Banshee 0.10.4 - en to it translation catalogue (465 entries)

note: Footer
en: Banshee Music Player
it: Riproduttore Musicale Banshee

en: Music Player
it: Riproduttore Musicale

en: <b>Advanced Options</b>
it: <b>Opzioni avanzate</b>

en: <b>Advanced Properties</b>
it: <b>Proprietà avanzate</b>

en: <b>Banshee Music Folder Location</b>
it: <b>Posizione della collezione musicale di Banshee</b>

en: <b>CD Burning</b>
it: <b>Masterizzazione CD</b>

en: <b>CD Ripping</b>
it: <b>Importazione CD</b>

en: <b>Loading...</b>
it: <b>Caricamento in corso...</b>

en: <b>Playback Engines</b>
it: <b>Motori per la riproduzione</b>

en: <b>iPod Transcoding</b>
it: <b>Transcodifica per iPod</b>

en: <big><b>Editing Song</b></big>
it: <big><b>Modifica dei metadati canzone</b></big>

en: <big><b>Import Music to Library</b></big>
it: <big><b>Importa brani musicali nell'Archivio</b></big>

en: <small><i><Unknown></i></small>
it: <small><i><Sconosciuto></i></small>

en: <small>Advanced</small>
it: <small>Avanzato</small>

en: <small>Burning</small>
it: <small>Masterizzazione</small>

en: <small>Encoding</small>
it: <small>Conversione</small>

en: <small>Library</small>
it: <small>Archivio</small>

en: Audio CD
it: CD Audio

en: Bit Rate:
it: Bitrate:

en: Channels:
it: Canali:

en: Choose an import source:
it: Scegliere un'origine di importazione:

en: Copy files to Banshee Music Folder when importing to Library
it: Copia i file nella Cartella Musicale di Banshee quando questi vengono importati nell'Archivio

en: Data CD
it: CD Dati

en: Default Engine
it: Motore di default

en: Disk Drive:
it: Unità disco:

en: Disk Format:
it: Formato del disco:

en: Disk Usage:
it: Utilizzo del disco:

en: Do not show this dialog again
it: Non visualizzare più questa finestra di dialogo

en: Editing Song
it: Modifica della canzone

en: Eject when finished
it: Espelli al termine

en: Encoding Profile:
it: Profilo per la conversione:

en: Encoding:
it: Conversione:

en: Enter the address of the file you would like to open:
it: Immettere l'indirizzo del file che si desidera aprire:

en: File Name:
it: Nome del file:

en: Import Music Source
it: Importa origine brano musicale

en: Import Music to Library
it: Importa brano musicale nell'Archivio

en: Imported On:
it: Importata Il:

en: Last Played On:
it: Ultimo passaggio:

en: MP3 CD
it: CD MP3

en: Mime Type:
it: Tipo Mime:

en: Number of Plays:
it: Numero di passaggi:

en: Open Location
it: Apri posizione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Reset
it: Azzera

en: Seek to Position
it: Cerca posizione

en: Simulate write
it: Simula la scrittura

en: Track Duration:
it: Durata della traccia:

en: Track _Count
it: Numero di tracce

en: Track _Number
it: Numero della traccia

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Write Speed:
it: Velocità di scrittura:

en: Your music library is empty. You may import new music into your library now, or choose to do so later.
it: La collezione musicale è vuota. È possibile scegliere di importare nuovi brani musicali nell'Archivio ora o in seguito.

en: _Artist
it: _Artista

en: _Genre
it: _Genere

en: _Title
it: _Titolo

en: Copy and rename music to banshee music library directory when importing
it: Copia e rinomina la musica quando viene importata  nella collezione musicale di Banshee

en: Copy music on import
it: Copia la musica importata

en: Enable Special Keys
it: Abilita i tasti speciali

en: Enabled Special Keys (Multimedia Keys) support for Play/Pause/Next/Previous; works with mappings set through Gnome Shortcuts capplet
it: Il supporto per i tasti speciali (Tasti multimediali) Suona/Pausa/Successiva/Precedente è abilitato;funziona con le mappature impostate attraverso le "scorciatoie da tastiera" di Gnome.

en: File Name Pattern
it: Schema per il nome dei file

en: Format for creating filenames/directories for ripped tracks, imported music, etc. Format is relative to the Banshee music directory... do not form an absolute path! Tokens: %artist%, %album%, %title%, %track_number%, %track_count%, %track_number_nz% (No prefixed zero), %track_count_nz% (No prefixed zero).
it: Formato per la creazione dei nomi di file e directory per la musica importata o acquisita da cd, etc.·Il formato è relativo alla directory contenente la musica di Banshee, quindi non va creato un percorso assoluto! Tokens:·%artist%,·%album%,·%title%,·%track_number%,·%track_count%,·%track_number_nz%·(No·prefixed·zero),·%track_count_nz%·(No·prefixed·zero).

