: コマンド「{0}」を実行できませんでした。アプリケーションがパスに入っていることを確認してください。

en: H_ide
ja: 非_表示

en: _Show
ja: _表示

en: _Quit
ja: _終了

en: Open
ja: オープン

en: A User Interface for the
     Input Abstraction Layer
ja: 入力抽出層用のユーザインタフェース

en: Really quit?
ja: 本当に終了しますか?

en: Do Not Ask Again
ja: 次回から尋ねない (D)

en: Really delete the action "{0}" for the event "{1}"?
ja: {0}イベントの{1}アクションを削除しますか?

en: Event Name
ja: イベント名

en: Action
ja: アクション(A)

en: Could not connect to the D-BUS system bus. Make sure that the D-BUS daemon is running.
ja: D-BUSシステムバスに接続できませんでした。D-BUSデーモンが実行していることを確認してください。

en: Could not acquire the input abstraction layer interface. Make sure that the input abstraction layer daemon is running.
ja: 入力抽出層インタフェースを取得できませんでした。入力抽出層デーモンが実行していることを確認してください。

en: Initial
ja: 初期

en: _File
ja: _ファイル

en: _Add Event
ja: _イベントの追加

en: _Delete Event
ja: _イベントの削除

en: _Edit
ja: _編集

en: Preferen_ces...
ja: 設_定...

en: _Help
ja: _ヘルプ

en: _About
ja: _について

en: Add Event
ja: イベントの追加

en: _Capture Event
ja: イベントのキャプチャ

en: _Save Action
ja: _アクションの保存

en: Not available
ja: 不可

en: not available
ja: 不可

en: Device:
ja: デバイス (D):

en: Module:
ja: モジュール:

en: Numeric Value:
ja: 数値:

en: Name:
ja: 名前(M):

en: Captured Event
ja: キャプチャされたイベント

en: _Launch an Application
ja: _アプリケーションの起動

en: _Map Event to an X Key Symbol
ja: _Xキー記号に対するイベントのマップ

en: (dummy)
ja: (ダミー)

en: Assign Action
ja: アクションの割り当て

en: Application:
ja: アプリケーション:

en: _Browse
ja: _参照

en: Arguments:
ja: 引数:

en: Launch an Application
ja: アプリケーションの起動

en: X Key Symbol:
ja: Xキー記号:

en: Map Event to an X Key Symbol
ja: Xキー記号に対するイベントのマップ

en: Choose Application
ja: アプリケーションの選択

en: Press a button.
ja: ボタンを押します。
