Linux-PAM - en to pt translation catalogue (97 entries)

en: Authentication error
pt: Erro de autenticação

en: Service error
pt: Erro de serviço

en: Unknown user
pt: Usuário desconhecido

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: %s: Bad number given to --reset=
pt: %s: Número insuficiente fornecido a --reset=

en: %s: Unrecognised option %s
pt: %s: Opção não reconhecida %s

en: %s: Can't reset all users to non-zero
pt: %s: Impossível redefinir todos os usuários para não-zero

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
pt: de %.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
pt: em %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
pt: Último login:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
pt: Bem-vindo à sua nova conta!

en: Too many logins for '%s'.
pt: Há logins demais para '%s'.

en: failed to initialize PAM
pt: falha ao inicializar PAM

en: failed to pam_set_item()
pt: falha em pam_set_item()

en: login: failure forking: %m
pt: login: falha na bifurcação: %m

en: Your default context is %s.
pt: Seu contexto padrão é %s.

en: Do you want to choose a different one? [n]
pt: Deseja escolher um diferente? [n]

en: Enter number of choice:
pt: Digite o número escolhido:

en: Would you like to enter a security context? [y]
pt: Deseja digitar um contexto de segurança? [s]

en: role:
pt: função:

en: type:
pt: digite:

en: level:
pt: nível:

en: Not a valid security context
pt: Não é um contexto de segurança válido

en: Security Context %s Assigned
pt: Contexto de Segurança %s Atribuído

en: No mail.
pt: Não há mensagens.

en: You have new mail.
pt: Há novas mensagens.

en: You have old mail.
pt: Há mensagens antigas.

en: You have mail.
pt: Há mensagens.

en: You have no mail in folder %s.
pt: Não há mensagens na pasta %s.

en: You have new mail in folder %s.
pt: Há novas mensagens na pasta %s.

en: You have old mail in folder %s.
pt: Há mensagens antigas na pasta %s.

en: You have mail in folder %s.
pt: Há mensagens na pasta %s.

en: Your account has expired; please contact your system administrator
pt: Sua conta expirou; entre em contato com o administrador do sistema

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
pt: Mude sua senha imediatamente (aplicado pela raiz)

en: You are required to change your password immediately (password aged)
pt: Mude sua senha imediatamente (senha expirada)

en: Warning: your password will expire in %d day%.2s
pt: Aviso: sua senha expirará em %d dia%.2s

en: Password:
pt: Senha:

en: NIS password could not be changed.
pt: A senha NIS não pôde ser mudada.

en: No password supplied
pt: Nenhuma senha informada

en: Password unchanged
pt: Senha inalterada

en: You must choose a longer password
pt: Escolha uma senha mais longa

en: Password has been already used. Choose another.
pt: A senha já foi usada. Escolha outra.

en: (current) UNIX password:
pt: Senha UNIX (atual):

en: You must wait longer to change your password
pt: Aguarde mais tempo para mudar a senha

en: Enter new UNIX password:
pt: Digite a nova senha UNIX:

en: Retype new UNIX password:
pt: Redigite a nova senha UNIX:

en: Changing STRESS password for
pt: Mudando senha STRESS para

en: Enter new STRESS password:
pt: Digite a nova senha STRESS:

en: Retype new STRESS password:
pt: Digite novamente a nova senha STRESS:

en: Verification mis-typed; password unchanged
pt: Verificação digitada incorretamente; senha inalterada

en: New %s%spassword:
pt: Nova %s%ssenha:

en: Retype new %s%spassword:
pt: Redigite a nova %s%ssenha:

en: Sorry, passwords do not match.
pt: As senhas não são iguais.

en: is the same as the old one
pt: é igual à antiga senha

en: is a palindrome
pt: é um palíndromo

en: case changes only
pt: mudou apenas maiúsculas/minúsculas

en: is too similar to the old one
pt: é muito semelhante à antiga

en: is too simple
pt: é simples demais

en: is rotated
pt: foi invertida

en: has been already used
pt: já foi usada

en: BAD PASSWORD: %s
pt: SENHA INCORRETA: %s

en: Success
pt: Sucesso

en: Critical error - immediate abort
pt: Erro crítico - abortar imediatamente

en: dlopen() failure
pt: falha de dlopen ()

en: Symbol not found
pt: Símbolo não encontrado

en: Error in service module
pt: Erro no módulo de serviço

en: System error
pt: Erro do sistema

en: Memory buffer error
pt: Erro do buffer de memória

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Authentication failure
pt: Falha de autenticação

en: Insufficient credentials to access authentication data
pt: Credenciais insuficientes para acessar dados de autenticação

en: Authentication service cannot retrieve authentication info.
pt: O serviço de autenticação não recuperou informações de autenticação.

en: User not known to the underlying authentication module
pt: Usuário desconhecido para o módulo de autenticação subjacente

en: Have exhausted maximum number of retries for service.
pt: Esgotado o número máximo de tentativas para serviço.

en: Authentication token is no longer valid; new one required.
pt: O token de autenticação não é mais válido; token novo necessário.

en: User account has expired
pt: A conta do usuário expirou

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
pt: Impossível fazer/remover entrada para a sessão específica

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
pt: O serviço de autenticação não recuperou credenciais do usuário

en: User credentials expired
pt: Credenciais do usuário expiradas

en: Failure setting user credentials
pt: Falha ao definir credenciais do usuário

en: No module specific data is present
pt: Não há nenhum dado específico para o módulo

en: Bad item passed to pam_*_item()
pt: Item incorreto passado para pam_*_item()

en: Conversation error
pt: Erro de conversação

en: Authentication token manipulation error
pt: Erro de manipulação de token de autenticação

en: Authentication information cannot be recovered
pt: Impossível recuperar informações de autenticação

en: Authentication token lock busy
pt: Bloqueio de token de autenticação ocupado

en: Authentication token aging disabled
pt: Validade do token de autenticação desabilitado

en: Failed preliminary check by password service
pt: Falha na verificação preliminar por serviço de senha

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
pt: O valor de retorno deve ser ignorado pelo despacho PAM

en: Module is unknown
pt: Módulo desconhecido

en: Authentication token expired
pt: Token de autenticação expirado

en: Conversation is waiting for event
pt: Conversação aguardando por evento

en: Application needs to call libpam again
pt: O aplicativo precisa chamar libpam novamente

en: Unknown PAM error
pt: Erro desconhecido no PAM

en: ...Time is running out...
pt: ...Tempo acabando...

en: ...Sorry, your time is up!
pt: ...Tempo contando.

en: erroneous conversation (%d)
pt: conversação errônea (%d)
