banshee - en to fi translation catalogue (478 entries)

note: Footer
en: Banshee Music Player
fi: Banshee-musiikkisoitin

en: Music Player
fi: Musiikkisoitin

en: <b>Advanced Options</b>
fi: <b>Lisäasetukset</b>

en: <b>Advanced Properties</b>
fi: <b>Lisäominaisuudet</b>

en: <b>Banshee Music Folder Location</b>
fi: <b>Bansheen musiikkikansion sijainti</b>

en: <b>CD Burning</b>
fi: <b>CD-poltto</b>

en: <b>CD Ripping</b>
fi: <b>CD-luku</b>

en: <b>Loading...</b>
fi: <b>Ladataan...</b>

en: <b>Playback Engines</b>
fi: <b>Soittomoottorit</b>

en: <b>iPod Transcoding</b>
fi: <b>iPod-koodaus</b>

en: <big><b>Editing Song</b></big>
fi: <big><b>Kappaleen muokkaus</b></big>

en: <big><b>Import Music to Library</b></big>
fi: <big><b>Tuo musiikkia kirjastoon</b></big>

en: <small><i><Unknown></i></small>
fi: <small><i><Tuntematon></i></small>

en: <small>Advanced</small>
fi: <small>Lisäasetukset</small>

en: <small>Burning</small>
fi: <small>Polttaminen</small>

en: <small>Encoding</small>
fi: <small>Koodaus</small>

en: <small>Library</small>
fi: <small>Kirjasto</small>

en: Albu_m
fi: Le_vy

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Bit Rate:
fi: Bittinopeus:

en: Channels:
fi: Kanavia:

en: Choose an import source:
fi: Valitse tuonnin lähde:

en: Copy files to Banshee Music Folder when importing to Library
fi: Kopioi tiedostot bansheen musiikkikansioon tuotaessa kirjastoon

en: Data CD
fi: Tieto-CD

en: Default Engine
fi: Oletusmoottori

en: Disk Drive:
fi: Asema:

en: Disk Format:
fi: Levyn muoto:

en: Disk Usage:
fi: Levyn käyttö:

en: Disk at once
fi: Levy kerrallaan

en: Do not show this dialog again
fi: Älä näytä tätä uudestaan

en: Editing Song
fi: Muokataan kappaletta

en: Eject when finished
fi: Avaa asema valmistuttua

en: Encoding Profile:
fi: Koodausprofiili:

en: Encoding:
fi: Koodataan:

en: Enter the address of the file you would like to open:
fi: Syötä avattavan tiedoston sijainti:

en: File Name:
fi: Tiedostonimi:

en: Import Music Source
fi: Tuo musiikkilähde

en: Import Music to Library
fi: Tuo musiikkia kirjastoon

en: Imported On:
fi: Tuotu:

en: Last Played On:
fi: Viimeksi soitettu:

en: MP3 CD
fi: MP3-CD

en: Mime Type:
fi: Mime-tyyppi:

en: Number of Plays:
fi: Soittokerrat:

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Reset
fi: Nollaa

en: Sample Rate:
fi: Samplenopeus:

en: Seek to Position
fi: Siirry kohtaan

en: Simulate write
fi: Simuloi kirjoitusta

en: Track Duration:
fi: Kappaleen kesto:

en: Track _Count
fi: Kappale_määrä

en: Track _Number
fi: Kappale_numero

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Write Speed:
fi: Kirjoitusnopeus:

en: Your music library is empty. You may import new music into your library now, or choose to do so later.
fi: Musiikkikirjastosi on tyhjä. Voit tuoda musiikkia kirjastoosi heti tai tehdä sen myöhemmin.

en: _Artist
fi: _Esittäjä

en: _Genre
fi: _Tyyli

en: _Search:
fi: _Etsi:

en: _Title
fi: _Otsikko

en: Copy and rename music to banshee music library directory when importing
fi: Kopioi ja nimeä uudestaan musiikit bansheen musiikkikirjaston hakemistoon tuotaessa

en: Copy music on import
fi: Kopioi musiikki tuotaessa

en: Enable Special Keys
fi: Käytä erikoisnäppäimiä

en: Enabled Special Keys (Multimedia Keys) support for Play/Pause/Next/Previous; works with mappings set through Gnome Shortcuts capplet
fi: Ota käyttöön multimedianäppäinten tuki toiminnoille Soita, Keskeytä, Seuraava ja Edellinen: näppäimet asetetaan gnomen pikanäppäimien asetuksista.

