NetworkManager - en to fi translation catalogue (179 entries)

en: Passphrase for wireless network %s
fi: Langattoman verkon %s tunnuslause

en: Connection to the wireless network '%s' failed.
fi: Yhteys langattomaan verkkoon "%s" epäonnistui.

en: Connection to the wired network failed.
fi: Yhteys kiinteään verkkoon epäonnistui.

en: Error displaying connection information:
fi: Virhe näytettäessä yhteyden tietoja:

en: Could not find some required resources (the glade file)!
fi: Joitain vaadittuja osia ei löytynyt (glade-tiedostoa)!

en: No active connections!
fi: Ei aktiivisia yhteyksiä!

en: Wired Ethernet (%s)
fi: Kiinteä Ethernet-yhteys (%s)

en: Wireless Ethernet (%s)
fi: Langaton Ethernet (%s)

en: NetworkManager Applet
fi: NetworkManager-sovelma

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
fi: Ilmoitusalueen sovelma verkkolaitteiden ja yhteyksien hallintaan.

en: VPN Login Failure
fi: Virhe kirjauduttaessa VPN:ään

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a login failure.
fi: VPN-yhteyttä "%s" ei voitu käynnistää kirjautumisvirheen takia.

en: VPN Start Failure
fi: VPN-yhteyden käynnistysvirhe

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a failure launching the VPN program.
fi: VPN-yhteyttä "%s" ei voitu käynnistää, koska VPN-ohjelman suorittaminen epäonnistui.

en: VPN Connect Failure
fi: VPN-yhteyden yhteydenottovirhe

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a connection error.
fi: VPN-yhteyttä "%s" ei voitu käynnistää, koska tapahtui yhteysvirhe.

en: VPN Configuration Error
fi: VPN-yhteyden asetusvirhe

en: The VPN connection '%s' was not correctly configured.
fi: VPN-yhteyden "%s" asetukset ovat virheelliset.

en: Could not start the VPN connection '%s' because the VPN server did not return an adequate network configuration.
fi: VPN-yhteyttä "%s" ei voitu käynnistää, koska VPN-palvelin ei palauttanut kelvollista verkkomäärittelyä.

en: VPN Login Message
fi: VPN-yhteyden kirjautumisviesti

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the glade file was not found).
fi: NetworkManager-sovelma ei voinut ladata jotain vaadituista resursseista (glade-tiedostoa ei löytynyt).

en: The network device "%s (%s)" does not support wireless scanning.
fi: Verkkolaite "%s (%s)" ei tue langattomien verkkojen etsimistä.

en: The network device "%s (%s)" does not support link detection.
fi: Verkkolaite "%s (%s)" ei tue verkkoyhteyden havaitsemista.

en: Preparing device %s for the wired network...
fi: Valmistellaan laitetta %s kiinteälle verkkoyhteydelle...

en: Preparing device %s for the wireless network '%s'...
fi: Valmistellaan laitetta %s langattomalle verkolle "%s"...

en: Configuring device %s for the wired network...
fi: Määritellään laitetta %s kiinteälle verkkoyhteydelle...

en: Attempting to join the wireless network '%s'...
fi: Yritetään liittyä langattomaan verkkoon "%s"...

en: Waiting for Network Key for the wireless network '%s'...
fi: Odotetaan verkon avainta langattomalle verkolle "%s"

en: Requesting a network address from the wired network...
fi: Pyydetään verkko-osoitetta kiinteästä verkosta...

en: Requesting a network address from the wireless network '%s'...
fi: Pyydetään verkko-osoitettta langattomasta verkosta "%s"...

en: Finishing connection to the wired network...
fi: Viimeistellään yhteyttä kiinteään verkkoon...

en: Finishing connection to the wireless network '%s'...
fi: Viimeistellään yhteyttä langattomaan verkkoon "%s"...

en: NetworkManager is not running
fi: NetworkManager ei ole käytössä

en: Networking disabled
fi: Verkko ei ole käytössä

en: No network connection
fi: Ei verkkoyhteyttä

en: Wired network connection
fi: Kiinteä verkkoyhteys

en: Connected to an Ad-Hoc wireless network
fi: Yhteys langattomaan Ad-Hoc-verkkoon

en: Wireless network connection to '%s' (%d%%)
fi: Langaton verkkoyhteys "%s" (%d%%)

en: VPN connection to '%s'
fi: VPN-yhteys "%s"

en: VPN connecting to '%s'
fi: VPN-yhteyttä "%s" avataan

en: _Connect to Other Wireless Network...
fi: _Yhdistä muihin langattomiin verkkoihin...

