cracklib - en to da translation catalogue (15 entries)

en: you are not registered in the password file
da: Du er ikke optegnet i adgangskodefilen

en: it is based on your username
da: det er baseret på dit brugernavn

en: it is based upon your password entry
da: det er baseret på din adgangskode

en: it is derived from your password entry
da: det er afledt af din adgangskode

en: it's derived from your password entry
da: det er afledt af din adgangskode

en: it is derivable from your password entry
da: det kan afledes fra din adgangskode

en: it's derivable from your password entry
da: det kan afledes fra din adgangskode

en: it is WAY too short
da: det er ALT for kort

en: it is too short
da: det er for kort

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
da: der er ikke nok FORSKELLIGE tegn

en: it is all whitespace
da: det er kun mellemrum/blanke tegn

en: it is too simplistic/systematic
da: det er for simpelt/systematisk

en: it looks like a National Insurance number.
da: det ligner et CPR nummer.

en: it is based on a dictionary word
da: det er baseret på et ord fra en ordbog

en: it is based on a (reversed) dictionary word
da: det er baseret på et (spejlvendt) ord fra en ordbog