en: Height of the main interface window.
it: Altezza della finestra principale

en: Move music on info save
it: Sposta la musica al salvataggio delle informazioni

en: Move music within banshee music library directory when saving track info
it: Sposta la musica nella collezione musicale di Banshee al salvataggio delle informazioni su una traccia

en: Name of media playback engine.
it: Nome del motore utilizzato per la riproduzione.

en: Pixel position of Main Player Window on the X Axis
it: Posizione della finestra principale sull'asse delle X

en: Pixel position of Main Player Window on the Y Axis
it: Posizione della finestra principale sull'asse delle Y

en: Player Engine Name
it: Nome del motore di riproduzione

en: Show advanced track properties
it: Mostra le proprietà avanzate delle tracce

en: Show the Initial Import Dialog
it: Mostra la finestra di dialogo di importazione iniziale

en: Show the Initial Import Dialog when the Banshee library is empty
it: Mostra la finestra di dialogo di importazione iniziale quando l'archivio Banshee è vuoto.

en: Source View Width
it: Larghezza della visualizzazione sorgente

en: True if main window is to be maximized, false if it is not.
it: True se la finestra principale deve essere massimizzata, false in caso contrario

en: True if the advanced expander should be expanded in the track properties dialog, false if it should be closed
it: True se l'expander avanzato deve essere espanso nella finestra delle proprietà della traccia, false se deve rimanere chiuso

en: Visibility of Album Column.
it: Visibilità della colonna Album.

en: Visibility of Artist Column.
it: Visibilità della colonna Artista.

en: Visibility of Time Column.
it: Visibilità della colonna Durata.

en: Visibility of Title Column.
it: Visibilità della colonna Titolo.

en: Visibility of Track Column.
it: Visibilità della colonna Traccia.

en: Volume Output Level
it: Livello del volume in uscita

en: Volume of playback relative to mixer output (except on Helix, which sets volume directly on PCM
it: Volume della riproduzione relativo all'output del mixer (eccetto con Helix che imposta il volume direttamente su PCM)

en: Width of Album Column.
it: Larghezza della colonna Album

en: Width of Artist Column.
it: Larghezza della colonna Artista

en: Width of Last Played Column.
it: Larghezza della colonna Ultimo passaggio

en: Width of Plays Column.
it: Larghezza della colonna Numero di passaggi

en: Width of Rating Column.
it: Larghezza della colonna Voto

en: Width of Source View Column.
it: Larghezza della colonna della visualizzazione sorgente

en: Width of Time Column.
it: Larghezza della colonna Durata

en: Width of Title Column.
it: Larghezza della colonna Titolo

en: Width of Track Column.
it: Larghezza della colonna Traccia

en: Width of the main interface window.
it: Larghezza della finestra principale

en: Window Height
it: Altezza della finestra

en: Window Maximized
it: Finestra massimizzata

en: Window Position X
it: Posizione della finestra sull'asse delle X

en: Window Position Y
it: Posizione della finestra sull'asse delle Y

en: Window Width
it: Larghezza della finestra

en: Could not create pipeline
it: Non è stato possibile creare una pipeline

en: Could not initialize cdparanoia
it: Non è stato possibile inizializzare cdparanoia

en: Could not create encoder pipeline
it: Non è stato possibile creare una pipeline per il motore di conversione

en: Could not create queue plugin
it: Impossibile creare un plugin per le code

en: Could not create GNOME VFS output plugin
it: Non è stato possibile creare un plugin per l'output su GNOME VFS

en: Could not link pipeline elements
it: Non è stato possibile collegare gli elementi di una pipeline

en: Encoding element does not support tagging!
it: La codifica dell'elemento non supporta il tagging.

en: Could not send seek event to cdparanoia
it: Impossibile inviare l'evento di ricerca a cdparanoia

en: Could not get track start position
it: Impossibile ottenere la posizione iniziale della traccia

en: Could not get track position
it: Impossibile ottenere la posizione della traccia

en: Could not find or create the 'playbin' GStreamer plugin
it: Impossibile trovare o creare il plugin GStreamer per 'playbin'

en: Could not load an output sink from GStreamer/GConf and could not fall back on alsasink
it: Impossibile caricare un sink di output da GStreamer/GConf né eseguire il fall back su alsasink

en: Could not load an output sink from GStreamer/GConf, falling back on alsasink
it: Impossibile caricare un sink di output da GStreamer/GConf, eseguendo il fall back su alsasink.

