kpowersave - en to ja translation catalogue (246 entries)

en: General Information
ja: 一般情報

en: Battery Status
ja: バッテリ残量

en: AC Adapter
ja: ACアダプタ

en: plugged in
ja: プラグ接続

en: Processor Status
ja: プロセッサステータス

en: General Blacklist
ja: 一般的なブラックリスト

en: Scheme:
ja: スキーム:

en: Selected entry removed.
ja: 選択したエントリが削除されました。

en: Could not remove the selected entry.
ja: 選択したエントリを削除できませんでした。

en: Inserted new entry.
ja: 挿入された新しいエントリ。

en: Entry exists already. Did not insert new entry.
ja: エントリはすでに存在します。 新しいエントリが挿入されませんでした。

en: Empty entry was not inserted.
ja: 空のエントリが挿入されませんでした。

en: Autosuspend Blacklist Edit
ja: ブラックリスト編集の自動サスペンド

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Add
ja: 追加(A)

en: Remo&ve
ja: 削除(&v)

en: If the current desktop user is inactive, dim the display to:
ja: 現在のデスクトップユーザが活動していない場合、ディスプレイの明るさを次のように調節します:

en: Enable dim display on inactivity
ja: 活動停止の際にディスプレイの明るさを調節します

en: Blacklist
ja: ブラックリスト

en: Here you can add programs which should, if running, prevent the dimming of the display.
ja: ここで、起動している際にディスプレイを暗くしないように設定したいプログラムを追加します。

en: Would you like to import a predefined blacklist?
ja: あらかじめ定義したブラックリストをインポートしますか？

en: Disable CPUs/Cores
ja: CPUs/Coresを無効化する

en: Max. running CPUs:
ja: 最大起動CPU:

en: Max. running CPUs/Cores:
ja: 最大起動CPUs/Cores:

en: Min. running CPUs:
ja: 最小起動CPU:

en: Min. running CPUs/Cores:
ja: 最小起動CPUs/Cores:

en: Enable to switch off CPUs/Cores
ja: CPU/coresのスイッチオフを有効化する

en: You have a multiprocessor/multicore machine.
ja: マルチプロセッサ/マルチコアマシンが使用されています。

en: You can disable CPUs/cores to reduce power consumption and save battery power.
ja: CPUs/coresを無効化して、消費電源を減らし、バッテリをセーブすることができます。

en: Device
ja: デバイス (D)

en: Devices
ja: デバイス

en: Device class
ja: デバイスクラス

en: activate
ja: アクティブ化

en: Activate
ja: アクティブ化

en: deactivate
ja: 無効化

en: Deactivate
ja: 無効化

en: activated
ja: 有効化済み

en: deactivated
ja: 無効化済み

en: do nothing
ja: 何もしない

en: Deactivate following devices:
ja: 次のデバイスを無効化します:

en: Activate following devices
ja: 次のデバイスを有効化します

en: Reactivate following devices
ja: 次のデバイスを再有効化します

en: Deactivate following device classes:
ja: 次のデバイスクラスを無効化します:

en: Activate following devices classes
ja: 次のデバイスクラスを有効化します

en: Reactivate following device classes
ja: 次のデバイスクラスを再有効化します

en: If the scheme switched all devices are again activated.
ja: スキームが切り替わった場合、すべてのデバイスは再度有効化されます。

en: This is a experimental feature.
ja: これは実験的な機能です。

en: If you have problems with this feature, please report them.
ja: この機能に関して問題が発生した場合、その問題を報告してください。

en: Select one of the available devices and click on
ja: 利用可能なデバイスから1つ選び、クリックします

en: Select one of the available device classes and click on
ja: 利用可能なデバイスクラスから1つ選び、クリックします

en: Select one or more of the available devices and click on
ja: 利用可能なデバイスから1つ以上選び、クリックします

en: Select one or more of the available device classes and click on
ja: 利用可能なデバイスクラスから1つ以上選び、クリックします

en: Please note: If you e.g. deactivate a network device you may lose your internet connection.
ja: 注意:例えば、あるネットワークデバイスを無効化すると、インターネットへの接続が切れます。