en: File Name Pattern
fi: Tiedostonimen malli

en: Format for creating filenames/directories for ripped tracks, imported music, etc. Format is relative to the Banshee music directory... do not form an absolute path! Tokens: %artist%, %album%, %title%, %track_number%, %track_count%, %track_number_nz% (No prefixed zero), %track_count_nz% (No prefixed zero).
fi: Muotoilu jota käytetään tiedostonimien ja hakemistopolkujen luomiseen lisätyille tiedostoille. Muotoilu on suhteessa Bansheen musiikkihakemistoon, älä anna absoluuttista polkunimeä! Merkinnät ovat: %artist%, %album%, %title%, %track_number%, %track_count% ja %track_number_nz% (ilman etunollaa), %track_count_nz% (ilman etunollaa).

en: Height of the main interface window.
fi: Pääikkunan korkeus.

en: Move music on info save
fi: Siirrä musiikki tallennettaessa tietoja

en: Move music within banshee music library directory when saving track info
fi: Siirrä musiikit bansheen musiikkikirjaston hakemiston sisällä, kun kappaleen tiedot tallennetaan

en: Name of media playback engine.
fi: Soittomoottorin nimi.

en: Pixel position of Main Player Window on the X Axis
fi: Pääikkunan sijainti pikseleinä x-akselilla

en: Pixel position of Main Player Window on the Y Axis
fi: Pääikkunan sijainti pikseleinä y-akselilla

en: Player Engine Name
fi: Soitinmoottorin nimi

en: Show advanced track properties
fi: Näytetäänkö kappaleen lisätiedot

en: Show the Initial Import Dialog
fi: Näytä tuonti-ikkuna käynnistettäessä

en: Show the Initial Import Dialog when the Banshee library is empty
fi: Näytä tuonti-ikkuna käynnistettäessä ohjelma, jos kirjasto on tyhjä

en: Source View Width
fi: Lähdenäkymän leveys

en: True if main window is to be maximized, false if it is not.
fi: Määrittää onko pääikkuna suurennettu vai ei.

en: True if the advanced expander should be expanded in the track properties dialog, false if it should be closed
fi: Tosi jos edistynyt laajennin tulisi avautua kappaleen ominaisuusikkunnasta, epätosi jos sen tulisi sulkeutua

en: Visibility of Album Column.
fi: Levysarakkeen näkyvyys.

en: Visibility of Artist Column.
fi: Esittäjäsarakkeen näkyvyys.

en: Visibility of Time Column.
fi: Aikasarakkeen näkyvyys.

en: Visibility of Title Column.
fi: Otsikkosarakkeen näkyvyys.

en: Visibility of Track Column.
fi: Kappalesarakkeeen näkyvyys.

en: Volume Output Level
fi: Äänenvoimakkuuden taso

en: Volume of playback relative to mixer output (except on Helix, which sets volume directly on PCM
fi: Toiston äänenvoimakkuus suhteessa mikserin ulostuloon (paitsi Helxillä, joka säätää suoraan PCM-voimakkuutta

en: Width of Album Column.
fi: Levysarakkeen leveys.

en: Width of Artist Column.
fi: Esittäjäsarakkeen leveys.

en: Width of Last Played Column.
fi: Viimeksi soitettu -sarakkeen leveys.

en: Width of Plays Column.
fi: Soitetaan-sarakkeen leveys.

en: Width of Rating Column.
fi: Arvostelusarakkeen leveys.

en: Width of Source View Column.
fi: Lähdenäkymäsarakkeen leveys.

en: Width of Time Column.
fi: Aikasarakkeen leveys.

en: Width of Title Column.
fi: Otsikkosarakkeen leveys.

en: Width of Track Column.
fi: Kappalesarakkeeen leveys.

en: Width of the main interface window.
fi: Pääikkunan leveys.

en: Window Height
fi: Ikkunan korkeus

en: Window Maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Window Position X
fi: Ikkunan X-koordinaatti

en: Window Position Y
fi: Ikkunan Y-koordinaatti

en: Window Width
fi: Ikkunan leveys

en: Could not create pipeline
fi: Putkea ei voitu luoda

en: Could not initialize cdparanoia
fi: Cdparanoiaa ei voitu alustaa

en: Could not create encoder pipeline
fi: Koodekin putkea ei voitu luoda

en: Could not create queue plugin
fi: Jonoliitännäistä ei voi luoda

en: Could not create GNOME VFS output plugin
fi: Gnomen VFS-ulostulon liitännäistä ei voitu luoda

en: Could not link pipeline elements
fi: Putken osia ei voitu liittää

en: Encoding element does not support tagging!
fi: Koodauselementti ei tue merkintöjä!

en: Could not send seek event to cdparanoia
fi: Siirtymispyyntöä ei voitu lähettää cdparanoialle

en: Could not get track start position
fi: Kappaleen alkupistettä ei saatu

en: Could not get track position
fi: Kappaleen sijaintia ei saatu

en: Could not find or create the 'playbin' GStreamer plugin
fi: GStreamer-liitännäistä "playbin" ei voi luoda tai ei löydy

en: Could not load an output sink from GStreamer/GConf and could not fall back on alsasink
fi: GStreamerin ulostulovalintaa ei voi ladata GConfista, eikä paluu oletusarvoon "alsasink" toimi

en: Could not load an output sink from GStreamer/GConf, falling back on alsasink
fi: Ulostulokohdetta ei voitu ladata Gstreamerista/GConfista, palataan käyttämään alsasink-kohdetta

en: No decoder could be found for source format.
fi: Lähdetiedoston tyypille ei löydy dekooderia.

