NetworkManager-openvpn - en to da translation catalogue (73 entries)

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Secondary Password:
da: _Sekundær adgangskode:

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Domain:
da: _Domæne:

en: Connect _anonymously
da: Tilslut _anonymt

en: Connect as _user:
da: Tilslut som _bruger:

en: _Remember password for this session
da: _Husk adgangskode for denne session

en: _Save password in keyring
da: _Gem adgangskode i nøglering

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network '%s'.
da: Brugerverifikation er påkrævet for at tilslutte til det virtuelle private netværk '%s'.

en: Authenticate VPN
da: VPN-brugerverifikation

en: Certificate password:
da: Certifikat-adgangskode:

en: Add, Remove, and Edit VPN Connections
da: Tilføj, fjern og redigér VPN-forbindelser

en: VPN Connection Manager (OpenVPN)
da: VPN-forbindelser (OpenVPN)

en: OpenVPN Client
da: OpenVPN-klient

en: The following OpenVPN connection will be created:
da: Følgende OpenVPN-forbindelse vil blive oprettet:

en: Name:  %s
da: Navn:  %s

en: Connection Type: X.509 Certificates
da: Forbindelsestype: X.509-certifikater

en: Key:  %s
da: Nøgle:  %s

en: Connection Type: Shared Key
da: Forbindelsestype: Delt nøgle

en: Shared Key:  %s
da: Delt nøgle:  %s

en: Local IP:  %s
da: Lokal IP:  %s

en: Remote IP:  %s
da: Fjern IP:  %s

en: Connection Type: Password
da: Forbindelsestype: Adgangskode

en: Username:  %s
da: Brugernavn:  %s

en: Connection Type: X.509 with Password Authentication
da: Forbindelsestype: X.509 med adgangskode-godkendelse

en: Remote:  %s
da: Fjern:  %s

en: Device: %s
da: Enhed: %s

en: Protocol: %s
da: Protokol: %s

en: Routes:  %s
da: Ruter:  %s

en: Use LZO Compression: %s
da: Brug LZO-komprimering: %s

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: The connection details can be changed using the "Edit" button.
da: Forbindelsens detaljer kan ændres ved at bruge knappen "Redigér".

en: Cannot import settings
da: Kan ikke importere opsætning

en: The VPN settings file '%s' does not contain valid data.
da: VPN-opsætningsfilen '%s' indeholder ikke gyldige data.

en: Select file to import
da: Vælg fil der skal importeres

en: Select CA to use
da: Vælg CA der skal bruges

en: Select certificate to use
da: Vælg certifikat der skal bruges

en: Select key to use
da: Vælg nøgle der skal bruges

en: Select shared key to use
da: Vælg delt nøgle der skal bruges

note: printf ("in impl_export\n");
en: Save as...
da: Gem som...

en: A file named "%s" already exists.
da: En fil med navnet "%s" eksisterer allerede.

en: Do you want to replace it with the one you are saving?
da: Vil du erstatte den med den du gemmer?

en: <b>Connection Name</b>
da: <b>Navn på forbindelse</b>

en: <b>Optional Information</b>
da: <b>Valgfrie oplysninger</b>

en: <b>Required Information</b>
da: <b>Påkrævede oplysninger</b>

en: <i>example: 172.16.0.0/16 10.11.12.0/24</i>
da: <i>eksempel: 172.16.0.0/16 10.11.12.0/24</i>

en: CA  file:
da: CA-fil:

en: Certificate:
da: Certifikat:

en: Connection Type:
da: Forbindelsestype:

en: Key:
da: Nøgle:

en: Local IP:
da: Lokal IP:

en: Password
da: Adgangskode:

en: Please enter the information provided by your system administrator below. Do not enter your password here as you will be prompted when connecting.
da: Indtast oplysninger fra din systemadministrator nedenfor. Du skal ikke indtaste din adgangskode her, da du bliver spurgt om den ved tilslutning.

en: Please note that the file you import is not an OpenVPN configuration file. Ask your adminstrator for the file.
da: Bemærk venligst at filen du importerer ikke er en OpenVPN-konfigurationsfil. Spørg din administrator efter filen.

en: Remote IP:
da: Fjern IP:

en: Shared Key:
da: Delt nøgle:

en: Shared key
da: Delt nøgle

en: Use LZO compression
da: Brug LZO-komprimering

en: Use TAP device
da: Brug TAP-enhed

en: Use TCP connection
da: Brug TCP-forbindelse

en: Username:
da: Brugernavn:

en: X.509 Certificates
    Pre-shared key
    Password Authentication
    X.509 with Password Authentication
da: X.509-certifikater
    Forhåndsdelt nøgle
    Adgangskode-godkendelse
    X.509 med adgangskode-godkendelse

en: _Gateway:
da: Ad_gangspunkt:

en: _Import Saved Configuration...
da: _Importér gemt konfiguration...

en: _Name used to identify the connection to the private network, e.g. "Campus VPN" or "Corporate Network"
da: _Navn brugt til at identificere forbindelsen til det private netværk, f.eks. "Universitetets VPN" eller "Virksomhedens netværk"

en: _Only use VPN connection for these addresses
da: _Brug kun VPN-forbindelse til flg. adresser

en: The VPN login failed because the user name and password were not accepted or the certificate password was wrong.
da: VPN-tjenesten fejlede fordi brugernavn og adgangskode blev afvist eller certifikat-adgangskoden var forkert.

en: The VPN login failed because the VPN program could not be started.
da: VPN-tjenesten fejlede fordi VPN-programmet ikke kunne startes.

en: The VPN login failed because the VPN program could not connect to the VPN server.
da: VPN-tjenesten fejlede fordi VPN-programmet ikke kunne forbinde til VPN-serveren.

en: The VPN login failed because the VPN configuration options were invalid.
da: VPN-tjenesten fejlede fordi VPN-konfigurationen var ugyldig.

en: The VPN login failed because the VPN program received an invalid configuration from the VPN server.
da: VPN-tjenesten fejlede fordi VPN-programmet modtog en ugyldig konfiguration fra VPN-serveren.

en: VPN connection failed
da: VPN-forbindelsen fejlede
