yast2-description - en to it translation catalogue (67 entries)

en: 32-Bit Runtime Environment
it: Ambiente runtime 32 bit

en: No description available.
it: Nessuna descrizione disponibile.

en: 64-Bit Runtime Environment
it: Ambiente runtime 64 bit

en: Kernel Development
it: Sviluppo kernel

en: Everything you need to build the Linux kernel and do Linux kernel development.
it: Strumenti necessari per la compilazione e lo sviluppo del kernel Linux.

en: C/C++ Compiler and Tools
it: Strumenti e compilatore C/C++

en: C and C++ development tools.
it: Strumenti di sviluppo C e C++.

en: Basic Sound Libraries and Tools
it: Strumenti e librerie audio di base

en: Games
it: Giochi

en: For amusement SUSE Linux offers the latest open source games from classic card and board games to adventure and strategy games.
it: Per lo svago SUSE Linux offre gli ultimi giochi open source che includono i classici giochi di carte e da tavolo nonché giochi d'avventura e di strategia.

en: GNOME System
it: Sistema GNOME

en: The GNOME desktop environment is an intuitive and attractive desktop for end-users, users, and the GNOME development platform, an extensive framework for building applications that integrate into the rest of the desktop.
it: L'ambiente desktop GNOME rappresenta un desktop accattivante e intuitivo per gli utenti finali mentre la piattaforma di sviluppo GNOME offre un ampio framework per la compilazione di applicazioni integrabili in tutto il resto del desktop.

en: All of KDE
it: Tutto KDE

en: KDE is a powerful Free Software graphical desktop environment for Linux and Unix workstations. It combines ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technological superiority of the Unix operating system. This selection contains all KDE applications.
it: KDE rappresenta un efficiente ambiente desktop grafico gratuito per le workstation Linux e Unix. Associa facilità d'uso, funzioni aggiornate e ambiente grafico accattivante alla tecnologia del sistema operativo Unix. Questa serie contiene tutte le applicazioni KDE.

en: KDE Desktop Environment
it: Ambiente Desktop KDE

en: KDE is a powerful Free Software graphical desktop environment for Linux and Unix workstations. It combines ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technological superiority of the Unix operating system.
it: KDE rappresenta un efficiente ambiente desktop grafico gratuito per le workstation Linux e Unix. Associa facilità d'uso, funzioni aggiornate e ambiente grafico accattivante alla tecnologia del sistema operativo Unix.

en: Simple Web Server
it: Server Web semplice

en: Simple Web Server with Apache2
it: Server Web semplice con Apache2

en: A Web Server based on Apache, MySQL and PHP.
it: Un server web basato su Apache, MySQL e PHP.

en: LDAP Server and Tools
it: Strumenti e server LDAP

en: Sets up a Directory Server based on LDAP.
it: Configura un server di directory basato su LDAP.

en: Minimum System
it: Sistema minimo

en: Minimum Graphical System (without GNOME and KDE)
it: Sistema grafico minimo (senza GNOME e KDE)

en: SUSE Linux gives you all the tools you need for supporting, creating, editing, organizing and managing multimedia like media player, digital photo organizer, CD/DVD burning etc.
it: SUSE Linux include tutti gli strumenti necessari per il supporto, la creazione, la modifica, l'organizzazione e la gestione di supporti multimediali, quali lettori, organizer di foto digitali, masterizzazione di CD e DVD e così via.

en: Network and Server
it: Rete e server

en: Various network related tools and network servers.
it: Vari server di rete e strumenti correlati alla rete.

en: Office Applications
it: Applicazioni Office

en: A number of Office Applications, including OpenOffice, Taskjuggler and Wine.
it: Numerose applicazioni Office, tra cui OpenOffice, Taskjuggler e Wine.

en: Help and Support Documentation
it: Guida e documentazione di supporto

en: Documentation and helpfiles including the SUSE Linux manuals.
it: Documentazione e file della Guida inclusi i manuali di SUSE Linux.

en: Tcl/Tk Development System
it: Ambiente di sviluppo Tcl/Tk

en: Tcl/Tk and development tools for it.
it: Tcl/Tk e strumenti per il relativo sviluppo.

