kinternet - en to da translation catalogue (110 entries)

note: desc: dialog title
en: Check Connection
da: Afprøv forbindelse

en: Default Route
da: Standard route

en: Name Server
da: Navneserver

en: Update
da: Opdatér

en: Invalid default route:
da: Ugyldig standard route:

note: desc: %1 is a filename, %2 an error message
en: Cannot read `%1': %2
da: Kan ikke læse "%1": %2

en: Default route ok.
da: Standard route ok.

en: Gateway Address
da: Gateway adresse

en: Own Address
da: Egen adresse

en: Kernel Interface
da: Kerne grænseflade

en: Name server failure:
da: Navneserver fejl:

en: no name server found in `%1'
da: ingen navneserver fundet i "%1"

en: waiting for reply
da: afventer svar

en: unable to fork (internal error)
da: Kunne ikke oprette tråd (intern fejl)

en: Name server ok.
da: Navneserver OK.

en: Name Server Address
da: Navneserveradresse

en: address lookup does not work
da: adresseopslag fungerer ikke

en: Configuration of the selected interface
    and provider:
da: Indstillinger af valgte grænseflade
    og udbyder:

en: Value
da: Værdi

note: desc: dialog title
en: Data Rate
da: Datahastighed

note: desc: dialog title
en: Dial Prefix
da: Forvalgkode

en: Enter the dial prefix for the interface `%1':
da: Indtast forvalgskode for grænsesnit '%1':

en: The dial prefix `%1' is not allowed. It must
    match the regular expression `%2'.
da: Forvalgskoden '%1' er ikke tilladt. Den skal
    passe på det regulære udtryk '%2'.

note: desc: menu title
en: KInternet - Internet Tool
da: KInternet - Internetværktøj

note: desc: dialog title
en: Various Settings
da: Diverse indstillinger

en: Configure with YaST2...
da: Indstil med YaST2...

en: Set Dial Prefix...
da: Sæt forvalgskode...

en: View Log
da: Vis loggen

en: View Data Rate
da: Vis datahastighed

en: Reconnect to Server
da: Genopret forbindelse til server

en: &Interface
da: &Grænseflade

en: &Provider
da: &Udbyder

en: St&art
da: &Start

note: desc: menu entry to add a link/channel (e.g. for isdn channel bundling)
en: &Add Link
da: &Tilføj link/kanal

note: desc: menu entry to remove a link/channel (e.g. for isdn channel bundling)
en: &Remove Link
da: &Fjern link/kanal

en: Should KInternet start automatically
    when you log in?
da: Skal KInternet starte automatisk
    når du logger på?

note: desc: dialog title
en: Log
da: Loggen

en: This is the complete log:
da: Dette er den fuldstændige log:

en: Save to File...
da: Gem som fil...

en: Save Log As
da: Gem loggen som

en: Cannot open file for writing.
da: Kan ikke åbne fil for skrivning.

en: KInternet is already running. It is the small
    icon showing a connector in your panel.
da: KInternet kører allerede. Det er det lille
    ikon som viser et stik i dit panel.

note: desc: dialog title
en: Password
da: Adgangskode

en: Enter the password for the provider `%1':
da: Indtast adgangskode til udbyder '%1':

en: WEP - Key Input Dialog
da: WEP-nøgle inputdialog

en: Insert WEP key:
da: Indsæt WEP-nøgle:

en: Select WEP key type:
da: Vælg WEP-nøglens type:

en: Select WEP authentication mode:
da: Vælg WEP-godkendelsesmåden:

en: Wireless LAN - Dialog
da: Trådløst LAN - dialog

en: Name
da: Navn

en: Value(s)
da: Værdi(er)

en: Associated:
da: Forbundet til:

en: Scan for Wireless &Networks
da: Søg efter trådløse &netværk

en: Auto refresh
da: Automatisk genopfriskning

en: Start Active Scan
da: Start aktiv scanning

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Connect
da: Forbind

en: Name/ESSID
da: Navn/ESSID

en: Frequency
da: Frekvens

en: Channel
da: Kanal

en: Authentication with the server failed.
da: Autentifisering med serveren mislykkedes.

en: Connection closed by server.
da: Forbindelsen blev lukket af serveren.

en: Connection to server lost.
da: Forbindelsen til server gik tabt.