en: Could not stat encoded file
fi: Koodattua tiedostoa ei löydy

en: Could not create 'gnomevfssrc' plugin
fi: Liitännäistä "gnomevfssrc" ei voi luoda

en: Could not create 'decodebin' plugin
fi: Liitännäistä "decodebin" ei voi luoda

en: Could not create 'gnomevfssink' plugin
fi: Liitännäistä "gnomevfssink" ei voi luoda

en: Could not create 'sinkben' plugin
fi: Liitännäistä "sinkben" ei voi luoda

en: Could not create 'audioconvert' plugin
fi: Liitännäistä "audioconvert" ei voi luoda

en: Could not create encoding pipeline
fi: Koodausputkea ei voi luoda

en: Could not get sink pad from encoder
fi: Kohteen täyttäjää ei löytynyt kooderista

en: Could not construct pipeline
fi: Putkea ei voi luoda

en: Could not create 'spider' plugin
fi: Liitännäistä "spider" ei voi luoda

en: Could not create encoding pipeline: %s
fi: Koodekin putkea ei voi luoda: %s

en: Could not create 'filesink' plugin
fi: Liitännäistä "filesink" ei voi luoda

en: Could not create new HAL context
fi: Uutta HAL-kontekstia ei voi luoda

en: Could not integrate HAL with mainloop: %s
fi: HALin integrointi pääsilmukkaan ei onnistu: %s

en: Could not initialize HAL context
fi: HAL-kontekstia ei voi alustaa

en: Could not get device list from HAL
fi: Laitelistaa ei saatu HALilta

en: Music Management and Playback for Gnome.
fi: Musiikin hallinta- ja toisto-ohjelma Gnomelle.

en: Banshee Wiki
fi: Bansheen Wiki

en: _Music
fi: _Musiikki

en: New Playlist
fi: Uusi soittolista

en: Create a new empty playlist
fi: Soita uusi tyhjä soittolista

en: Import _Folder...
fi: Tuo _kansio...

en: Import the contents of an entire folder
fi: Tuo kansion kaikki tiedostot

en: Import Files...
fi: Tuo tiedostoja..

en: Import files inside a folder
fi: Tuo halutut tiedostot kansiosta

en: Import Music...
fi: Tuo musiikkia...

en: Import music from a variety of sources
fi: Tuo musiikkia eri lähteistä

en: Open Location...
fi: Avaa sijainti...

en: Open a remote location for playback
fi: Avaa soitettava sijainti verkosta

en: Import Source
fi: Tuo lähde

en: Import source to library
fi: Tuo lähde kirjastoon

en: Source Properties...
fi: Lähteen ominaisuudet...

en: View source properties
fi: Näytä lähteen ominaisuudet

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit Banshee
fi: Lopeta banshee

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Rename Source
fi: Nimeä lähde uudestaan

en: Rename the active source
fi: Nimeä valittu lähde uudestaan

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select all songs in song list
fi: Valitse kaikki kappaleet kappalelistasta

en: Select None
fi: Älä valitse mitään

en: Unselect all songs in song list
fi: Merkitse kaikki valitsemattomiksi kappalelistassa

en: Plugins...
fi: Liitännäiset...

en: Configure Banshee plugins
fi: Määrittele bansheen liitännäiset

en: _View
fi: _Näytä

en: Columns...
fi: Sarakkeet...

en: Select which columns to display in the song list
fi: Valitse kappalelistassa näytettävät sarakkeet

en: Logged Events Viewer...
fi: Kirjattujen tapahtumien katselin...

en: View a detailed log of events
fi: Näytä yksityiskohtainen loki tapahtumista

en: _Help
fi: O_hje

en: Version Information...
fi: Versiotietoja...

