initial - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Could not save the configuration to disk. Check the permissions of '{0}/.initial'.
da: Kunne ikke gemme opsætningen til disk. Tjek rettighederne på {0}/.initial'.

en: Could not execute the command '{0}'. Make sure that the application is in your path.
da: Kunne ikke udføre kommandoen '{0}'. Sørg for at programmer er i din sti.

en: H_ide
da: Skju_l

en: _Show
da: Vi_s

en: _Quit
da: _Afslut

en: Open
da: Åbn

en: A User Interface for the
     Input Abstraction Layer
da: Et brugerinterface for
    Input Abstraktions Laget

en: Really quit?
da: Vil du for alvor afslutte?

en: Do Not Ask Again
da: Spørg ikke igen

en: Really delete the action "{0}" for the event "{1}"?
da: Skal handlingen "{0}" for begivenheden "{1}" virkelig slettes?

en: Execute command "{0}" with argument(s) "{1}"
da: Udfør kommandoen "{0}" med parametrene "{1}"

en: Execute command "{0}" with no additional arguments
da: Udfør kommandoen "{0}" uden ekstra parametre

en: Sender:
da: Afsender:

en: Source:
da: Kilde:

en: Raw Value:
da: Rå værdi:

en: Event Name
da: Begivenhedsnavn

en: Action
da: Handling

en: Could not connect to the D-BUS system bus. Make sure that the D-BUS daemon is running.
da: Kunne ikke forbinde til D-BUS systembussen. Tjek at D-BUS dæmonen kører.

en: Could not acquire the input abstraction layer interface. Make sure that the input abstraction layer daemon is running.
da: Kunne ikke bruge input abstraktionslagsinterfacet. Tjek at input abstraktionslagsdæmonen kører.

en: Initial
da: Indledende

en: _File
da: _Fil

en: _Add Event
da: _Tilføj begivenhed

en: _Delete Event
da: Slet begivenhe_d

en: _Edit
da: R_et

en: Preferen_ces...
da: Præferen_cer...

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: Add Event
da: Tilføj begivenhed

en: _Capture Event
da: Opfan_g begivenhed

en: _Save Action
da: _Gem handling

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: not available
da: ikke tilgængelig

en: Device:
da: Enhed:

en: Module:
da: Modul:

en: Numeric Value:
da: Numerisk værdi:

en: Name:
da: Navn:

en: Captured Event
da: Opfanget begivenhed

en: _Launch an Application
da: _Start et program

en: _Map Event to an X Key Symbol
da: Forbind begivenhed _med et X tastsymbol

en: (dummy)
da: (pladsholder)

en: Assign Action
da: Tildel handling

en: Application:
da: Program:

en: _Browse
da: _Gennemse

en: Arguments:
da: Parametre:

en: Launch an Application
da: Start et program

en: X Key Symbol:
da: X tastsymbol:

en: Map Event to an X Key Symbol
da: Forbind begivenhed med et X tastsymbol

en: Choose Application
da: Vælg et program

en: Press a button.
da: Tryk på en knap.