en: No decoder could be found for source format.
it: Non è stato possibile trovare alcun decodificatore per il formato sorgente

en: Could not create 'gnomevfssrc' plugin
it: Impossibile creare il plugin 'gnomevfssrc'

en: Could not create 'decodebin' plugin
it: Impossibile creare il plugin 'decodebin'

en: Could not create 'gnomevfssink' plugin
it: Impossibile creare il plugin 'gnomevfssink'

en: Could not create 'sinkben' plugin
it: Impossibile creare il plugin 'sinkben'

en: Could not create 'audioconvert' plugin
it: Impossibile creare il plugin 'audioconvert'

en: Could not create encoding pipeline
it: Impossibile creare la pipeline di codifica

en: Could not construct pipeline
it: Impossibile costruire la pipeline

en: Could not create 'spider' plugin
it: Impossibile creare il plugin 'spider'

en: Could not create encoding pipeline: %s
it: Impossibile creare la pipeline di codifica: %s

en: Could not create 'filesink' plugin
it: Impossibile creare il plugin 'filesink'

en: Could not create new HAL context
it: Non è stato possibile creare un nuovo contesto per HAL

en: Could not integrate HAL with mainloop: %s
it: Non è stato possibile integrare HAL con il mainloop:·%s

en: Could not initialize HAL context
it: Non è stato possibile inizialzzare il contesto per HAL

en: Could not get device list from HAL
it: Non è stato possibile ricevere la lista dei dispositivi da HAL

en: Music Management and Playback for Gnome.
it: Gestione e riproduzione musicale per Gnome.

en: Banshee Wiki
it: Il Wiki di Banshee

en: _Music
it: _Musica

en: New Playlist
it: Nuova playlist

en: Create a new empty playlist
it: Crea una nuova playlist vuota

en: Import _Folder...
it: Importa una _Cartella

en: Import the contents of an entire folder
it: Importa tutti i contenuti di una cartella

en: Import Files...
it: Importa dei file...

en: Import files inside a folder
it: Importa dei file contenuti in una cartella

en: Import Music...
it: Importa la musica...

en: Import music from a variety of sources
it: Importa i brani musicali da una vasta gamma di sorgenti

en: Open Location...
it: Apri posizione...

en: Open a remote location for playback
it: Apre una posizione remota per la riproduzione

en: Import Source
it: Importa sorgente

en: Import source to library
it: Importa la sorgente nell'Archivio

en: Source Properties...
it: Proprietà della sorgente

en: View source properties
it: Visualizza le proprietà della sorgente

en: _Quit
it: _Esci

en: Quit Banshee
it: Esci da Banshee

en: _Edit
it: _Modifica

en: Rename Source
it: Rinomina la sorgente

en: Rename the active source
it: Rinomina la sorgente attiva

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select all songs in song list
it: Seleziona tutte le canzoni nella lista

en: Select None
it: Non selezionare niente

en: Unselect all songs in song list
it: Deseleziona tutte le canzoni nella lista

en: Configure Banshee plugins
it: Configura i plugin di Banshee

en: _View
it: _Visualizza

en: Columns...
it: Colonne...

en: Select which columns to display in the song list
it: Seleziona quali colonne visualizzare nella lista delle canzoni

en: Logged Events Viewer...
it: Visualizzatore degli eventi loggati...

en: View a detailed log of events
it: Visualizza il log dettagliato di un evento

en: _Help
it: _Aiuto

en: Version Information...
it: Informazioni sulla versione...

en: View detailed version and configuration information
it: Visualizza informazioni dettagliate sulla versione e sulla configurazione

en: _Playback
it: _Controlli

en: Source
it: Sorgente

en: Fullscreen
it: A tutto schermo

en: Toggle Fullscreen Mode
it: Seleziona la modalità a tutto schermo

en: Show Cover Art
it: Mostra la copertina

en: Toggle display of album cover art
it: Seleziona la visualizzazione delle copertine

en: Delete Playlist
it: Cancella la playlist

en: Delete the active playlist
it: Cancella la playlist attiva

en: Write CD
it: Scrivi il CD

en: Write selection to audio CD
it: Scrivi la selezione su un CD Audio

en: Remove Song(s)
it: Rimuovi la canzone(i)

en: Remove selected song(s) from library
it: Elimina la canzone(i) selezionata(e) dalla collezione musicale

en: Delete Song(s) From Drive
it: Cancella la canzone(i) dal disco

en: Permanently delete selected song(s) from storage medium
it: Cancella permanentemente le canzoni selezionate dall'unità di memorizzazione

en: Edit Song Metadata
it: Modifica i metadati della canzone

en: Edit metadata on selected songs
it: Modifica i metadati delle canzoni selezionate

en: Add to Playlist
it: Aggiungi alla playlist

en: Append selected songs to playlist or create new playlist from selection
it: Accoda alla playlist le canzoni selezionatte oppure crea una nuova playlist dalla selezione

en: Rating
it: Voto

en: Set rating for selected songs
it: Assegna un voto alle canzoni selezionate

en: Import CD
it: Importa un CD

en: Import audio CD to library
it: Importa un CD Audio nella collezione musicale

en: Play
it: Suona

en: Play or pause the current song
it: Suona o metti in pausa la canzone corrente