en: View detailed version and configuration information
fi: Näytä yksityiskohtaiset versio- ja asetustiedot

en: _Playback
fi: _Toisto

en: Source
fi: Lähde

en: Fullscreen
fi: Kokoruutu

en: Toggle Fullscreen Mode
fi: Näytetäänkö kokoruututilassa

en: Show Cover Art
fi: Näytä kansikuvia

en: Toggle display of album cover art
fi: Näytetäänkö levyjen kansikuvia

en: Delete Playlist
fi: Poista soittolista

en: Delete the active playlist
fi: Poista nykyinen soittolista

en: Write CD
fi: Kirjoita CD-levy

en: Write selection to audio CD
fi: Kirjoita valitut CD-levylle

en: Remove Song(s)
fi: Poista kirjastosta

en: Remove selected song(s) from library
fi: Poista valitut kappaleet kirjastosta

en: Delete Song(s) From Drive
fi: Poista levyltä

en: Permanently delete selected song(s) from storage medium
fi: Poista valitut kappaleet pysyvästi kiintolevyltä

en: Edit Song Metadata
fi: Muokkaa merkintöjä

en: Edit metadata on selected songs
fi: Muokkaa valittujen kappaleiden merkintöjä

en: Add to Playlist
fi: Lisää soittolistaa

en: Append selected songs to playlist or create new playlist from selection
fi: Lisää valitut kappaleen soittolistaan, tai luo uusi soittolista valinnasta

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Set rating for selected songs
fi: Arvostele valitut kappaleet

en: Import CD
fi: Tuo CD-levy

en: Import audio CD to library
fi: Tuo CD-levy kirjastoon

en: Play
fi: Soita

en: Play or pause the current song
fi: Soita tai keskeytä tämänhetkinen kappale

en: Next
fi: Seuraava

en: Play the next song
fi: Soita seuraava kappale

en: Previous
fi: Edellinen

en: Play the previous song
fi: Soita edellinen kappale

en: Repeat None
fi: Ei kerrata

en: Do not repeat playlist
fi: Älä kertaa soittolistaa

en: Repeat All
fi: Kertaa kaikki

en: Play all songs before repeating playlist
fi: Soita kaikki kappaleet ennen kuin soittolista kerrataan

en: Repeat Single
fi: Kertaa yksi

en: Repeat the current playing song
fi: Kertaa nyt soiva kappale

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Toggle between shuffle or continuous playback modes
fi: Vaihtele sekoitus- ja jatkuvan soiton tiloja

en: Seek Backward
fi: Siirry taaksepäin

en: Seek backward in current song
fi: Siirry nykyisessä kappaleessa taaksepäin

en: Seek Forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Seek forward in current song
fi: Siirry nykyisessä kappaleessa eteenpäin

en: Seek To...
fi: Siirry kohtaan...

en: Seek to a specific location in current song
fi: Siirry tiettyyn kohtaan kappaleessa

en: Restart Song
fi: Aloita kappale alusta

en: Restart the current song
fi: Aloita soiva kappale alusta

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Save changes to device or synchronize music library
fi: Tallenna muutokset laitteelle tai synkronoi musiikkikirjasto

en: Eject
fi: Avaa asema

en: Eject the active source
fi: Poista valittu lähde asemasta

en: HAL is not initialized
fi: HAL ei ole alustettu

en: Audio CD Core Initialized
fi: Ääni-CD:n ydin alustettu

note: work around mcs #76642
en: Could not Read Audio CD
fi: Ääni-CDtä ei voi alustaa

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Unknown Album
fi: Tuntematon levy

en: Track {0}
fi: Kappale {0}

en: Cannot Eject CD
fi: Asemaa ei voi avata

en: The CD cannot be ejected while it is importing. Stop the import first.
fi: CD-levyn asemaa ei voi avata kun levyä tuodaan. Lopeta tuonti ensin.

en: Could not create CD Ripper
fi: CD-lukijaa ei voi luoda

en: The device node '{0}' differs from the device node already set for previously queued tracks ({1})
fi: Laitetiedosto {0} eroaa laitetiedostosta {1}, joka on jo asetettu aiemmin jonoon laitetuille tiedostoille

en: Importing Audio CD
fi: Tuodaan ääni-CD:tä

en: Initializing Drive
fi: Alustetaan asemaa

en: Cannot Import CD
fi: CD-levyä ei voi tuoda

en: Importing {0} of {1}
fi: tuodaan {0}/{1}

en: File Transcoder
fi: Tiedostojen koodaaja

en: Transcoding Files
fi: Muunnetaan tiedostoja

en: Initializing Transcoder...
fi: Alustetaan koodinmuuntajaa...

en: Cannot initialize DapCore because HalCore is not initialized
fi: DapCorea ei voi alustaa, koska HalCore ei ole alustetta

en: Synchronizing Device
fi: Synkronoidaan laitetta

en: Waiting for transcoder...
fi: Odotetaan koodinmuuntajaa...

en: Processing...
fi: Käsitellään...

