NetworkManager - en to da translation catalogue (140 entries)

en: Passphrase for wireless network %s
da: Adgangskode til trådløst netværk %s

en: Connection to the wireless network '%s' failed.
da: Tilslutning til det trådløse netværk '%s' mislykkedes.

en: Connection to the wired network failed.
da: Tilslutning til det kablede netværk mislykkedes.

en: Could not find some required resources (the glade file)!
da: Kunne ikke finde nogle krævede ressourcer (glade-filen)!

en: No active connections!
da: Ingen aktive forbindelser!

en: Wired Ethernet (%s)
da: Kablet Ethernet (%s)

en: Wireless Ethernet (%s)
da: Trådløst Ethernet (%s)

en: NetworkManager Applet
da: NetworkManager-panelprogram

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
da: Statusfelt-panelprogram til håndtering af dine netværks-enheder og -forbindelser.

en: VPN Login Failure
da: VPN logind-fejl

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a login failure.
da: Kunne ikke etablere VPN-forbindelsen '%s' pågrund af en logind-fejl.

en: VPN Start Failure
da: VPN etablerings-fejl

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a failure launching the VPN program.
da: Kunne ikke etablere VPN-forbindelsen '%s' pågrund af fejl ved start af VPN-program.

en: VPN Connect Failure
da: VPN tilslutnings-fejl

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a connection error.
da: Kunne ikke etablere VPN-forbindelsen '%s' pågrund af en forbindelses-fejl.

en: VPN Configuration Error
da: VPN konfigurations-fejl

en: The VPN connection '%s' was not correctly configured.
da: VPN-forbindelsen '%s' er ikke konfigureret korrekt.

en: Could not start the VPN connection '%s' because the VPN server did not return an adequate network configuration.
da: Kunne ikke etablere VPN-forbindelsen '%s' fordi VPN-serveren ikke returnerede en passende netværks-konfiguration.

en: VPN Login Message
da: VPN logind-meddelelse

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the glade file was not found).
da: NetworkManager panelprogrammet kunne ikke finde nogle krævede ressourcer (glade-filen blev ikke fundet).

en: The network device "%s (%s)" does not support wireless scanning.
da: Netværks-enheden "%s (%s)" understøtter ikke trådløs scanning.

en: The network device "%s (%s)" does not support link detection.
da: Netværks-enheden "%s (%s)" understøtter ikke link-detektering.

en: Preparing device %s for the wired network...
da: Klargører enheden %s til det kablede netværk...

en: Preparing device %s for the wireless network '%s'...
da: Klargører enheden %s til det trådløse netværk '%s'...

en: Configuring device %s for the wired network...
da: Konfigurerer enheden %s til det kablede netværk...

en: Attempting to join the wireless network '%s'...
da: Forsøger at tilslutte til det trådløse netværk '%s'...

en: Waiting for Network Key for the wireless network '%s'...
da: Venter på netværksnøglen til det trådløse netværk '%s'...

en: Requesting a network address from the wired network...
da: Forespørger en netværks-adresse fra det kablede netværk...

en: Requesting a network address from the wireless network '%s'...
da: Forespørger en netværks-adresse fra det trådløse netværk '%s'...

en: Finishing connection to the wired network...
da: Færdiggører tilslutning til det kablede netværk...

en: Finishing connection to the wireless network '%s'...
da: Færdiggører tilslutning til det trådløse netværk '%s'...

en: NetworkManager is not running
da: NetworkManager kører ikke

en: Networking disabled
da: Netværks-understøttelse deaktiveret

en: No network connection
da: Ingen netværks-forbindelse

en: Wired network connection
da: Kablet netværks-forbindelse

en: Connected to an Ad-Hoc wireless network
da: Tilsluttet til et trådløst ad hoc netværk

en: Wireless network connection to '%s' (%d%%)
da: Trådløs netværks-forbindelse til '%s' (%d%%)

en: VPN connection to '%s'
da: VPN-forbindelse til '%s'

en: VPN connecting to '%s'
da: VPN tilslutter til '%s'

en: _Connect to Other Wireless Network...
da: _Tilslut til andet trådløst netværk...

en: Create _New Wireless Network...
da: Opret _nyt trådløst netværk...

en: _VPN Connections
da: _VPN-forbindelser

en: _Configure VPN...
da: _Konfigurér VPN...

en: _Disconnect VPN...
da: _Afbryd VPN...

en: _Dial Up Connections
da: _Opkalds-forbindelser

note: FIXME: We should save and then check the state of the devices and show Connect _or_ Disconnect for each item
en: Connect to %s...
da: Tilslut til %s...

