Linux-PAM - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Authentication error
ja: 認証エラー

en: Service error
ja: サービスエラー

en: Unknown user
ja: 不明なユーザ

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: %s: Bad number given to --reset=
ja: %s: 不正番号が--reset=に与えられました

en: %s: Unrecognised option %s
ja: %s: 未認識オプション%s

en: %s: Can't reset all users to non-zero
ja: %s: すべてのユーザを非ゼロにリセットできません

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
ja:  %.*sから開始

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
ja: 日時 %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
ja: 最終ログイン:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
ja: 新しいアカウントへようこそ。

en: Too many logins for '%s'.
ja: '%s'のログイン数が多すぎます。

en: failed to initialize PAM
ja: PAMの初期化に失敗しました

en: failed to pam_set_item()
ja: pam_set_item()に失敗しました

en: login: failure forking: %m
ja: ログイン: いまいましい失敗: %m

en: Your default context is %s.
ja: デフォルトのコンテキストは%sです。

en: Do you want to choose a different one? [n]
ja: 異なるコンテキストを選択しますか? [n]

en: Enter number of choice:
ja: 選択の番号を入力してください:

en: Would you like to enter a security context? [y]
ja: セキュリティコンテキストを入力しますか? [y]

en: role:
ja: 役割:

en: type:
ja: タイプ:

en: level:
ja: レベル:

en: Not a valid security context
ja: 有効なセキュリティコンテキストでありません

en: Security Context %s Assigned
ja: 割り当てられたセキュリティコンテキスト%s

en: No mail.
ja: メールがありません。

en: You have new mail.
ja: 新しいメールがあります。

en: You have old mail.
ja: 古いメールがあります。

en: You have mail.
ja: メールがあります。

en: You have no mail in folder %s.
ja: フォルダ%sにメールがありません。

en: You have new mail in folder %s.
ja: フォルダ%sに新しいメールがあります。

en: You have old mail in folder %s.
ja: フォルダ%sに古いメールがあります。

en: You have mail in folder %s.
ja: フォルダ%sにメールがあります。

en: Your account has expired; please contact your system administrator
ja: アカウントの有効期限が切れました。システム管理者にお問い合わせください。

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
ja: パスワードを直ちに変更する必要があります(強制されたルート)

en: You are required to change your password immediately (password aged)
ja: パスワードを直ちに変更する必要があります(古いパスワード)

en: Warning: your password will expire in %d day%.2s
ja: 警告: パスワードは%d日で有効期限が切れます。%.2s

en: Password:
ja: パスワード(P):

en: NIS password could not be changed.
ja: NISパスワードを変更できませんでした。

en: No password supplied
ja: パスワードが与えられていません

en: Password unchanged
ja: パスワードが変更されていません

en: You must choose a longer password
ja: 長いパスワードを選択する必要があります

en: Password has been already used. Choose another.
ja: パスワードはすでに使用されています。 別のパスワードを選択してください。

en: (current) UNIX password:
ja: 現在のUNIXパスワード:

en: You must wait longer to change your password
ja: パスワードを変更するには長く待つ必要があります

en: Enter new UNIX password:
ja: 新しいUNIXパスワードを入力してください:

en: Retype new UNIX password:
ja: 新しいUNIX パスワードを再入力してください:

en: Changing STRESS password for
ja: STRESSパスワードの変更元

en: Enter new STRESS password:
ja: 新しいSTRESSパスワードを入力してください:

en: Retype new STRESS password:
ja: 新しいSTRESSパスワードを再入力してください:

en: Verification mis-typed; password unchanged
ja: ミスタイプの確認、パスワードが変更されていません

en: New %s%spassword:
ja: 新しい%s%sパスワード:

en: Retype new %s%spassword:
ja: 新しい%s%sパスワードを再入力してください:

en: Sorry, passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: is the same as the old one
ja: パスワードが古いものと同じです。

en: is a palindrome
ja: 前後どちらから読んでも同じパスワードです。

en: case changes only
ja: 大文字小文字を変えただけのパスワード

en: is too similar to the old one
ja: 古いものと似ています

en: is too simple
ja: 簡単すぎます

en: is rotated
ja: 回転しています

en: has been already used
ja: パスワードはすでに使用されています。

en: BAD PASSWORD: %s
ja: よくないパスワード: %s

en: login:
ja: ログイン::

en: Success
ja: 成功

en: Critical error - immediate abort
ja: 致命的エラー - 直ちに中止してください

en: dlopen() failure
ja: dlopen()失敗

en: Symbol not found
ja: 記号が見つかりません

en: Error in service module
ja: サービスモジュールのエラー

en: System error
ja: システムエラー

en: Memory buffer error
ja: メモリバッファエラー

en: Permission denied
ja: 拒否されたパーミッション

en: Authentication failure
ja: 認証失敗

en: Insufficient credentials to access authentication data
ja: 認証データにアクセスする資格認定がありません

en: Authentication service cannot retrieve authentication info.
ja: 認証サービスが認証情報を検索できません。

en: User not known to the underlying authentication module
ja: 基礎となる認証モジュールを知らないユーザ

en: Have exhausted maximum number of retries for service.
ja: サービスの最大試行回数に達しました。

en: Authentication token is no longer valid; new one required.
ja: 認証トークンはもはや有効ではありません。新しい認証トークンが必要です。

en: User account has expired
ja: ユーザアカウントの有効期限が切れました

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
ja: 指定したセッションに対するエントリを作成/削除できません

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
ja: 認証サービスがユーザ資格認定を検索できません

en: User credentials expired
ja: ユーザ資格認定の有効期限切れ

en: Failure setting user credentials
ja: ユーザ資格認定の設定に失敗しました

en: No module specific data is present
ja: モジュール固有データがありません

en: Bad item passed to pam_*_item()
ja: pam_*_item()に渡された不正項目

en: Conversation error
ja: 会話エラー

en: Authentication token manipulation error
ja: 認証トークン操作エラー

en: Authentication information cannot be recovered
ja: 認証情報を回復できません

en: Authentication token lock busy
ja: 認証トークンをロック中です

en: Authentication token aging disabled
ja: 認証トークンエージングが無効です

en: Failed preliminary check by password service
ja: パスワードサービスによる予備チェックに失敗しました

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
ja: 戻り値はPAMタスク指名により無視する必要があります

en: Module is unknown
ja: モジュールが不明です

en: Authentication token expired
ja: 認証トークンの有効期限切れです

en: Conversation is waiting for event
ja: 会話はイベントを待っています

en: Application needs to call libpam again
ja: アプリケーションはlibpamを再び呼び出す必要があります

en: Unknown PAM error
ja: 不明なPAMエラー

en: ...Time is running out...
ja: ...時間が切れかかっています...

en: ...Sorry, your time is up!
ja: ...時間切れです。

en: erroneous conversation (%d)
ja: 誤った会話(%d)