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
fi: {0} ominaisuudet

en: Device Name
fi: Laitteen nimi

en: Owner Name
fi: Omistajan nimi

en: Volume Usage
fi: Käytetty tila

en: Advanced Details
fi: Lisätiedot

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Import Files to Library
fi: Tuo tiedostoja kirjastoon

en: Local Files
fi: Paikalliset tiedostot

en: Import Folder to Library
fi: Tuo kansio kirjastoon

en: Local Folder
fi: Paikallinen kansio

en: Could not create transcoder
fi: Koodajaa ei voi luoda

en: HAL could not be initialized
fi: HALia ei voitu alustaa

en: HAL context could not be created
fi: HAL-kontekstia ei voitu luoda

en: D-Bus may not be working or configured properly
fi: D-Bus ei ole ehkä toiminnassa tai määritelty oikein

en: Home Directory
fi: Kotihakemisto

en: Importing Songs
fi: tuodaan kappaleita

en: Scanning for songs
fi: Etsitään kappaleita

en: Could not load track from library
fi: Kappaletta ei voi ladata kirjastosta

en: Cannot connect to NetworkManager
fi: Ei saatu yhteyttä NetworkManageriin

en: An available, working network connection will be assumed
fi: Oletetaan, että käytössä on toimiva verkkoyhteys

en: Pipeline profile is empty.
fi: Putken profiili on tyhjä.

en: Pipeline profile does not have the correct number of components (7)
fi: Putken profiilissa ei ole oikeaa määrää osia (7)

en: Pipeline profile does not have a lookup key
fi: Putken profiilissa ei ole hakuavainta

en: Pipeline profile does not have a display name
fi: Putken profiilissa ei ole näytettävää nimeä

en: Pipeline profile '{0}' does not have a file extension
fi: Putken profiili "{0}" ei sisällä tiedostopäätettä

en: Pipeline profile '{0}' does not have a GStreamer element
fi: Putken profiili "{0}" ei sisällä GStreamer-elementtiä

en: Pipeline profile '{0}' will be unavailable: GStreamer pipeline '{1}' could not be run
fi: Putken profiili "{0}" ei ole käytettävissä: GStreamer-puthea "{1}" ei voitu suorittaa

en: Cannot use internal bitrate. Use BuildPipeline(bitrate) instead.
fi: Sisäistä bittinopeutta ei voi käyttää. Käytä sen sijaan komentoa BuildPipeline(bitrate)

en: Cannot set internal bitrate. Must copy profile and set Bitrate on copy (new PipelineProfile(profile))
fi: Sisäistä bittinopeutta ei voi asettaa. Profiili täytyy kopioida ja bittinopeus asettaa kopiolle (new PipelineProfile(profile))

note: Translators: used to specify the bitrate for ripping
en: at
fi: nopeudella

en: No iPod-compatible encoders available
fi: iPod-yhteensopivia koodereita ei löydy

en: Default player engine
fi: Oletusmoottori

en: Banshee Plugins
fi: Bansheen liitännäiset

en: Plugin Name
fi: Liitännäisen nimi

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Overview
fi: Lyhyt kuvaus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Author(s)
fi: Tekijät

en: This plugin could not be initialized.
fi: Tätä liitännäistä ei voi alustaa.

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Reading table of contents from CD...
fi: Luetaan CD-levyn sisällysluetteloa...

en: Searching for CD metadata...
fi: Etsitään CD-levyn metatietoja

en: Searching for CD cover art...
fi: Etsitään CD-levyn kansikuvaa

en: Cannot search for CD metadata: there is no available Internet connection
fi: CD-levyn metatietoja ei voida hakea, koska Internet-yhteyttä ei ole

en: Could not fetch metadata for CD.
fi: CD-levyn metatietoja ei voitu hakea.

en: Invalid Selection
fi: Virheellinen valinta

en: You must select at least one track to import.
fi: Ainakin yksi tuotava kappale täytyy valita.

en: Synchronizing your Device, Please Wait...
fi: Synkronoidaan laitetta, odota kärsivällisesti...

en: {0} of {1}
fi: {0}/{1}

en: ({0} Remaining)
fi: ({0} jäljellä)

en: Music Library
fi: Musiikkikirjasto

en: Local Queue
fi: Paikallinen jono

en: Cannot Rename Playlist
fi: Soittolistaa ei voi nimetä uudelleen

en: A playlist with this name already exists. Please choose another name.
fi: Tämänniminen soittolista on jo olemassa, valitse toinen nimi.

en: Unknown Title
fi: Tuntematon kappale

en: by
fi: esittää

en: from
fi: levyltä

en: {0:0.00} GB
fi: {0:0.00} Gt

en: {0} MB
fi: {0} Mt

en: Rebuilding Database
fi: Rakennetaan tietokantaa uudestaan

en: Scanning iPod...
fi: Tutkitaan iPodia

en: Processing Songs...
fi: Käsitellään kappaleita...

en: Saving new database...
fi: Tallennetaan uusi tietokanta...

en: Error rebuilding iPod database
fi: Virhe luotaessa uutta iPodin tietokantaa

en: Synchronizing iPod
fi: Synkronoidaan iPodia

en: Pre-processing tracks
fi: esikäsitellään kappaleita

en: Flushing to Disk (may take time)
fi: Viedään levylle (voi viedä aikaa)

en: Failed to synchronize iPod
fi: iPodin synkronointi epäonnistui

en: Unable to read your iPod
fi: IPodista ei voitu lukea

en: What is the reason for this?
fi: Miksi näin tapahtui?

en: Rebuild iPod Database...
fi: Luo iPodin tietokanta uudestaan...

en: Confirm Rebuild iPod Database
fi: Vahvista iPodin tietokannan uudelleenluonti

en: Rebuilding your iPod database may take some time. Also note that any playlists you have on your iPod will be lost.
    