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Powersave
ja: 省電力

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Acoustic
ja: 静音

en: Advanced Powersave
ja: 高度な省電力

en: This enables specific screen saver settings. 
    Note: If selected, the global screen saver settings are 
    overwritten while kpowersave runs.
ja: これにより、特定のスクリーンセーバー設定が有効になります。
    注:&nbsp; このオプションを選択した場合、kpowersaveを実行している間、グローバルスクリーンセーバー設定が
    上書きされます。

en: This disables the screen saver. 
    Note: If selected, the global screen saver settings are 
    overwritten while kpowersave runs.
ja: これにより、スクリーンセーバーが無効になります。
    注:&nbsp; このオプションを選択した場合、kpowersaveを実行している間、グローバルスクリーンセーバー設定が
    上書きされます。

en: This blanks the screen instead of using a specific screen saver. 
    Note: This may work only with KScreensaver.
ja: これにより、特定のスクリーンセーバーを使用する代わりに画面がブランクになります。
    注:&nbsp; この機能は、KScreensaverでのみ有効になります。

en: This enables specific DPMS settings. 
    Note: If selected, the global DPMS settings are 
    overwritten while kpowersave runs.
ja: これにより、特定のDPMS設定が有効になります。
    注:&nbsp; このオプションを選択した場合、kpowersaveを実行している間、グローバルDPMS設定が
    上書きされます。

en: This disables DPMS support.
ja: これにより、DPMSサポートが無効になります。

en: If selected, the screen is locked on suspend or standby.
ja: このオプションを選択した場合、サスペンド中およびスタンバイ中、画面がロックされます。

en: If selected, the screen is locked if the lid close event is triggered.
ja: このオプションを選択した場合、「Lid close」イベントをトリガすると、画面がロックされます。

en: Check this box to enable or disable automatic suspension of the computer.
ja: このボックスをチェックすると、コンピュータの自動サスペンションの有効/無効が切り替わります。

en: Activate this action if the user was inactive for the defined time 
    (greater than 0 minutes). If empty, nothing happens.
ja: 定義された時間
    (0分以上)ユーザが活動を停止している場合、このアクションを有効にします ボックスが空白になっている場合、何も起こりません。

en: All scheme-related screen saver and DPMS settings.
ja: スキーム関連のすべてのスクリーンセーバーとDPMS設定。

en: All scheme-related display brightness settings.
ja: スキーム関連のすべてのディスプレイの明るさ設定。

en: All scheme-related automatic suspend settings.
ja: スキーム関連のすべての自動サスペンド設定。

en: Here you can change the brightness of your display. 
    Use the slider to change the brightness directly for 
    testing. To reset back to previous level, please press 
    the 'Reset' button.
ja: ここではディスプレイの明るさを変更できます。 
    スライダを使用して、明るさを直接変更して試験して
    ください。 元のレベルに戻すには、
    「リセット」ボタンを押してください.

en: Use this button to set back the slider and the display brightness.
ja: このボタンを使用して、スライダおよびディスプレイの明るさを元に戻します。

en: Your hardware supports to change the brightness. The values of the slider are in percent and mapped to the available brightness levels of your hardware.
ja: ハードウェアは明るさの変更をサポートしています。 スライダの値はパーセントで示されており、ハードウェアの可能な明るさレベルに対応付けられています。

en: Your Hardware currently not support changing the brightness of your display.
ja: ご使用のハードウェアでは、現在ディスプレイの明るさの変更をサポートしていません。

en: Select Automatically
ja: 自動的に選択する

en: There are unsaved changes in the active scheme.
    Apply the changes before jumping to the next scheme or discard the changes?
ja: 作業中のスキーム内の変更結果が保存されていません。
    次のスキームに進むかまたは変更結果を破棄する前に、変更結果を適用しますか?

en: Unsaved Changes
ja: 変更結果が保存されていません

en: There are unsaved changes.
    Apply the changes before cancel or discard the changes?
ja: 変更結果が保存されていません。
    変更結果をキャンセルまたは破棄する前に、変更結果を適用しますか?