en: Next
it: Successiva

en: Play the next song
it: Riproduce la canzone successiva

en: Previous
it: Precedente

en: Play the previous song
it: Riproduce la canzone precedente

en: Repeat None
it: Non ripetere

en: Do not repeat playlist
it: Non ripetere la playlist

en: Repeat All
it: Ripeti tutte

en: Play all songs before repeating playlist
it: Riproduci tutte le canzoni prima di ripetere la playlist

en: Repeat Single
it: Ripeti una singola canzone

en: Repeat the current playing song
it: Ripete la canzone attualmente in riproduzione

en: Shuffle
it: Casuale

en: Toggle between shuffle or continuous playback modes
it: Seleziona tra le modalità di riproduzione casuali oppure continue

en: Seek Backward
it: Salta indietro

en: Seek backward in current song
it: Salta indietro nella canzone corrente

en: Seek Forward
it: Salta avanti

en: Seek forward in current song
it: Salta avanti nella canzone corrente

en: Seek To...
it: Cerca...

en: Seek to a specific location in current song
it: Cerca una posizione specifica nella canzone corrente

en: Restart Song
it: Riavvia canzone

en: Restart the current song
it: Riavvia la canzone corrente

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Save changes to device or synchronize music library
it: Salva le modifiche sul dispositivo oppure sincronizza la collezione musicale

en: Eject
it: Espelli

en: Eject the active source
it: Espelli la sorgente attiva

en: HAL is not initialized
it: HAL non è stato inizializzato

en: Audio CD Core Initialized
it: È stato inizializzato l'Audio CD Core

note: work around mcs #76642
en: Could not Read Audio CD
it: Non è stato possibile leggere il CD Audio

en: Unknown Artist
it: Artista Sconosciuto

en: Unknown Album
it: Album Sconosciuto

en: Track {0}
it: Traccia {0}

en: Cannot Eject CD
it: Impossibile espellere il CD

en: The CD cannot be ejected while it is importing. Stop the import first.
it: Impossibile espellere il CD durante un'operazione di importazione. Interrompere innanzitutto l'operazione di importazione.

en: Could not create CD Ripper
it: Non è stato possibile creare un estrattore di CD

en: The device node '{0}' differs from the device node already set for previously queued tracks ({1})
it: Il device node '{0}' è diverso dal device node già impostato per le tracce accodate in precedenza ({1})

en: Importing Audio CD
it: Importazione del CD Audio

en: Initializing Drive
it: Inizializzazione della periferica

en: Cannot Import CD
it: Impossibile importare il CD

en: Importing {0} of {1}
it: Importazione della traccia {0}·di·{1}

en: File Transcoder
it: Convertitore file

en: Transcoding Files
it: Conversione file

en: Initializing Transcoder...
it: Inizializzazione del convertitore in corso...

en: Cannot initialize DapCore because HalCore is not initialized
it: Non è stato possibile inizializzare DapCore perchè HalCore non è stato inizializzato

en: Synchronizing Device
it: Sincronizzazione del dispositivo in corso

en: Waiting for transcoder...
it: In attesa del convertitore...

en: Processing...
it: Elaborazione in corso...

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
it: {0} Proprietà

en: Device Name
it: Nome del dispositivo

en: Owner Name
it: Nome del proprietario

en: Volume Usage
it: Utilizzo dello spazio

en: Advanced Details
it: Dettagli avanzati

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Import Files to Library
it: Importa i file nella collezione musicale

en: Local Files
it: File locali

en: Import Folder to Library
it: Importa una cartella nella collezione musicale

en: Local Folder
it: Cartella locale

en: Could not create transcoder
it: Impossibile creare il convertitore

en: HAL could not be initialized
it: Non è stato possibile inizializzare HAL

en: HAL context could not be created
it: Non è stato possibile creare il contesto per HAL

en: D-Bus may not be working or configured properly
it: D-Bus potrebbe non essere attivo o non essere configurato correttamente

en: Home Directory
it: Directory home

en: Importing Songs
it: Importazione delle canzoni

en: Scanning for songs
it: Ricerca di canzoni in corso

en: Could not load track from library
it: Non è stato possibile caricare la traccia dalla collezione musicale

en: Cannot connect to NetworkManager
it: Non è stato possibile connettersi a NetworkManager

en: An available, working network connection will be assumed
it: La connessione ad internet verrà considerata come disponibile e funzionante

en: Pipeline profile is empty.
it: Il profilo della pipeline è vuoto

en: Pipeline profile does not have the correct number of components (7)
it: Il profilo della pipeline non presenta il numero corretto di componenti (7)

en: Pipeline profile does not have a lookup key
it: Il profilo della pipeline non include una chiave di ricerca

en: Pipeline profile does not have a display name
it: Il profilo della pipeline non include un nome di visualizzazione

en: Pipeline profile '{0}' does not have a file extension
it: Il profilo della pipeline '{0}' non include l'estensione del file

en: Pipeline profile '{0}' does not have a GStreamer element
it: Il profilo della pipeline '{0}' non include elementi GStreamer

en: Pipeline profile '{0}' will be unavailable: GStreamer pipeline '{1}' could not be run
it: Il profilo della pipeline '{0}' non sarà disponibile: La pipeline '{1}' di GStreamer non può essere eseguita

en: Cannot use internal bitrate. Use BuildPipeline(bitrate) instead.
it: Non è possibile usare il bitrate interno. Usa BuildPipeline(bitrate) invece.