    Are you sure you want to rebuild your iPod database?
fi: iPod-tietokannan uudelleenluonti voi kestää hetken. Ota myös huomioon, että kaikki iPodiin tallennetut soittolistat hukataan.
    
    Haluatko varmasti rakentaa iPodin tietokannan uudestaan?

en: Rebuild Database
fi: Luodaan tietokantaa uudestaan

en: Rebuilding iPod Database...
fi: Luodaan iPodin tietokantaa uudestaan...

note: Console.WriteLine(Catalog.GetString("Cannot Import") + ": {0}", args.FileName); Console.WriteLine(Catalog.GetString("Cannot Import: {0} ({1}, {2})"), args.FileName, e.GetType(), e.Message);
en: Scanning
fi: Etsitään

en: Audio Device
fi: Äänilaite

en: Could not initialize GStreamer library
fi: GStreamer-kirjastoa ei voitu alustaa

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Buffering
fi: Puskuroidaan

en: Audioscrobbler Reporting
fi: Audioscrobbler-raportointi

en: Create an account
fi: Luo uusi tili

en: Join the Banshee group
fi: Liity banshee-ryhmään

en: Enable song reporting
fi: Lähetä soivan kappaleen tiedot

en: Last.fm Username
fi: Last.fm käyttäjätunnus

en: Last.fm Password
fi: Last.fm salasana

en: Your profile page on Last.fm is automatically updated whenever you listen to music. It lets others see what you're listening to right now, and shows charts of your listening history.
fi: Profiilisivusi Last.fm-sivuilla päivitetään automaattisesti aina kun kuuntelet musiikki. Näiltä sivuilta muut voivat nähdä mitä kuuntelet nyt ja sieltä voit nähdä kaavioita soitettamistasi kappaleista.

en: Configure the Audioscrobbler plugin
fi: Audioscrobbler-liitännäisen asetukset

en: Visit user profile page
fi: Käy käyttäjäprofiilin sivulla

en: Visit your Audioscrobbler profile page
fi: Käy Audioscrobbler-profiilisi sivulla

en: Visit group page
fi: Käy ryhmäsivulla

en: Visit the Banshee last.fm group page
fi: Käy Bansheen last.fm-ryhmän sivulla

en: Configure...
fi: Määrittele...

en: Allow engine to submit song data to last.fm in the Audioscrobbler plugin
fi: Salli moottorin lähettää tietoja soivasta kappaleesta last.fm-sivustolle Audioscrabbler-liitännäisestä

en: Enable the Audioscrobbler plugin
fi: Ota Audioscrabbler-liitännäinen käyttöön

en: Your last.fm password
fi: Last.fm -salasana

en: Your last.fm username
fi: Last.fm -käyttäjätunnus

en: Music Sharing
fi: Musiikin jako

en: Share my music library with others
fi: Jaa musiikkikirjastoni muiden kanssa

en: Share name:
fi: Jaon nimi:

en: Banshee Music Share
fi: Banshee-musiikkijako

en: Login to Music Share
fi: Kirjaudu musiikkijakoon

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Allow others to browse and listen to your music from other DAAP clients
fi: Salli muiden selata musiikkikirjastoa ja kuunnella musiikkia muista DAAP-asiakkaista

en: Enable DAAP Server support
fi: Ota käyttöön DAAP-palvelimen tuki

en: Enable the DAAP Music Sharing plugin
fi: Ota käyttöön DAAP-protokollan musiikinjaon liitännäinen

en: Name of DAAP server share
fi: Daap-palvelimen jaon nimi

en: Cannot login to DAAP share
fi: DAAP-jakoon ei voi kirjautua

en: Enable the FileSystemMonitor plugin
fi: Ota käyttöön tiedostojärjestelmän tarkkailijaliitännäinen

en: Automatically keep your Banshee library directory in sync with your music folder. This plugin responds to changes made in the file system to reflect them in your library.
fi: Pidä Bansheen musiikkikirjasto automaattisesti ajan tasalla musiikkikansion osalta. Tämä liitännäinen havaitsee tiedostojärjestelmään tehdyt muutokset päivittää vastaavasti tietokantaasi.