en: Create _New Wireless Network...
fi: Luo _uusi langaton verkko...

en: _VPN Connections
fi: _VPN-yhteydet

en: _Configure VPN...
fi: _Määrittele VPN-yhteys...

en: _Disconnect VPN...
fi: _Katkaise VPN-yhteys...

en: _Dial Up Connections
fi: _Modeemiyhteydet

note: FIXME: We should save and then check the state of the devices and show Connect _or_ Disconnect for each item
en: Connect to %s...
fi: Ota yhteyttä kohteeseen %s...

en: Disconnect from %s...
fi: Katkaise yhteys kohteeseen %s...

en: No network devices have been found
fi: Verkkolaitteita ei löytynyt

en: NetworkManager is not running...
fi: NetworkManager ei ole käytössä...

note: 'Enable Networking' item
en: Enable _Networking
fi: Ota _verkko käyttöön

note: 'Enable Wireless' item
en: Enable _Wireless
fi: Ota _langaton käyttöön

note: 'Connection Information' item
en: Connection _Information
fi: Tietoja _yhteydestä

note: Help item
en: _Help
fi: O_hje

note: About item
en: _About
fi: _Tietoja

en: The NetworkManager applet could not find some required resources.  It cannot continue.
fi: NetworkManager-sovelma ei löytänyt joitain vaadituista resursseista eikä pysty jatkamaan.

en: Open System
fi: Avoin järjestelmä

en: Shared Key
fi: Jaettu avain

en: Automatic (Default)
fi: Automaattinen (oletus)

en: Dynamic WEP
fi: Dynaaminen WEP

en: None
fi: Ei mitään

en: WEP 64/128-bit ASCII
fi: WEP 64/128-bittinen ASCII

en: WEP 64/128-bit Hex
fi: WEP 64/128-bittinen heksadesimaali

en: WEP 128-bit Passphrase
fi: WEP 128-bittinen tunnuslause

en: WPA2 Personal
fi: WPA2 (henkilökohtainen)

en: WPA Personal
fi: WPA (henkilökohtainen)

en: Orientation
fi: Suunta

en: The orientation of the tray.
fi: Ilmoitusalueen suunta.

en: Wired Network (%s)
fi: Kiinteä verkkoyhteys (%s)

en: _Wired Network
fi: _Kiinteä verkkoyhteys

en: Wireless Network (%s) | Wireless Networks (%s)
fi[0]: Langaton verkko (%s)
fi[1]: Langattomat verkot (%s)

en: Wireless Network | Wireless Networks
fi[0]: Langaton verkko
fi[1]: Langattomat verkot

en:  (invalid Unicode)
fi:  (virheellistä Unicodea)

en: By default, the wireless network's name is set to your computer's name, %s, with no encryption enabled
fi: Oletuksena langattoman verkon nimi asetetaan samaksi kuin tietokoneesi nimi "%s" ja salaus on poissa käytöstä

en: Create new wireless network
fi: Luo uusi langaton verkko

en: Enter the name and security settings of the wireless network you wish to create.
fi: Syötä luotavan langattoman verkon nimi ja turva-asetukset.

en: Create New Wireless Network
fi: Luo uusi langaton verkko

en: Existing wireless network
fi: Olemassaoleva langaton verkko

en: Enter the name of the wireless network to which you wish to connect.
fi: Syötä sen langattoman verkon nimi, johon haluat ottaa yhteyttä.

en: Connect to Other Wireless Network
fi: Ota yhteyttä muuhun langattomaan verkkoon

en: Error connecting to wireless network
fi: Virhe yhdistettäessä langattomaan verkkoon

en: The requested wireless network requires security capabilities unsupported by your hardware.
fi: Pyydetty langaton verkko vaatii tietoturvakykyjä, joita laitteistosi ei tue.

en: Cannot start VPN connection '%s'
fi: VPN-yhteyttä "%s" ei voida käynnistää

en: Could not find the authentication dialog for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
fi: Kirjautumisikkunaa VPN-yhteyden tyypille "%s" ei löydy. Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään.

en: There was a problem launching the authentication dialog for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
fi: Virhe käynnistettäessä kirjatumisikkunaa VPN-yhteyden tyypille "%s". Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään.

en: <span weight="bold" size="larger">Active Connection Information</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Tietoja aktiivisesta yhteydestä</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Passphrase Required by Wireless Network</span>
    