en: Cannot set internal bitrate. Must copy profile and set Bitrate on copy (new PipelineProfile(profile))
it: Non è possibile usare il bitrate interno. Devi copiare il profilo ed impostare il bitrate·sulla nuova copia (new PipelineProfile(profile))

note: Translators: used to specify the bitrate for ripping
en: at
it: a

en: No iPod-compatible encoders available
it: Non è disponibile alcun motore di conversione compatibile con iPod

en: Default player engine
it: Motore di riproduzione di default

en: Banshee Plugins
it: Plugin di Banshee

en: Plugin Name
it: Nome del Plugin

en: Enabled
it: Abilitato

en: Overview
it: Vista completa

en: Description
it: Descrizione

en: Author(s)
it: Autore(i)

en: This plugin could not be initialized.
it: Non è stato possibile inizializzare questo plugin

en: Configuration
it: Configurazione

en: Reading table of contents from CD...
it: Lettura della tabella dei contenuti del CD in corso...

en: Searching for CD metadata...
it: Ricerca di metadati sul CD in corso...

en: Searching for CD cover art...
it: Ricerca per la copertina del CD in corso...

en: Cannot search for CD metadata: there is no available Internet connection
it: Non è stato possibile cercare i metadati per il CD: non è disponibile alcuna connessione ad Internet

en: Could not fetch metadata for CD.
it: Non è stato possibile recuperare i metadati per il CD.

en: Invalid Selection
it: Selezione non valida

en: You must select at least one track to import.
it: Devi selezionare almeno una traccia da importare

en: Synchronizing your Device, Please Wait...
it: Sincronizzazione del tuo dispositivo in corso. Attendi, per favore...

en: {0} of {1}
it: {0} di {1}

en: ({0} Remaining)
it: ({0} Rimanenti)

en: Music Library
it: Archivio musicale

en: Local Queue
it: Coda locale

en: Cannot Rename Playlist
it: Non è stato possibile rinominare la playlist

en: A playlist with this name already exists. Please choose another name.
it: Esiste già una playlist con questo nome. Per favore scegli un nome diverso.

en: Unknown Title
it: Titolo Sconosciuto

en: by
it: di

en: from
it: da

en: {0:0.00} GB
it: {0:0.00}·GB

en: {0} MB
it: {0}·MB

en: Rebuilding Database
it: Ricompilazione del database

en: Scanning iPod...
it: Scansione iPod in corso...

en: Processing Songs...
it: Elaborazione delle canzoni in corso...

en: Saving new database...
it: Salvataggio in corso del nuovo database...

en: Error rebuilding iPod database
it: Errore durante la ricompilazione del database iPod

en: Synchronizing iPod
it: Sincronizzazione dell'iPod in corso

en: Pre-processing tracks
it: Pre eleborazione delle tracce

en: Flushing to Disk (may take time)
it: Scrittura su disco (può richiedere del tempo)

en: Failed to synchronize iPod
it: La sincronizzazione dell'iPod è fallita

en: Unable to read your iPod
it: Impossibile leggere l'iPod

en: What is the reason for this?
it: Specificare il motivo

en: Rebuild iPod Database...
it: Ricompilazione in corso del database iPod...

en: Confirm Rebuild iPod Database
it: Conferma ricompilazione del database iPod

en: Rebuilding your iPod database may take some time. Also note that any playlists you have on your iPod will be lost.
    
    Are you sure you want to rebuild your iPod database?
it: L'operazione di ricompilazione del database iPod può richiedere alcuni minuti. Le playlist salvate sull'iPod andranno perdute.
    
    Sei sicuro di voler ricompilare il database iPod?

en: Rebuild Database
it: Ricompilazione del database

en: Rebuilding iPod Database...
it: Ricompilazione in corso del database iPod...

note: Console.WriteLine(Catalog.GetString("Cannot Import") + ": {0}", args.FileName); Console.WriteLine(Catalog.GetString("Cannot Import: {0} ({1}, {2})"), args.FileName, e.GetType(), e.Message);
en: Scanning
it: Scansione in corso

en: Audio Device
it: Dispositivo audio

en: Could not initialize GStreamer library
it: Non è stato possibile inizializzare la libreria GStreamer