en: Could not connect to local server. Maybe
    smpppd is not running or you are not
    member of the group "dialout".
    Also check the server settings in
    the dialog "Various Settings".
da: Kunne ikke forbinde til lokal server. Måske
    kører smpppd ikke eller også er du ikke
    medlem af gruppen  "dialout".
    Check også server indstillingerne i
    dialogen "Diverse indstillinger".

en: Connection to remote server refused.
    Maybe smpppd is not running.
    Also check the server settings in
    the dialog "Various Settings".
da: forbindelse til fjern server nægtet.
    Måske kører smpppd ikke.
    Check også server indstillinger i
    dialogen "Diverse indstillinger".

en: Connection to local and remote server
    refused. Maybe smpppd is not running
    or you are not member of the group "dialout".
    Also check the server settings in
    the dialog "Various Settings".
da: Forbindelse til lokal og fjern server
    blev nægtet. Måske kører smpppd ikke
    eller også er du ikke medlem af gruppen "dialout".
    Check også server indstillinger i 
    dialogen "Diverse indstillinger".

en: No Action
da: Ingen ændring

en: Start or Stop Connection
da: Start eller stop forbindelse

en: Interface
da: Grænseflade

en: Interface to select on start-up:
da: Grænseflade at udvælge under opstart:

en: Provider
da: Leverandør

en: Provider to select on start-up:
da: Leverandør at vælge under opstart:

en: Keep Active Provider on Start-up
da: Behold aktiv leverandør ved opstart

en: Icon
da: Ikon

en: Window
da: Vindue

en: Mouse Buttons
da: Museknapper

en: Chart Type
da: Diagramtype

en: Update Interval
da: Opdateringsinterval

en: S&witch KDE network status
da: S_kift KDEs netværksstatus

en: Trigger connect on request of application
da: Forbind automatisk hvis et program skal bruge forbindelsen

en: Occasion
da: Tilfælde

en: When should the scripts be executed:
da: Hvornår skal scriptet udføres:

en: Never
da: Aldrig

en: Script to execute after connect:
da: Skript som skal udføres efter forbindelse:

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Script to execute after disconnect:
da: Skript som skal udføres efter afbrydelse:

en: Scripts
da: Skript

en: Location of smpppd
da: Placering af smpppd

en: Manual Settings
da: Manuelle indstillinger

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Host Names
da: Værtsnavn

en: DNS Check
da: DNS-check

en: Select Script
da: Vælg skript

en: Use this button to start YaST for permanent configuration.
da: Brug denne knap til at starte YaST og opsætte en permanent forbindelse.

en: Use this button to connect to the above selected accesspoint.
da: Brug denne knap til at forbinde til det ovenfor valgte adgangspunkt.

en: This load the list of current known accesspoints and don't start a active scan.
da: Dette indlæser en liste over kendte adgangspunkter og undlader aktiv scanning.

en: This start a active scan. During a active scan it could happen, that you lost 
     your current wireless connection.
da: Dette vil starte aktiv scanning. Under aktiv scanning kan det ske
     at du misterdin nuværende trådløse forbindelse.

en: This activate accoustic for the next 'Refresh' or 'Active Scan'. 
     To stop this, untoggle this checkbox.
da: Dette aktiverer akustik for den næste 'genopfrisk' eller 'aktiv scanning'.
    For at stoppe dette skal du fravælge denne tjekboks.

en: This activate auto refresh scan for the next 'Refresh' or 'Active Scan'. 
     To stop this, untoggle this checkbox.
da: Dette aktiverer automatisk genopfriskningsscanning for den næste 'genopfrisk' eller 'aktiv scanning'.
    For at stoppe dette skal du fravælge denne tjekboks.

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: Could not start YaST Network Module. Is it installed?
da: Kunne ikke starte YaST netværksmodulet. Er det installeret?

en: Could not start YaST Network Module, is it already installed?
da: Kunne ikke starte YaST netværksmodulet, er det allerede installeret?

en: Networkaddress
da: Netværksadresse

en: Link Quality
da: Linkkvalitet

en: Signal level
da: Signalstyrke

en: Noise level
da: Støjniveau

en: Conntection details
da: Detaljer for forbindelsen

en: WEP Key
da: WEP-nøgle

en: Encryption
da: Kryptering

en: WEP Key Size
da: WEB-nøgle størrelse
