base - en to ja translation catalogue (179 entries)

en: WEP Passphrase
ja: WEP パスフレーズ

en: WEP 40/104-bit hex
ja: WEP 40/104ビットhex

en: WEP 40/104-bit ASCII
ja: WEP 40/104ビットASCII

en: Automatic
ja: 自動

en: Temporal Key Integrity Protocol (TKIP)
ja: TKIP(Temporal Key Integrity Protocol)

en: AES-Counter Mode CBC-MAC Protocol (AES-CCMP)
ja: AES-CCMP(AES-Counter Mode CBC-MAC Protocol)

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 55
en: &Passphrase:
ja: パスフレーズ(&P):

en: &Key:
ja: キー(&K):

en: P&assword:
ja: パスワード(&A):

en: Connect to Wireless Network
ja: ワイヤレスネットワークへの接続

en: C&onnect
ja: 接続(&O)

en: Preparing...
ja: 準備中...

en: Connection in progress...
ja: 接続中...

en: Getting IP configuration...
ja: IP設定を取得中...

en: Successfully connected.
ja: 接続に成功しました。

en: Activation stage: %1.
ja: 有効化ステージ: %1.

en: Activating VPN Connection
ja: VPN接続を有効化中

en: Preparing device
ja: デバイスの準備中

en: Configuring device
ja: デバイスの設定中

en: Waiting for passphrase from user
ja: ユーザーからのパスフレーズ入力待機中

en: IP configuration started
ja: IP設定が開始されました

en: IP configuration requested
ja: IP設定が要求されました

en: Commit IP configuration
ja: IP設定をコミットします

en: Device activated
ja: デバイスが有効になりました

en: Device activation failed
ja: デバイスの有効化に失敗しました

en: Device activation canceled
ja: デバイスの有効化がキャンセルされました

en: Unknown
ja: 不明

en: Activating Network Connection
ja: ネットワーク接続を有効化中

en: Activating Wireless Network Connection
ja: ワイヤレスネットワーク接続を有効化中

en: Activation
ja: 有効化

en: Wired ethernet connection active:
ja: 有線のイーサネット接続が有効:

en: Wireless ethernet connection active:
ja: ワイヤレスイーサネット接続が有効:

en: active network:
ja: 有効なネットワーク:

en: Warning: No active wireless network found.
ja: 警告:有効なワイヤレスネットワークを検出できません。

en: Offline Mode is currently active
ja: オフラインモードが現在有効です

en: Connection in progress
ja: 接続中

en: Disconnected
ja: 切断しました

en: NetworkManager is not running.
ja: NetworkManagerは稼働していません。

en: Manage Wireless Networks
ja: ワイヤレスネットワークの管理

en: Drag and drop to move networks between groups
ja: ドラッグアンドドロップにより、グループ間でネットワークを移動させます

en: Add Network...
ja: ネットワークの追加...

en: Add Access Point...
ja: アクセスポイントの追加...

en: Remove Item
ja: アイテムの削除

en: Add a new network to the selected group
ja: 選択されたグループに新しいネットワークを追加します

en: Add a new access point to the selected network
ja: 選択されたネットワークに新しいアクセスポイントを追加します

en: Remove the selected network or access point
ja: 選択されたネットワークまたはアクセスポイントを削除します

en: Device:
ja: デバイス (D):

en: Hardware address:
ja: ハードウェアアドレス:

en: Subnet mask:
ja: サブネットマスク:

en: Broadcast:
ja: ブロードキャスト:

en: Active:
ja: 有効:

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: Carrier detect:
ja: キャリア検出:

en: supported
ja: サポート有り

en: not supported
ja: サポートなし

en: Subnetmask:
ja: サブネットマスク:

en: Network:
ja: ネットワーク:

en: Hidden:
ja: 非表示:

en: Access point:
ja: アクセスポイント:

en: Bandwidth:
ja: バンド幅:

en: Signal strength:
ja: 信号強度:

en: Frequency:
ja: 頻度:

en: Encrypted:
ja: 暗号化:

en: Encryption protocol:
ja: 暗号化プロトコル:

en: Device active:
ja: 有効なデバイス:

en: Network active:
ja: 有効なネットワーク:

en: unknown state
ja: 不明なステータス

en: Connect to
ja: 接続先

en: preparing
ja: 準備中

en: connecting
ja: 接続中

en: IP configuration
ja: IP設定

en: active
ja: アクティブ:

en: failed
ja: 失敗

en: canceled
ja: キャンセル

en: Connect to
ja: 接続先

en: Hang up
ja: ハングアップ

en: <i>No wireless network found.</i>
ja: <i>ワイヤレスネットワークを検出できません。</i>

en: <b>Offline Mode is currently active.<b>
ja: <b>オフラインモードが現在有効です。<b>

en: Wired Devices
ja: 有線で接続されたデバイス

en: Wired Network
ja: 有線ネットワーク

en: Wireless Networks
ja: ワイヤレスネットワーク

en: No network device found.
ja: ネットワークデバイスが見つかりません。

en: Dial-Up Connections
ja: ダイアルアップ接続

note: i18n dummies due to string freeze VPN
en: VPN Connections
ja: VPN接続

en: Connect to Other Wireless Network...
ja: 他のワイヤレスネットワークへの接続...

en: Configure VPN...
ja: VPNの設定...

en: Disconnect VPN
ja: VPNの切断

en: Configure Dial-Up Connections...
ja: ダイアルアップ接続の設定...

en: Switch to Online Mode
ja: オンラインモードへの切り替え

en: Switch to Offline Mode
ja: オフラインモードへの切り替え

en: Enable Wireless
ja: ワイヤレスの有効化

en: Disable Wireless
ja: ワイヤレスの無効化

en: Show Networks...
ja: ネットワークの表示...

en: Networks
ja: ネットワーク

en: column header for the last time that a particular network was used
ja: 特定のネットワークが最後に使用された時間を示すコラムのヘッダ

en: Trusted
ja: 信頼できる

en: Preferred
ja: 優先

en: Untrusted
ja: 信頼できない

en: Configure VPN
ja: VPNの設定

en: NetworkManager is sleeping
ja: NetworkManagerはスリープ中です

en: NetworkManager is connecting
ja: NetworkManagerは接続中です

en: NetworkManager is disconnecting
ja: NetworkManagerは切断中です

en: NetworkManager is now connected
ja: NetworkManagerは現在接続されています

en: NetworkManager is now disconnected
ja: NetworkManagerは現在切断されています

en: No network devices found
ja: ネットワークデバイスが見つかりません

en: Could not dial in
ja: ダイヤルインできません

en: No networks found
ja: ネットワークが見つかりません

en: No active network found
ja: 有効なネットワークを検出できません

en: No active network devices
ja: 有効なネットワークデバイスがありません

en: NetworkManager has started
ja: NetworkManagerが開始しました

en: NetworkManager was shut down
ja: NetworkManagerがシャットダウンされました

en: Lost connection to DBus daemon.
ja: Dbusデーモンへの接続が切断されました.