en: <b>Note:</b> If you select this option, the computer will suspend or standby if the current user is inactive for the defined time even if somebody is logged in remotely to the X server.<br><br> This feature can also produce problems with some programs, such as video players or cd burner. These programs can be blacklisted by checking <b>Enable scheme-specific blacklist</b> and click <b>Edit Blacklist...</b>. If this does not help, report the problem or deactivate autosuspend.<br><br> Really use this option?
ja: <b>注意:</b> このオプションを選択する場合、現在のユーザが定義された時間活動を停止していると、誰かがXサーバにリモートでログインしても、コンピュータはサスペンドまたはスタンバイ状態になります。<br><br>この機能は、ビデオプレーヤやCDバーナなど、一部のプログラムで問題を生じることもあります。 これらのプログラムは［スキーム固有のブラックリストを有効にする］をチェックし、［ブラックリストの編集］をクリックすることによって、ブラックリストに載せることができます。 この操作が役に立たない場合、問題を報告するか自動サスペンドを無効にしてください。<br><br> このオプションを使用しますか?

en: <b>Note:</b> If you select this option, the computer will suspend or standby if the current user is inactive for the defined time. <br><br> This feature can also produce problems with some programs, such as video players or cd burner. These programs can be blacklisted by checking <b>Enable scheme-specific blacklist</b> and click <b>Edit Blacklist...</b>. If this does not help, report the problem or deactivate autosuspend.<br><br> Really use this option?
ja: <b>注意:このオプションを選択する場合、現在のユーザが定義された時間活動を停止していても、コンピュータはサスペンドまたはスタンバイ状態になります。 <br><br>この機能は、ビデオプレーヤやCDバーナなど、一部のプログラムで問題を生じることもあります。 これらのプログラムは［スキーム固有のブラックリストを有効にする］をチェックし、［ブラックリストの編集］をクリックすることによって、ブラックリストに載せることができます。 この操作が役に立たない場合、問題を報告するか自動サスペンドを無効にしてください。<br><br> このオプションを使用しますか?

en: The blacklist of the selected scheme is empty. Import the general blacklist?
ja: 選択したスキームのブラックリストが空白です。 一般的なブラックリストをインポートしますか?

en: Import
ja: インポートする

en: Do Not Import
ja: インポートしない

en: Could not start 'pidof'. Could not autosuspend the machine.
    Please check your installation.
ja: 「pidof」を起動できませんでした。 マシンを自動停止にできませんでした。
    インストールを確認してください。

en: KDE Frontend to powersave Package, Battery Monitor and General Power Management Support
ja: パッケージ、バッテリモニタおよび一般電源管理サポートを省電力するKDEフロントエンド

en: Force a new check for ACPI support
ja: ACPIサポートの新規チェックを強制します

en: Current maintainer
ja: 現在の保守管理者

en: Powersave developer and for DBUS integration
ja: 省電力開発者およびDBUS統合用

en: Powersave developer and tester
ja: 省電力開発者および試験者

en: Added basic detailed dialog
ja: 基本詳細ダイアログを追加しました

en: Packaging Debian and Ubuntu
ja: DebianおよびUbuntuをパッケージ中

en: KPowersave Information Dialog
ja: KPowersave情報ダイアログ

en: Miscellaneous
ja: その他

en: CPUs
ja: CPU

en: Battery state:
ja: バッテリ残量:

en: Total:
ja: 合計:

en: Battery %1
ja: バッテリ %1

en: Processor %1
ja: プロセッサ %1

en: HAL daemon:
ja: HALデーモン:

en: D-BUS daemon:
ja: D-BUSデーモン:

en: Autosuspend activated:
ja: 自動サスペンドが有効化されました:

en: Modules unloaded:
ja: モジュールがアンロードされました:

en: enabled
ja: 有効

en: not present.
ja: 存在しない

en: charged
ja: 充電完了

en: %1:%2 h until charged
ja: %1:充電完了まで、%2 時間

en: %1:%2 h remaining
ja: %1:残り %2 時間

en: unknown
ja: 不明

en: unplugged
ja: プラグ非接続

en: Current Scheme:
ja: 現在のスキーム:

en: Current CPU Frequency Policy:
ja: 現在のCPU動作周波数ポリシー:

en: Dynamic
ja: ダイナミック

en: Critical
ja: 致命的

en: Low
ja: 低

en: Warning
ja: 警告

en: Set brightness supported:
ja: 明るさ設定がサポートされています:

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: Powersave Daemon:
ja: 省電力デーモン:

en: running
ja: 実行中

en: not running
ja: 実行していない

en: Information
ja: 情報

en: Preparing Suspend...
ja: サスペンドを準備中です...

en: Inactivity detected.
     Machine autosuspend in %1 seconds.
ja: 検出された活動停止。
     コンピュータは%1秒で自動サスペンドします。

en: Inactivity detected.
     Dim display in %1 seconds to %2%.
ja: 活動停止状態が検出されました。
    %1 秒のディスプレイを %2 %だけ暗くします。

en: Cannot connect to D-BUS. The D-BUS daemon may not be running.
ja: D-BUSに接続できません。D-BUSデーモンが稼動していない可能性があります。

en: Scheme switched to %1. 
     Deactivate following devices: %2
ja: スキームが %1 に切り替わりました。 
     次のデバイスを無効化します: %2

en: Scheme switched to %1. 
     Activate following devices: %2
ja: スキームが %1 に切り替わりました。 
     次のデバイスを有効化します: %2

en: Report ...
ja: レポート

en: Suspend to RAM is not supported on your machine.
ja: お使いのマシンではRAMの一時停止はサポートされていません。

en: If you know that it should work, you might override this detection with setting SUSPEND2RAM_FORCE="yes" in /etc/powersave/sleep.
ja: 作動することがわかっている場合は、SUSPEND2RAM_FORCE=yes in /etc/powersave/sleepを設定して、この検出を無視することができます。

en: Additionally, please mail the output of %1 to %2 . Thanks!
ja: また、%1 から %2 の出力を送ってください。. よろしくお願いします。

en: Power consumption
ja: 消費電力

en: Configure KPowersave...
ja: KPowersaveを設定する...

en: Configure Notifications...
ja: 通知の設定...

en: Start YaST2 Power Management Module...
ja: YaST2 電源管理モジュールを起動する...

en: Suspend to Disk
ja: ディスクにサスペンド

en: Suspend to RAM
ja: サスペンド(RAM)

en: Standby
ja: スタンバイ

en: Set CPU Frequency Policy
ja: CPU クロックポリシーを設定する

en: Set Active Scheme
ja: 有効なスキームを設定する

en: Disable Actions on Inactivity
ja: 実行されないアクションを無効にする

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &KPowersave Handbook
ja: KPowersaveハンドブック(&K)

en: &Report a bug ...
ja: バグを報告(&R)...

en: &About KPowersave
ja: KPowersaveについて(&A)

en: WARNING
ja: 警告

en: Cannot find any schemes. Maybe the powersave daemon is not running.
    Starting it with '/etc/init.d/powersaved start' should help.
ja: スキームを検出できません。 省電力デーモンが稼動していない可能性があります。
    「/etc/init.d/powersaved起動」で起動することをお勧めします。

en: Plugged in -- fully charged
ja: プラグ接続 -- 最大充電済み

en: Plugged in
ja: プラグ接続

en: Plugged in -- %1% charged (%2:%3 h until full charged)
ja: プラグ接続 -- %1% 充電 (フル充電まで %2:%3 時間)

en: Plugged in -- %1% charged (%2:%3 remaining hours)
ja: プラグ接続 -- %1% 充電 (残り %2:%3 時間)

en: Plugged in -- %1% charged
ja: プラグ接続 -- %1% 充電

en: Plugged in -- no battery
ja: プラグ接続 -- バッテリーなし

en: No information about battery and AC status available
ja: バッテリおよびAC電源状態についての情報がありません。

en: Running on batteries -- %1% charged (%2:%3 hours remaining)
ja: バッテリー駆動 -- %1% 充電 (残り %2:%3 時間)