en: Metadata and Cover Art Searching
fi: Kappaletietojen ja kansikuvien haku

en: Only download album cover artwork
fi: Hae vain levyn kansikuva

en: Download album cover artwork and fill in missing track data
fi: Nouda levyn kansikuva ja täytä puuttuvia kappaletietoja

en: Download album cover artwork and overwrite any existing track data
fi: Nouda levyn kansikuva ja korvaa olemassaolevat kappaletiedot

en: Rescan Library
fi: Päivitä kirjasto

en: Warning
fi: Varoitus

en: This option can usually correct minor mistakes in metadata, however on rare occasions metadata may be incorrectly updated from MusicBrainz.
fi: Tämä valinta osaa yleensä korjata pieniä virheitä metatiedoissa. Joskus Musicbrainz päivittää metadataan myös vääriä tietoja.

en: Automatically search for missing and supplementary metadata and cover art for songs in your library.
fi: Hae automaattisesti puuttuvia tietoja ja kansikuvia musiikkikirjastonkappaleille.

en: 0 - Download only cover art 1 - Download cover art, fill in missing metadata 2 - Download cover art, overwrite metadata
fi: 0 - nouda vain kansikuva 1 - nouda kansikuva ja täytä puuttuvat levytiedot 2 - hae kansikuva ja korvaa olemassaolevat levytiedot

en: Enable the MetadataSearch plugin
fi: Ota käyttöön lisätietojen noutoliitännäinen

en: Method of fetching cover art and supplementary metadata
fi: Menetelmä hakea kansikuvia ja lisätietoja levystä

en: Multimedia Keyboard Shortcuts
fi: Multimedia-näppäimistön pikanäppäimet

en: Configuration of multimedia keyboard shortcuts is done through the Gnome Keyboard Shortcuts configuration applet.
fi: Multimedia-pikanäppäinten määrittely tehdään Gnomen pikanäppäinten asetuksista.

en: Enable the MultimediaKeys plugin
fi: Ota käyttöön multimedianäppäinten liitännäinen

en: Notification Area Icon
fi: Ilmoitusalueen kuvake

en: Shows the Notification Area Icon
fi: Näytä ilmoitusalueen kuvake

en: Enable the Notification Area Icon plugin
fi: Ota käyttöön ilmoitusalueen kuvakkeen liitännäinen

en: Cancel Operation
fi: Peru toiminto

en: Are you sure you want to cancel the '{0}' operation?
fi: Haluatko varmasti perua toiminnon "{0}?

en: Searching: {0}
fi: Haetaan: {0}

en: Idle
fi: Jouten

en: Could Not Write CD
fi: CD:n kirjoitus ei onnistunut

en: No suitable wave encoder could be found to convert selected songs to CD audio format.
fi: Sopivaa wave enkooderia jolla muuntaa valitut kappaleet ääni-CD muotoon ei löytynyt.

en: Writing CD
fi: Kirjoitetaan CD:tä

en: Writing Audio CD
fi: Kirjoitetaan Ääni-CD:tä

en: The inserted media is not large enough to hold your selected music.
fi: Valitut kappaleet eivät mahdu asemassa olevalle levylle

en: {0} more minute is needed on the media. | {0} more minutes are needed on the media.
fi[0]: Levyltä vaaditaan {0} minuutti lisää.
fi[1]: Levyltä vaaditaan {0} minuuttia lisää.

en: Not Enough Space on Disc
fi: Levyllä ei ole tarpeeksi tilaa

en: No CD writers were found on your system.
fi: CD-kirjoittimia ei löytynyt tietokoneesta.

en: Error Burning CD
fi: Virhe poltettaessa CD:tä

en: An unknown error occurred when attempting to write the CD
fi: Tapahtui tuntematon virhe yritettäessä polttaa CD-levyä

en: CD Writing Complete
fi: CD-kirjoitus on valmis

en: The selected audio was successfully written to the CD.
fi: Valitut kappaleen kirjoitettiin onnistuneesti CD-levylle.

en: Error Writing CD
fi: Virhe kirjoitettaessa CD-levyä

en: Preparing to write...
fi: Valmistellaan kirjoitusta...

en: Writing disk...
fi: Kirjoitetaan levylle...

en: Fixating disk...
fi: Viimeistellään levyä...

en: Waiting for Media
fi: Odotetaan mediaa

en: Insert Blank CD
fi: Laita tyhjä aihio asemaan

en: Please insert a blank CD disk for the write process.
fi: Laita tyhjä CD-levy asemaan kirjoitusta varten.

en: An Error Occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Error
fi: Virhe

en: Banshee Encountered a Fatal Error
fi: Banshee havaitsi vakavan virheen

en: This may be due to a programming error. Please help us make Banshee better by reporting this error. Thank you in advance!
fi: Tämä saattaa olla ohjelmointivirhe. Auta meitä tekemään Bansheesta parempi raportoimalla tämä virhe. Kiitos etukäteen!

