initial - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Could not execute the command '{0}'. Make sure that the application is in your path.
pt: Impossível executar o comando '{0}'. Verifique se o aplicativo está no caminho.

en: H_ide
pt: O_cultar

en: _Show
pt: _Mostrar

en: _Quit
pt: _Sair

en: Open
pt: Abrir

en: A User Interface for the
     Input Abstraction Layer
pt: Interface do Usuário para a
     Camada de Abstração de Entrada

en: Really quit?
pt: Sair?

en: Do Not Ask Again
pt: Não Perguntar Novamente

en: Really delete the action "{0}" for the event "{1}"?
pt: Apagar a ação {0} para o evento {1}?

en: Event Name
pt: Nome do Evento

en: Action
pt: Ação

en: Could not connect to the D-BUS system bus. Make sure that the D-BUS daemon is running.
pt: Impossível conectar ao barramento de sistema D-BUS. Verifique se o daemon D-BUS está em execução.

en: Could not acquire the input abstraction layer interface. Make sure that the input abstraction layer daemon is running.
pt: Impossível adquirir a interface da camada de abstração de entrada. Verifique se o daemon da camada de abstração de entrada está em execução.

en: Initial
pt: Inicial

en: _File
pt: _Arquivo

en: _Add Event
pt: _Adicionar Evento

en: _Delete Event
pt: _Apagar Evento

en: _Edit
pt: _Editar

en: Preferen_ces...
pt: Preferên_cias...

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _About
pt: _Sobre

en: Add Event
pt: Adicionar Evento

en: _Capture Event
pt: _Capturar Evento

en: _Save Action
pt: _Gravar Ação

en: Not available
pt: Não disponível

en: not available
pt: não disponível

en: Device:
pt: Dispositivo:

en: Module:
pt: Módulo:

en: Numeric Value:
pt: Valor Numérico:

en: Name:
pt: Nome:

en: Captured Event
pt: Evento Capturado

en: _Launch an Application
pt: _Iniciar Aplicativo

en: _Map Event to an X Key Symbol
pt: _Mapear Evento para Símbolo de Chave X

en: (dummy)
pt: (simulado)

en: Assign Action
pt: Atribuir Ação

en: Application:
pt: Aplicativo:

en: _Browse
pt: _Pesquisar

en: Arguments:
pt: Argumentos:

en: Launch an Application
pt: Iniciar Aplicativo

en: X Key Symbol:
pt: Símbolo da Chave X:

en: Map Event to an X Key Symbol
pt: Mapear Evento para Símbolo de Chave X

en: Choose Application
pt: Escolher Aplicativo

en: Press a button.
pt: Pressione um botão.