en: Running on batteries -- %1% charged
ja: バッテリー駆動 -- %1% 充電

en:  -- battery is charging
ja:  -- バッテリー充電中

en: Could not start YaST Power Management Module. Check if it is installed.
ja: YaST電源管理モジュールを起動できませんでした。 このモジュールがインストールされているかどうかをチェックしてください。

en: Suspend to disk disabled by administrator.
ja: ディスクへのサスペンドは管理者によって抑制されています。

en: The powersave daemon must be running in the background for a suspend to disk.
ja: 省電力デーモンは、サスペンド(ディスク)に対してバックグラウンドで稼動する必要があります。

en: Suspend to RAM disabled by administrator.
ja: RAMへのサスペンドは管理者によって抑制されています。

en: The powersave daemon must be running in the background for a suspend to RAM.
ja: 省電力デーモンは、サスペンド(RAM)に対してバックグラウンドで稼動する必要があります。

en: Standby disabled by administrator.
ja: スタンバイは管理者によって抑制されています。

en: The powersave daemon must be running in the background for standby.
ja: 省電力デーモンは、スタンバイに対してバックグラウンドで稼動する必要があります。

en: Could not lock the screen. There may be a problem with the selected 
    lock method or something else.
ja: 画面をロックできませんでした。 選択した
    ロックメソッドなどに問題があると思われます。

en: The Lid was closed.
ja: Lidがクローズしました。

en: The Lid was opened.
ja: Lidがオープンしました。

en: Start KPowersave automatically when you log in?
ja: ログイン時に自動的に KPowersave を起動しますか？

en: Question
ja: 質問

en: Start Automatically
ja: 自動的に開始

en: Do Not Start
ja: 起動しない

en: CPU Freq Policy %1 could not be set.
ja: CPU周波数ポリシー%1を設定できませんでした。

en: This scheme support suspend and disable devices. This is a EXPERIMENTAL feature of powersave to save more power on laptops. If you select this scheme you can get in trouble (e.g. kernel oops). You can configure this feature currently in the powersave config files. Please report all problems via http://www.opensuse.org/Submit_a_bug 
    
    Would you switch the scheme (on your own risk)?
ja: このスキームはデバイスのサスペンド、および停止をサポートします。これは、ラップトップ型PCでより多くの電力を節約することを目的とした、省電力の実験的な機能です。このスキームを選択すると、問題が発生します(たとえばカーネルなど)。現段階では、省電力設定ファイル内でこの機能を設定することができます。問題が発生した場合、http://www.opensuse.org/Submit_a_bugを使用して報告してください。
     
     スキームを変更しますか(ご自身の責任で行ってください)。

en: Continue
ja: 続行

en: Scheme %1 could not be activated.
ja: スキーム %1 を有効にできません。

en: The powersave daemon is not running.
    Starting it will improve performance: /etc/init.d/powersaved start
ja: Powersave デーモンが起動していません。
    起動するとパフォーマンスが向上します: /etc/init.d/powersaved start

en: Don't show this message again.
ja: 以後このメッセージを表示しない。

en: checking resume kernel
ja: カーネルの再開をチェックしています

en: checking for swap partition
ja: swapパーティションをチェックしています

en: unmounting FAT/NTFS partitions
ja: FAT/NTFSパーティションをアンマウントしています

en: stopping services
ja: サービスを停止しています

en: stopping service:
ja: サービスを停止しています:

en: unloading modules
ja: モジュールをアンロードしています

en: unloading module:
ja: モジュールをアンロードしています:

en: syncing file systems
ja: ファイルシステムを同期化しています

en: preparing bootloader
ja: ブートローダを準備しています

en: ERROR
ja: エラー

en: Could not get information from HAL. The haldaemon is maybe not running.
ja: HALから情報を取得できませんでした。HALデーモンが起動していない可能性があります。

en: Error
ja: エラー

en: Battery state changed to WARNING -- remaining time: %1 hours and %2 minutes.
ja: バッテリー残量が警告状態です -- 残り %1 時間 %2 分です。

en: Battery state changed to LOW -- remaining time: %1 hours and %2 minutes.
ja: バッテリ残量が低い状態です -- 残り%1時間%2分です。