en: Disconnect from %s...
da: Afbryd fra %s...

en: No network devices have been found
da: Ingen netværks-enheder blev fundet

en: NetworkManager is not running...
da: NetworkManager kører ikke...

note: 'Enable Networking' item
en: Enable _Networking
da: Aktivér _netværks-understøttelse

note: 'Enable Wireless' item
en: Enable _Wireless
da: Aktivér _trådløst netværk

note: 'Connection Information' item
en: Connection _Information
da: Forbindelses-_information

note: Help item
en: _Help
da: _Hjælp

note: About item
en: _About
da: _Om

en: The NetworkManager applet could not find some required resources.  It cannot continue.
da: NetworkManager panelprogrammet kunne ikke finde nogle krævede ressourcer - kan ikke fortsætte.

en: Open System
da: Åbent system

en: Shared Key
da: Delt nøgle

en: None
da: Ingen

en: WPA2 Personal
da: Personlig WPA2

en: WPA Personal
da: Personlig WPA

en: Orientation
da: Retning

en: The orientation of the tray.
da: Retningen på statusikonet.

en: Wired Network (%s)
da: Kablet netværk (%s)

en: _Wired Network
da: _Kablet netværk

en: Wireless Network (%s) | Wireless Networks (%s)
da[0]: Trådløst netværk (%s)
da[1]: Trådløse netværk (%s)

en: Wireless Network | Wireless Networks
da[0]: Trådløst netværk
da[1]: Trådløse netværk

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

en: By default, the wireless network's name is set to your computer's name, %s, with no encryption enabled
da: Som standard navngives det trådløse netværk til din maskines navn, %s, uden nogen kryptering slået til

en: Create new wireless network
da: Opret nyt trådløst netværk

en: Enter the name and security settings of the wireless network you wish to create.
da: Indtast navn- og sikkerhedsopsætning på det trådløse netværk du ønsker at oprette.

en: Create New Wireless Network
da: Opret nyt trådløst netværk

en: Existing wireless network
da: Eksisterende trådløst netværk

en: Enter the name of the wireless network to which you wish to connect.
da: Indtast navnet på det trådløse netværk du ønsker at tilslutte dig.

en: Connect to Other Wireless Network
da: Tilslut til andet trådløst netværk

en: Cannot start VPN connection '%s'
da: Kan ikke etablere VPN-forbindelsen '%s'

en: Could not find the authentication dialog for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
da: Kunne ikke finde godkendelses-vinduet til VPN-forbindelsestypen '%s'. Kontakt din system-administrator.

en: There was a problem launching the authentication dialog for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
da: Der opstod en fejl ved start af godkendelses-vinduet til VPN-forbindelsestypen '%s'. Kontakt din system-administrator.

en: <span weight="bold" size="larger">Active Connection Information</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Information om aktiv forbindelse</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Passphrase Required by Wireless Network</span>
    
    A passphrase or encryption key is required to access the wireless network '%s'.
da: <span weight="bold" size="larger">Adgangskode påkrævet af trådløst netværk</span>
    
    En adgangskode eller krypteringsnøgle er påkrævet, for at opnå adgang til det trådløse netværk '%s'.

en: <span weight="bold" size="larger">Reduced Network Functionality</span>
    
    %s  It will not be completely functional.
da: <span weight="bold" size="larger">Reduceret netværks-funktionalitet</span>
    
    %s  Den vil ikke være fuldstændig funktionsdygtig.

en: <span weight="bold" size="larger">Wireless Network Login Confirmation</span>
    
    You have chosen to log in to the wireless network '%s'.  If you are sure that this wireless network is secure, click the checkbox below and NetworkManager will not require confirmation on subsequent log ins.
da: <span weight="bold" size="larger">Bekræftelse af logind på trådløst netværk</span>
    
    Du har valgt at logge på det trådløse netværk '%s'.  Hvis du er sikker på at dette trådløse netværk er sikkert, afkryds nedenstående afkrydsningsfelt og NetworkManager vil ikke spørge i fremtiden.

en: Authentication:
da: Godkendelse:

en: Broadcast Address:
da: Rundsendings-adresse:

en: C_onnect
da: T_ilslut

en: Connection Information
da: Forbindelses-information

en: Default Route:
da: Standard rute:

en: Destination Address:
da: Destinations-adresse:

en: Hardware Address:
da: Hardware-adresse:

en: IP Address:
da: IP-adresse:

en: Interface:
da: Enhed:

en: Key:
da: Nøgle:

en: Open System
    Shared Key
da: Åbent system
    Delt nøgle

en: Other Wireless Network...
da: Andet trådløst netværk...