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Buffering
it: Memorizzazione nel buffer

en: Audioscrobbler Reporting
it: Invio delle informazioni ad Audioscrobbler

en: Create an account
it: Crea un account

en: Join the Banshee group
it: Unisciti al gruppo di Banshee

en: Enable song reporting
it: Abilita l'invio delle informazioni sulla canzone

en: Last.fm Username
it: Nome utente per Last.fm

en: Last.fm Password
it: Password per Last.fm

en: Your profile page on Last.fm is automatically updated whenever you listen to music. It lets others see what you're listening to right now, and shows charts of your listening history.
it: La pagina con il tuo profilo su Last.fm viene automaticamente aggiornata mentre ascolti della musica. Questo permette ad altri di vedere che cosa stai ascoltando in questo momento e mostra dei grafici su quello che ascolti di solito.

en: Configure the Audioscrobbler plugin
it: Configura il plugin per Audioscrobbler

en: Visit user profile page
it: Visita la pagina con il profilo utente

en: Visit your Audioscrobbler profile page
it: Visita la pagina con il tuo profilo su Audioscrobbler

en: Visit group page
it: Visita la pagina del gruppo

en: Visit the Banshee last.fm group page
it: Visita la pagina del gruppo Banshee su last.fm

en: Configure...
it: Configurazione...

en: Allow engine to submit song data to last.fm in the Audioscrobbler plugin
it: Permetti al plugin per Audioscrobbler di inviare i dati delle canzoni a last.fm

en: Enable the Audioscrobbler plugin
it: Abilita il plugin per Audioscrobbler

en: Your last.fm password
it: La tua password per last.fm

en: Your last.fm username
it: Il tuo nome utente per last.fm

en: Music Sharing
it: Condivisione della musica

en: Share my music library with others
it: Condividi la mia collezione musicale

en: Share name:
it: Nome della condivisione:

en: Banshee Music Share
it: Condivisione della musica di Banshee

en: Login to Music Share
it: Effettua l'accesso alla condivisione musicale

en: Authentication Required
it: È richiesta l'autenticazione

en: Username:
it: Nome utente:

en: Password:
it: Password

en: Allow others to browse and listen to your music from other DAAP clients
it: Permetti di ascoltare e sfogliare la tua musica da altri client DAAP

en: Enable DAAP Server support
it: Abilita il supporto per un server DAAP

en: Enable the DAAP Music Sharing plugin
it: Abilita il plugin per la condivisione della musica con DAAP

en: Name of DAAP server share
it: Nome del server DAAP

en: Cannot login to DAAP share
it: Impossibile effettuare il login alla condivisione DAAP

en: Enable the FileSystemMonitor plugin
it: Abilita il plugin per il monitoraggio dei cambiamenti al filesystem

en: Automatically keep your Banshee library directory in sync with your music folder. This plugin responds to changes made in the file system to reflect them in your library.
it: Tieni la collezione musicale di Banshee automaticamente aggiornato con la tua cartella contenente i file musicali. Questo plugin controlla i cambiamenti del file system riflettendoli sulla sua collezione musicale.

en: Metadata and Cover Art Searching
it: Ricerca di metadati e copertine degli album

en: Only download album cover artwork
it: Scarica solamente la copertina dell'album

en: Download album cover artwork and fill in missing track data
it: Scarica la copertina dell'album e riempi i dati mancanti nelle tracce

en: Download album cover artwork and overwrite any existing track data
it: Scarica la copertina dell'album e sovrascrivi tutti i dati delle tracce

en: Warning
it: Attenzione

en: This option can usually correct minor mistakes in metadata, however on rare occasions metadata may be incorrectly updated from MusicBrainz.
it: Questa opzione in genere può correggere dei piccoli errori nei metadati, ma in ogni caso i metadati possono essere aggiornati erroneamente da MusicBrainz.

en: Automatically search for missing and supplementary metadata and cover art for songs in your library.
it: Cerca automaticamente copertine degli album e metadati mancanti ed aggiuntivi per le canzoni nella tua collezione.

en: 0 - Download only cover art 1 - Download cover art, fill in missing metadata 2 - Download cover art, overwrite metadata
it: 0 - Scarica solo la copertina 1 - Scarica la copertina, riempi i metadati mancanti 2 - Scarica la copertina, sovrascrivi i metadati

en: Enable the MetadataSearch plugin
it: Abilita il plugin per la ricerca di metadati

en: Method of fetching cover art and supplementary metadata
it: Metodo per la raccolta di copertine degli album e metadati aggiuntivi

en: Enable the MultimediaKeys plugin
it: Abilita il plugin MultimediaKeys

en: Notification Area Icon
it: Icona area di notifica

en: Shows the Notification Area Icon
it: Mostra l'icona dell'area di notifica

en: Enable the Notification Area Icon plugin
it: Abilita il plugin dell'icona dell'area di notifica

en: Cancel Operation
it: Annulla l'operazione

en: Are you sure you want to cancel the '{0}' operation?
it: Sei sicuro di voler annullare l'operazione {0}?