en: Battery state changed to CRITICAL -- remaining time: %1 hours and %2 minutes. Shut down your system or plug in the power cable immediately.
ja: バッテリ残量が致命的状態です -- 残り %1時間%2分です。 直ちにシステムをシャットダウンするか、電源ケーブルを差し込んでください。

en: AC adapter plugged in
ja: ACアダプタプラグ接続

en: AC adapter unplugged
ja: ACアダプタプラグ非接続

en: System is going into suspend mode now
ja: システムはサスペンドモードに入ります

en: Powersave switched to scheme: %1
ja: 省電力が次のスキームに切り替わりました: %1

en: System is going into %1 now.
ja: システムは %1 に入ります。

en: System is resumed from %1.
ja: システムは %1 から再開しました。

en: Could not load the global configuration.
ja: グローバル設定情報をロードできませんでした。

en: Could not load the requested scheme configuration.
ja: 要求されたスキーム設定情報をロードできませんでした。

en: Configure the current scheme.
ja: 現在のスキームを設定してください。

en: Try loading the default configuration.
ja: デフォルトの設定情報をロードしてみてください。

en: Maybe the global configuration file is empty or missing.
ja: グローバル設定情報ファイルが空か存在しない可能性があります。

en: KPowersave Settings
ja: KPowersave設定

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: Enable specific display power management
ja: 特定のディスプレイ電源管理を有効にする

en: Standby after:
ja: スタンバイまでの時間:

en: Only blank the screen
ja: 画面のみブランク

en: Disable screen saver
ja: スクリーンセーバーを無効にする

en: Enable specific screensaver settings
ja: 特定のスクリーンセーバー設定を有効にする

en: Suspend after:
ja: サスペンドまでの時間:

en: Power off after:
ja: 電源オフまでの時間:

en: Disable display power management
ja: ディスプレイ電源管理を無効にする

en:  min
ja: 最低(I)

en: Screen Saver and DPMS
ja: スクリーンセーバーとDPMS

en: Settings
ja: 設定

en: Reset
ja: リセット

en: Enable scheme specific &Brightness settings
ja: スキーム指定の明るさ設定を有効にする(&B)

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Enable autosuspend
ja: 自動サスペンドを有効にする

en: If the current desktop user is inactive the computer will:
ja: 現在のデスクトップユーザが活動を停止している場合、コンピュータは:

en: after:
ja: 後に:

en: Enable scheme-specific blacklist
ja: スキーム固有ブラックリストを有効にする

en: Edit Blacklist...
ja: ブラックリストの編集...

en: Autosuspend
ja: 自動サスペンド

en: Disable Notifications
ja: 通知を無効にする

en: Scheme Settings
ja: スキーム設定

en: Lock Screen
ja: 画面のロック

en: Lock screen on lid close
ja: 「lid close」で画面をロックします。

en: Lock screen before suspend or standby
ja: サスペンドまたはスタンバイの前に画面をロックします。

en: Lock screen with:
ja: 画面のロック条件:

en: Edit General Blacklist...
ja: 一般的ブラックリストの編集...

en: Autostart
ja: 自動スタート

en: Never ask me again on exit
ja: 次回から終了時に尋ねない。

en: KPowersave starts automatically on login
ja: KPowersaveはログイン時に自動的に起動します。

en: Notifications
ja: 通知

en: General Settings
ja: 一般的な設定

en: KScreensaver not found.
ja: KScreensaverが見つかりません。

en: Try locking with XScreensaver or xlock.
ja: XScreensaverまたはxlockを使用して、ロックしてみてください。

en: XScreensaver not found.
ja: XScreensaverが見つかりません。

en: Try locking the screen with xlock.
ja: xlockを使用して、画面をロックしてみてください。

en: XScreensaver and xlock not found. It is not possible to lock the screen. Check your installation.
ja: XScreensaverとxlockが見つかりません。 画面をロックできません。  インストールをチェックしてください。

en: Enabled
ja: 有効

en: In
ja: イン

en: Out
ja: アウト