    A passphrase or encryption key is required to access the wireless network '%s'.
fi: <span weight="bold" size="larger">Langaton verkko vaatii tunnuslausetta</span>
    
    Tunnuslause tai salausavain vaaditaan, jotta voit ottaa yhteyttä langattomaan verkkoon %s.

en: <span weight="bold" size="larger">Reduced Network Functionality</span>
    
    %s  It will not be completely functional.
fi: <span weight="bold" size="larger">Rajattu verkon toiminnallisuus</span>
    
    %s  Verkkoyhteys ei ole täysin toimiva.

en: <span weight="bold" size="larger">Wireless Network Login Confirmation</span>
    
    You have chosen to log in to the wireless network '%s'.  If you are sure that this wireless network is secure, click the checkbox below and NetworkManager will not require confirmation on subsequent log ins.
fi: <span weight="bold" size="larger">Langattoman yhteyden kirjatumisen vahvistus</span>
    
    Olet ottamassa yhteyttä langattomaan verkkoon "%s". Jos olet varma, että tämä langaton verkko on turvallinen, napsauta alla olevaa ruutua ja NetworkManager ei kysy tätä vahvistusikkunaa enää uudestaan.

en: Anonymous Identity:
fi: Anonyymi tunniste:

en: Authentication:
fi: Tunnistautuminen:

en: Broadcast Address:
fi: Broadcast-osoite:

en: CA Certificate File:
fi: CA-varmenteen tiedosto:

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Client Certificate File:
fi: Asiakasvarmenteen tiedosto:

en: Connection Information
fi: Tietoja yhteydestä

en: Default Route:
fi: Oletusyhdyskäytävä:

en: Destination Address:
fi: Kohdeosoite:

en: Driver:
fi: Ajuri:

en: EAP Method:
fi: EPA-menetelmä:

en: Hardware Address:
fi: Laiteosoite:

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: Identity:
fi: Tunniste:

en: Interface:
fi: Verkkolaite:

en: Key Type:
fi: Avaimen tyyppi:

en: Key:
fi: Avain:

en: None
    WEP 128-bit Passphrase
    WEP 64/128-bit Hex
    WEP 64/128-bit ASCII
fi: Ei mitään
    WEP 128-bittinen tunnuslause
    WEP 64/128-bittinen heksadesimaali
    WEP 64/128-bittinen ASCII

en: Open System
    Shared Key
fi: Avoin järjestelmä
    Jaettu avain

en: Other Wireless Network...
fi: Muu langaton verkko...

en: Passphrase:
fi: Tunnuslause:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Primary DNS:
fi: Ensisijainen DNS:

en: Private Key File:
fi: Salausavaimen tiedosto

en: Private Key Password:
fi: Salausavaimen salasana:

en: Secondary DNS:
fi: Toissijainen DNS:

en: Select the CA Certificate File
fi: Valise CA-varmenteen tiedosto

en: Select the Client Certificate File
fi: Valitse asiakasvarmenteen tiedosto

en: Select the Private Key File
fi: Valitse salaisen avaimen tiedosto

en: Show key
fi: Näytä avain

en: Show passphrase
fi: Näytä tunnuslause:

en: Show password
fi: Näytä salasana

en: Show passwords
fi: Näytä salasanat

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Subnet Mask:
fi: Aliverkkopeite:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: User Name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Wireless Network Key Required
fi: Langattoman verkon salausavain vaaditaan

en: Wireless _adapter:
fi: Langaton _verkkolaite:

en: _Always Trust this Wireless Network
fi: _Luota aina tähän langattomaan verkkoon

en: _Don't remind me again
fi: _Älä huomauta uudestaan

en: _Login to Network
fi: _Kirjaudu verkkoon

en: _Network Name:
fi: _Verkon nimi:

en: _Wireless Security:
fi: _Langaton tietoturva:

en: Cannot add VPN connection
fi: VPN-yhteyttä ei voitu lisätä

en: No suitable VPN software was found on your system. Contact your system administrator.
fi: Sopivaa VPN-ohjelmistoa ei löytynyt järjestelmästäsi. Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään.

en: Cannot import VPN connection
fi: VPN-yhteyttä ei voida tuoda

en: Cannot find suitable software for VPN connection type '%s' to import the file '%s'. Contact your system administrator.
fi: Sopivaa VPN-ohjelmistoa VPN-yhteyden tyypille "%s" ei löydy tuotaessa asetustiedostoa "%s". Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään.