en: Searching: {0}
it: Ricerca in corso di: {0}

en: Idle
it: Fermo

en: Could Not Write CD
it: Non è stato possibile masterizzare il CD

en: No suitable wave encoder could be found to convert selected songs to CD audio format.
it: Non è stata trovata alcuna codifica adatta a convertire le tracce selezionate in un formato adatto ad un CD Audio.

en: Writing CD
it: Scrittura del CD in corso

en: Writing Audio CD
it: Scrittura del CD audio in corso

en: The inserted media is not large enough to hold your selected music.
it: Il disco inserito non ha spazio a sufficienza per contenere la musica che hai selezionato.

en: {0} more minute is needed on the media. | {0} more minutes are needed on the media.
it[0]: {0} more minute is needed on the media.
it[1]: È necessario ancora {0} minuto sul disco

en: Not Enough Space on Disc
it: Sul disco non c'è spazio a sufficienza

en: No CD writers were found on your system.
it: Nel tuo sistema non sono stati rilevati dispositivi di masterizzazione.

en: Error Burning CD
it: Errore durante la scrittura su CD

en: An unknown error occurred when attempting to write the CD
it: Si è verificato un errore sconosciuto nel tentativo di scrittura sul CD

en: CD Writing Complete
it: Scrittura del CD completata

en: The selected audio was successfully written to the CD.
it: La musica selezionata è stata scritta con successo sul CD.

en: Error Writing CD
it: Errore durante la scrittura su CD

en: Preparing to write...
it: Preparazione alla scrittura in corso...

en: Writing disk...
it: Scrittura sul disco in corso...

en: Fixating disk...
it: Fine della scrittura in corso...

en: Waiting for Media
it: In attesa di un disco

en: Insert Blank CD
it: Inserire un CD vuoto

en: Please insert a blank CD disk for the write process.
it: Per favore, inserisci un CD vuoto per il processo di scrittura

en: An Error Occurred
it: Si è verificato un errore

en: Error
it: Errore

en: Banshee Encountered a Fatal Error
it: Si è verificato un errore fatale in Banshee

en: This may be due to a programming error. Please help us make Banshee better by reporting this error. Thank you in advance!
it: Questo può essere causato da un errore di programmazione. Per favore aiutaci a migliorare Banshee segnalando questo errore. Grazie in anticipo!

en: An unhandled exception was thrown:
it: È stata lanciata un'eccezione non gestita

en: Log Viewer
it: Visualizzatore di log

en: Time Stamp
it: Timestamp

en: Message
it: Messaggio

en: Show:
it: Mostra:

en: All Log Entries
it: Tutte le voci

en: Only Error Messages
it: Solo i messaggi d'errore

en: Only Warning Messages
it: Solo i messaggi di avvertimento

en: Only Information Messages
it: Solo i messaggi informativi

en: Only Debug Messages
it: Solo i messaggi di debug

en: Entry Details:
it: Dettagli:

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: All
it: Tutto

en: Song Name
it: Titolo della canzone

en: Artist Name
it: Nome dell'artista

en: Album Title
it: Titolo dell'album

en: Genre
it: Genere

en: Write selection to CD
it: Scrivi la selezione su un cd

en: Import CD into library
it: Importa il CD nella collezione musicale

en: Play previous song
it: Riproduci la canzone precedente

en: Play/pause current song
it: Riproduci/Pausa la canzone corrente

en: Play next song
it: Riproduci la canzone successiva

en: Current position in song
it: Posizione corrente nella canzone

en: Device disk usage
it: Spazio utilizzato sul dispositivo

en: Synchronize music library to device
it: Sincronizza la collezione musicale con il dispositivo

en: Adjust volume
it: Regola il volume

en: Change repeat playback mode
it: Cambia la modalità di ripetizione

en: Toggle shuffle playback mode
it: Attiva o disattiva la modalità di riproduzione casuale

en: Edit and view metadata of selected songs
it: Visualizza e modifica i metadati delle canzoni selezionate

en: Cannot Play Song
it: Impossibile riprodurre la canzone

en: {0} cannot be played by Banshee. The most common reasons for this are:
    
      <big>•</big> Song is protected (DRM)
      <big>•</big> Song is on a DAP that does not support playback
it: Banshee non ha potuto riprodurre {0}.·È possibile che:
    