en: Trying to reconnect
ja: 再接続の試行中

en: New network device found
ja: 新しいネットワークデバイスが見つかりました

en: Link down
ja: リンク停止中

en: Link up
ja: リンク作動中

en: Network device removed
ja: ネットワークデバイスが削除されました

en: Network device %1 removed
ja: ネットワークデバイス %1 が削除されました

en: New wireless network found
ja: 新しいワイヤレスネットワークが検出されました

en: New wireless network %1 found
ja: 新しいワイヤレスネットワーク %1 が検出されました

en: Wireless network disappeared
ja: ワイヤレスネットワークが消失しました

en: Wireless network %1 disappeared
ja: ワイヤレスネットワーク %1 が消失しました

en: Signal strength changed
ja: 信号強度が変化しました

en: Signal strength of network %1 changed
ja: ネットワーク %1 の信号強度が変化しました

en: Signal strength changed to %1%
ja: 信号強度が %1%に変化しました

en: Signal strength of network %1 changed to %2%
ja: ネットワーク %1 の信号強度が %2%に変化しました

en: Successfully connected to %1
ja: %1 への接続に成功しました

en: Failed to join network %1
ja: ネットワーク %1 への参加に失敗しました

en: Switched to offline mode
ja: オフラインモードへ切り替わりました

en: Switched to online mode
ja: オンラインモードへ切り替わりました

en: Wireless deactivated
ja: ワイヤレスが無効化されました

en: Wireless activated
ja: ワイヤレスが有効化されました

en: Network connection attempt timed out
ja: ネットワーク接続の試行がタイムアウトになりました

en: No passphrase given
ja: パスフレーズが入力されていません

en: New passphrase required
ja: 新しいパスフレーズが必要です

en: Too many incorrect passphrases
ja: 不正なパスフレーズの入力が多過ぎます

en: Too many connection attempts
ja: 接続試行回数が多過ぎます

en: Network is not connected
ja: ネットワークが接続されていません

en: Network connection lost
ja: ネットワーク接続が切れました

en: Do you really want to remove network %1?  This will delete any stored passphrases and settings.
ja: 本当にネットワーク%1を削除しますか?これにより、保存されているパスフレーズと設定のすべてが削除されます

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 35 i18n: file ./networkchoicewidget.ui line 27
en: Wireless Network
ja: ワイヤレスネットワーク

en: Dial-Up Network
ja: ダイアルアップネットワーク

en: Enter Network Name
ja: ネットワーク名の入力

en: Enter Access Point Hardware Address
ja: アクセスポイントのハードウェアアドレスの入力

en: A NetworkManager front-end for KDE
ja: KDE用のNetworkManagerフロントエンド

en: Maintainer
ja: 保守管理者

en: Additional code
ja: 追加コード

en: KWallet integration
ja: Kwalletインテグレーション

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 27
en: &Use Encryption
ja: 暗号化の使用(&U)

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 44
en: &Encryption:
ja: 暗号化(&E):

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 79 i18n: file ./cryptowidget.ui line 455
en: Show credentials
ja: 資格情報の表示

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 105
en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 173 i18n: file ./cryptowidget.ui line 433
en: WPA &version:
ja: WPAバージョン(&V):

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 184
en: WPA &protocol:
ja: WPAプロトコル(&P):

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 206 i18n: file ./cryptowidget.ui line 487
en: Alt+2
ja: <Alt>+2

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 228 i18n: file ./cryptowidget.ui line 411
en: Alt+1
ja: <Alt>+1

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 266
en: &Authentication:
ja: 認証(&A):

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 275
en: Open System
ja: オープンシステム

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 280
en: Shared Key
ja: 共有キー

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 335
en: CA Certificate File:
ja: CA認定ファイル:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 359
en: EAP &Method
ja: EAP &Method (&M)

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 378
en: Identity:
ja: 識別情報:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 389
en: Private Key Password:
ja: プライベートキーパスワード:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 444
en: Client Certificate File:
ja: クライアント認定ファイル:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 498
en: Password
ja: パスワード

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 509
en: Anonymous Identity:
ja: 匿名識別情報:

note: i18n: file ./cryptowidget.ui line 548
en: Private Key File:
ja: プライベートキーファイル:

note: i18n: file ./activation2.ui line 16
en: Form1
ja: 書式1

note: i18n: file ./activation2.ui line 36 i18n: file ./activation.ui line 36
en: groupActivation
ja: グループ有効化

note: i18n: file ./activation2.ui line 52 i18n: file ./activation.ui line 52
en: lblActivation
ja: lbl有効化

note: i18n: file ./activation.ui line 16
en: activationwidget
ja: 有効化ウィジェット

note: i18n: file ./activation.ui line 60
en: lblActivationStage
ja: lbl有効化ステージ

note: i18n: file ./knetworkmanagerui.rc line 4
en: C&ustom
ja: カスタム(&U)

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 54
en: DEVICE
ja: デバイス

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 62
en: Name (ESSID):
ja: 名前(ESSID):

note: i18n: file ./networklabelwidget.ui line 70
en: Device:
ja: デバイス (D):

note: i18n: file ./networkchoicewidget.ui line 38
en: &Name (ESSID):
ja: 名前(ESSID)(&N):

note: i18n: file ./networkchoicewidget.ui line 59
en: &Device:
ja: デバイス(&D):