en: Default System for UnitedLinux
it: Sistema di default per UnitedLinux

en: Graphical Base System
it: Sistema di base grafico

en: In continuous use for over 20 years, the X Window System provides the only standard platform-independent networked graphical window system bridging the heterogeneous platforms in today's enterprise: from network servers to desktops, thin clients, laptops, and hand-helds, independent of operating system and hardware.
it: Utilizzato da oltre 20 anni, X Window System rappresenta l'unico sistema grafico a finestre standard e portabile in grado di collegare le varie piattaforme delle moderne aziende, tra cui: server di rete, desktop, client thin, computer portatili e palmari, indipendentemente dal sistema operativo e dall'hardware in uso.

en: Analysis Tools
it: Strumenti di analisi

en: Authentication Server (NIS, LDAP, Kerberos)
it: Server di autenticazione (NIS, LDAP, Kerberos)

en: DHCP and DNS Server
it: Server DHCP e DNS

en: File and Print Server (NFS, Samba, Cups)
it: Server di stampa e file (NFS, Samba, Cups)

en: Mail and News Services
it: Servizi e-mail e notizie

en: IBM RedBooks
it: I RedBook di IBM

en: SLES Administration Tools
it: Strumenti di amministrazione SLES

en: YaST2 Configuration Modules
it: Moduli di configurazione YaST2

en: Experienced User
it: Utenti esperti

en: This is the list of favourites of the SUSE Linux team that did not fit anywhere else.
it: Di seguito è riportato un elenco delle applicazioni preferite dal team di SUSE Linux create esclusivamente per SUSE Linux.

en: KDE Development
it: Sviluppo KDE

en: Kdevelop, is the KDE integrated development environment. These packages also include all the packages to develop KDE software.
it: Kdevelop è l'ambiente di sviluppo integrato KDE. Questi pacchetti includono anche quelli per lo sviluppo del software KDE.

en: GNOME Development
it: Sviluppo GNOME

en: All packages needed to develop software for the GNOME desktop.
it: Tutti pacchetti necessari per lo sviluppo delle applicazioni per il desktop GNOME.

en: Standard System with GNOME
it: Sistema standard con GNOME

en: Mobile Computing
it: Supporto cellulari

en: Support for mobile devices like Palms, mobile phones.
it: Supporto per dispositivi portatili, quali palmari e telefoni cellulari.

en: LaTeX, SGML, and XML
it: LaTeX, SGML e XML

en: Documentation can be written using LaTeX, SGML or XML - and processed with the tools in this group.
it: La documentazione può essere scritta nel formato LaTeX, SGML o XML ed elaborata con gli strumenti di questo gruppo.

en: Standard System with KDE
it: Sistema standard con KDE

en: A large number of Java packages for various purposes.
it: Numerosi pacchetti Java utilizzabili per vari scopi.

en: Fonts
it: Font

en: These are additional fonts.
it: Font aggiuntivi.

en: Voice over IP
it: VoIP

en: SUSE Linux also includes Linphone and Twinkle, Internet-based (VoIP)solutions that lets you call people connected to the Internet all over the world. Additionally the Asterisk Open Source PBX is included.
it: SUSE Linux include le soluzioni basate su Internet (VoIP) Linphone e Twinkle che consentono di telefonare alle persone collegate a Internet  in tutto il mondo. È incluso anche il PBX open source Asterisk.

en: XEN Virtualization
it: Virtualizzazione XEN

en: Sets up a Server for hosting virtual machines using XEN virtual machine monitor.
it: Configura un server per l'hosting delle macchine virtuali mediante il programma di monitoraggio delle macchine virtuali XEN.

en: A Mono development environment.
it: Un ambiente di sviluppo Mono.

en: Non-Open Source Packages
it: Pacchetti non open source

en: SUSE Linux comes with a number of Non-Open Source Packages that can be viewed in this list.
it: SUSE Linux include numerosi pacchetti non open source disponibili in questo elenco.

en: Laptop
it: Computer portatile

en: Special packages needed to support laptops.
it: Pacchetti speciali per il supporto dei computer portatili.