    ··<big>•</big>·La canzone sia protetta·(DRM)
    ··<big>•</big>·La canzone sia su un dispositivo che non supporti la riproduzione

en: Pause
it: Pausa

en: Playback Error
it: Errore di riproduzione

en: Import
it: Importa

en: Rename Device
it: Rinomina il dispositivo

en: Rename Playlist
it: Rinomina una playlist

en: {0} day | {0} days
it[0]: {0} giorno
it[1]: {0} giorno

en: {0} Item | {0} Items
it[0]: {0} Item
it[1]: {0} Oggetti

en: {0} Total Play Time
it: {0} Tempo totale di riproduzione

en: Clear
it: Pulisci

en: Could Not Eject
it: Non è stato possibile espellere il dispositivo

en: Cannot Import: {0} ({1})
it: Impossibile importare: {0} ({1})

en: Are you sure you want to remove the selected song from your library <i><b>and</b></i> your drive? This action will permanently delete the file. | Are you sure you want to remove the selected <b>({0})</b> songs from your library <i><b>and</b></i> your drive? This action will permanently delete the files.
it[0]: Sei sicuro di voler rimuovere la canzone selezionata dall'archivio <i><b>e </b></i> dall'unità? Questa operazione comporta l'eliminazione permanente del file.
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare la canzone selezionata dalla tua collezione musicale <i><b>e</b></i> dal tuo disco? Questa azione cancellerà permanentemente il file.Sei sicuro di voler eliminare le canzoni selezionate <b>({0})</b> dalla tua collezione musicale <i><b>e</b></i> dal tuo disco? Questa azione cancellerà permanentemente i file.

en: Are you sure you want to remove the selected song from your library? | Are you sure you want to remove the selected <b>({0})</b> songs from your library?
it[0]: Sei sicuro di voler rimuovere la canzone selezionata dall'Archivio?
it[1]: Sei sicuro di voler rimuovere dalla collezione musicale la canzone selezionata?Sei sicuro di voler rimuovere dalla collezione musicale le<b>({0})</b> canzoni selezionate?

en: Remove Selected Songs from Library
it: Elimina dalla collezione musicale le canzoni selezionate

note: Translators: {0} is the name of the DAP device (i.e. 'iPod')
en: Synchronize {0}
it: Sincronizza·{0}

en: You have made changes to your {0}. Please choose a method for updating the contents of your {0}.
    
    <big>•</big> <i>Synchronize Library</i>: synchronize Banshee library to {0}
    <big>•</big> <i>Save Manual Changes</i>: save only the manual changes you made
it: Hai effettuato del cambiamenti al tuo·{0}.·Per favore, scegli un metodo per aggiornare i contenuti del tuo·{0}.
    
    <big>•</big>·<i>Sincronizza la collezione musicale</i>:·Sincronizza la collezione musicale di Banshee con {0}
    <big>•</big>·<i>Salva le modifiche manuali</i>:·salva solo i cambiamenti che hai apportato manualmente

en: <b>Warning:</b> Actions will alter or erase existing iPod contents and may cause incompatability with iTunes!
it: <b>Attenzione:</b>·Queste azioni modificheranno o cancelleranno i contenuti dell'iPod e potrebbero causare una incompatiblità con iTunes!

en: Synchronize Library
it: Sincronizza la collezione musicale

en: Save Manual Changes
it: Salva i cambiamenti manuali

en: Enter new playlist name
it: Inserisci il nome per la nuova playlist

en: Enter new name for your device
it: Inserisci un nuovo nome per il tuo dispositivo

en: Invalid column width
it: La larghezza della colonna non è valida

en: Choose Columns
it: Seleziona le colonne

en: Visible Playlist Columns
it: Colonne visibili della playlist

en: Track
it: Traccia

en: Artist
it: Artista

en: Title
it: Titolo

en: Time
it: Durata

en: Plays
it: Passaggi

en: Last Played
it: Ultimo passaggio

en: N/A
it: N/D

en: Select Library Location
it: Seleziona la posizione della collezione musicale

en: Unavailable
it: Non Disponibile

en: Loading Drive List...
it: Caricamento della lista delle unità

en: No CD Burners Detected
it: Non è stata rilevata alcuna unità di masterizzazione

en: Fastest Possible
it: Massima possibile

en: Continuous
it: Continua

en: Set all Track Numbers to this value
it: Imposta questo valore a tutti i numeri di traccia

en: Automatically Set All Track Numbers
it: Imposta automaticamente tutti i numeri di traccia

en: Set all Track Counts to this value
it: Imposta a questo valore il numero totale delle tracce

en: Set all Artists to this value
it: Imposta questo valore a tutti i nomi di Artista

en: Set all Albums to this value
it: Imposta questo valore a tutti i nomi di Album

en: Set all Titles to this value
it: Imposta questo valore a tutti i Titoli

en: Set all Genres to this value
it: Impostare tutti i generi su questo valore

en: Never Played
it: Mai suonata

en: Editing Song {0} of {1}
it: Modifica in corso della canzone {0}·di·{1}

en: File: {0}
it: File:·{0}

en: KB/Second
it: KB/Secondo

en: {0} KHz
it: {0}·KHz

en: Yes
it: Si

en: Assembly Version Information
it: Informazioni sulla versione dell'assembly

en: Assembly Name
it: Nome dell'assembly

en: Version
it: Versione