en: Passphrase:
da: Adgangskode:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Primary DNS:
da: Primær DNS:

en: Secondary DNS:
da: Sekundær DNS:

en: Subnet Mask:
da: Undernet-maske:

en: User Name:
da: Brugernavn:

en: Wireless Network Key Required
da: Nøgle til trådløst netværk påkrævet

en: Wireless _adapter:
da: Trådløs _adapter:

en: _Always Trust this Wireless Network
da: _Stol altid på dette trådløse netværk

en: _Don't remind me again
da: _Påmind mig ikke igen

en: _Login to Network
da: _Log på netværk

en: _Network Name:
da: _Netværksnavn:

en: _Wireless Security:
da: Trådløs sikkerhed:

en: Cannot add VPN connection
da: Kan ikke tilføje VPN-forbindelse

en: No suitable VPN software was found on your system. Contact your system administrator.
da: Ingen passende VPN-programmel blev fundet på dit system. Kontakt din system-administrator.

en: Cannot import VPN connection
da: Kan ikke importere VPN-forbindelse

en: Cannot find suitable software for VPN connection type '%s' to import the file '%s'. Contact your system administrator.
da: Kan ikke finde passende programmel til VPN-forbindelsestypen '%s', til import af filen '%s'. Kontakt din system-administrator.

en: Error retrieving VPN connection '%s'
da: Fejl ved hentning af VPN-forbindelsen '%s'

en: Could not find the UI files for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
da: Kunne ikke finde brugergrænseflade-filerne til VPN-forbindelsestypen '%s'. Kontakt din system-administrator.

en: Delete VPN connection "%s"?
da: Slet VPN-forbindelsen "%s"?

en: All information about the VPN connection "%s" will be lost and you may need your system administrator to provide information to create a new connection.
da: Al information omkring VPN-forbindelsen "%s" vil gå tabt og du får muligvis brug for din system-administrator, som kan give dig de nødvendige informationer til oprettelse af en ny forbindelse.

en: Unable to load
da: Kan ikke indlæse

en: Cannot find some needed resources (the glade file)!
da: Kan ikke finde nogle krævede ressourcer (glade-filen)!

note: Edit dialog
en: Edit VPN Connection
da: Redigér VPN-forbindelse

en: Add a new VPN connection
da: Tilføj ny VPN-forbindelse

en: Choose which type of VPN connection you wish to create.
da: Vælg hvilken type VPN-forbindelse du ønsker at oprette.

en: Connect to:
da: Tilslut til:

en: Create VPN Connection
da: Opret VPN-forbindelse

en: Create VPN Connection - 1 of 2
da: Opret VPN-forbindelse - 1 af 2

en: Create VPN Connection - 2 of 2
da: Opret VPN-forbindelse - 2 af 2

en: Delete the selected VPN connection
da: Slet den valgte VPN-forbindelse

en: E_xport
da: E_ksportér

en: Edit the selected VPN connection
da: Redigér den valgte VPN-forbindelse

en: Export the VPN settings to a file
da: Eksportér VPN-opsætningen til en fil

en: Export the selected VPN connection to a file
da: Eksportér den valgte VPN-forbindelse til en fil

en: Finish Creating VPN Connection
da: Færdiggør oprettelse af VPN-forbindelse

en: Manage Virtual Private Network Connections
da: Håndtér virtuelle private netværks-forbindelser (VPN)

en: This assistant will guide you through the creation of a connection to a Virtual Private Network (VPN).
    
    It will require some information, such as IP addresses and secrets.  Please see your system administrator to obtain this information.
da: Denne vil guide dig gennem oprettelsen af en forbindelse til et virtuelt privat netværk (VPN).
    
    Denne guide vil kræve nogle informationer, såsom IP-adresser og adgangskode.  Henvend dig venligst til din system-administrator for at få disse informationer.

en: VPN Connections
da: VPN-forbindelser

en: none
da: ingen

en: unable to create netlink socket for monitoring wired ethernet devices - %s
da: kan ikke oprette netlink sokkel til overvågning af kablede ethernet enheder - %s

en: unable to bind to netlink socket for monitoring wired ethernet devices - %s
da: kan ikke tilslutte netlink sokkel til overvågning af kablede ethernet enheder - %s

en: operation took too long
da: handlingen overskred tidsgrænsen

en: received data from wrong type of sender
da: modtog data fra forkert type afsender

en: received data from unexpected sender
da: modtog data fra uventet afsender

en: too much data was sent over socket and some of it was lost
da: for meget data var sendt over sokkelen og noget gik tabt

en: error occurred while waiting for data on socket
da: der opstod en fejl mens der blev ventet på data på sokkelen