en: Error retrieving VPN connection '%s'
fi: Virhe haettaessa VPN-yhteyttä "%s"

en: Could not find the UI files for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
fi: VPN-yhteyden tyypille "%s" ei löydy käyttöliittymää. Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään.

en: Delete VPN connection "%s"?
fi: Poistetaanko VPN-yhteys "%s"?

en: All information about the VPN connection "%s" will be lost and you may need your system administrator to provide information to create a new connection.
fi: Kaikki tiedot VPN-yhteydestä "%s" hukataan ja voit joutua ottamaan yhteyttä järjestelmäsiylläpitäjään, jotta saat uuden yhteyden luomiseen tarvittavat tiedot.

en: Unable to load
fi: Ei voitu ladata

en: Cannot find some needed resources (the glade file)!
fi: Jotain tarvittavista resursseista ei löydy (glade-tiedosto)!

note: Edit dialog
en: Edit VPN Connection
fi: Muokkaa VPN-yhteyttä

en: Add a new VPN connection
fi: Lisää uusi VPN-yhteys

en: Choose which type of VPN connection you wish to create.
fi: Valitse minkä tyyppisen VPN-yhteyden haluat lisätä.

en: Connect to:
fi: Yhdistä kohteeseen:

en: Create VPN Connection
fi: Luo VPN-yhteys

en: Create VPN Connection - 1 of 2
fi: Luo VPN-yhteys - vaihe 1/2

en: Create VPN Connection - 2 of 2
fi: Luo VPN-yhteys - vaihe 2/2

en: Delete the selected VPN connection
fi: Poista valittu VPN-yhteys

en: E_xport
fi: _Vie

en: Edit the selected VPN connection
fi: Muokkaa valittua VPN-yhteyttä

en: Export the VPN settings to a file
fi: Vie VPN-asetukset tiedostoon

en: Export the selected VPN connection to a file
fi: Vie valittu VPN-yhteys tiedostoon

en: Finish Creating VPN Connection
fi: Viimeistele VPN-yhteyden luonti

en: Manage Virtual Private Network Connections
fi: Hallitse VPN-yhteyksiä

en: This assistant will guide you through the creation of a connection to a Virtual Private Network (VPN).
    
    It will require some information, such as IP addresses and secrets.  Please see your system administrator to obtain this information.
fi: Tämä velho ohjaa sinua määrittelmään VPN-yhteyden
    
    Yhteyden luominen vaatii joitakin tietoja, kuten IP-osoitteita ja salasanoja. Pyydä vaadittavat tiedot järjestelmäsi ylläpitäjältä.

en: VPN Connections
fi: VPN-yhteydet

en: 40-bit WEP
fi: 40-bittinen WEP

en: 104-bit WEP
fi: 104-bittinen WEP

en: WPA CCMP
fi: WPA COMP

en: WPA Automatic
fi: WPA (automaattinen)

en: WPA2 CCMP
fi: WPA2 COMP

en: WPA2 Automatic
fi: WPA2 (automaattinen)

en: none
fi: ei mitään

en: unable to create netlink socket for monitoring wired ethernet devices - %s
fi: Netlink-pistoketta kiinteiden verkkoyhteyksien tarkkailuun ei voida luoda - %s

en: unable to bind to netlink socket for monitoring wired ethernet devices - %s
fi: Netlink-pistoketta ei voida sitoa kiinteiden verkkoyhteyksien tarkkailua varten - %s

en: operation took too long
fi: toimenpide kesti liian pitkään

en: received data from wrong type of sender
fi: vastaanotettiin tietoa väärän tyyppiseltä lähettäjältä

en: received data from unexpected sender
fi: vastaanotettiin tietoja odottamattomalta lähettäjältä

en: too much data was sent over socket and some of it was lost
fi: lähetettiin liian paljon tietoja pistekkeeseen ja osaa siitä hukkui

en: error occurred while waiting for data on socket
fi: virhe odotettaessa tietoja pistokkeesta

en: You are now connected to the Ad-Hoc wireless network '%s'.
fi: Yhteys langattomaan Ad-Hoc-verkkoon "%s" on nyt muodostettu.

en: You are now connected to the wireless network '%s'.
fi: Yhteys langattomaan verkkoon "%s" on nyt muodostettu.

en: You are now connected to the wired network.
fi: Yhteys kiinteään verkkoon on nyt muodostettu.

en: Connection Established
fi: Yhteys muodostettu

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: The network connection has been disconnected.
fi: Yhteys verkkoon on katkaistu.