en: An unhandled exception was thrown:
fi: Tapahtui käsittelemätön virhe:

en: Log Viewer
fi: Lokikatselin

en: Time Stamp
fi: Aikaleima

en: Message
fi: Viesti

en: Show:
fi: Näytä:

en: All Log Entries
fi: Kaikki lokitiedot

en: Only Error Messages
fi: Vain virheviestit

en: Only Warning Messages
fi: Vain varoitukset

en: Only Information Messages
fi: Vain ilmoitukset

en: Only Debug Messages
fi: Vain vianetsintäviestit

en: Entry Details:
fi: Merkinnän yksityiskohdat:

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: All
fi: Kaikki

en: Song Name
fi: Kappaleen nimi

en: Artist Name
fi: Esittäjän nimi

en: Album Title
fi: Levyn nimi

en: Genre
fi: Tyyli

en: Write selection to CD
fi: Kirjoita valinta CD-levylle

en: Import CD into library
fi: Tuo CD-levy kirjastoon

en: Play previous song
fi: Soita edellinen kappale

en: Play/pause current song
fi: Soita/keskeytä nykyinen kappale

en: Play next song
fi: Soita seuraava kappale

en: Current position in song
fi: Tämänhetkinen kappaleen kohta

en: Device disk usage
fi: Laitteen levynkäyttö

en: Synchronize music library to device
fi: Synkronoi musiikkikirjasto laitteelle

en: Adjust volume
fi: Säädä äänenvoimakkuutta

en: Change repeat playback mode
fi: Vaihda toistotilaa

en: Toggle shuffle playback mode
fi: Vaihda sekoitustilaa

en: Edit and view metadata of selected songs
fi: Näytä ja muokkaa valittujen kappaleiden merkintöjä

en: Cannot Play Song
fi: Ei voi soittaa kappaletta

en: {0} cannot be played by Banshee. The most common reasons for this are:
    
      <big>•</big> Song is protected (DRM)
      <big>•</big> Song is on a DAP that does not support playback
fi: Tiedostoa {0} ei voi soittaa Bansheessa. Yleisimmät syyt tähän ovat:
    
      <big>•</big> Tiedosto on suojattu (DRM)
      <big>•</big> Tiedosto on soittimessa joka ei tue ulkoista soittamista

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Playback Error
fi: Toistovirhe

en: Import
fi: Tuo

en: Rename Device
fi: Nimeä laite uudestaan

en: Rename Playlist
fi: Nimeä soittolista uudestaan

en: {0} day | {0} days
fi[0]: {0} päivä
fi[1]: {0} päivää

en: {0} Item | {0} Items
fi[0]: {0} kohta
fi[1]: {0} kohtaa

en: {0} Total Play Time
fi: {0} kokonaissoittoaika

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Could Not Eject
fi: Asemaa ei voi avata

en: Cannot Import: {0} ({1})
fi: Ei voi tuoda: {0} ({1})

en: Are you sure you want to remove the selected song from your library <i><b>and</b></i> your drive? This action will permanently delete the file. | Are you sure you want to remove the selected <b>({0})</b> songs from your library <i><b>and</b></i> your drive? This action will permanently delete the files.
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun kappaleen musiikkirjastosta <i><b>sekä</b></i> levyltä? Tämä toiminto poistaa tiedoston pysyvästi.
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut <b>({0})</b> kappaletta musiikkirjastosta <i><b>sekä</b></i> levyltä? Tämä toiminto poistaa tiedostot pysyvästi.

en: Are you sure you want to remove the selected song from your library? | Are you sure you want to remove the selected <b>({0})</b> songs from your library?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun kappaleen musiikkikirjastosta?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut <b>({0})</b> kappaletta musiikkikirjastosta?

en: Remove Selected Songs from Library
fi: Poista valitut kappaleet kirjastosta

note: Translators: {0} is the name of the DAP device (i.e. 'iPod')
en: Synchronize {0}
fi: Synkronoi {0}

en: You have made changes to your {0}. Please choose a method for updating the contents of your {0}.
    
    <big>•</big> <i>Synchronize Library</i>: synchronize Banshee library to {0}
    <big>•</big> <i>Save Manual Changes</i>: save only the manual changes you made
fi: Teit muutoksia kohteeseen {0}. Valitse miten {0} sisältö päivitetään.
    
    <big>•</big> <i>Synkronoi kirjasto</i>: Synkronoi Bansheen kirjasto kohteeseen {0}
    <big>•</big> <i>Tallenna muutokset</i>: Tallenna vain itse tekemäsi muutokset

en: <b>Warning:</b> Actions will alter or erase existing iPod contents and may cause incompatability with iTunes!
fi: <b>Varoitus:</b> Toiminnot muuttavat tai tyhjentävät iPodin nykyiset tiedot ja saattavat aiheuttaa epäyhteensopivuuden iTunesin kanssa!

en: Synchronize Library
fi: Synkronoi kirjasto

en: Save Manual Changes
fi: Tallenna tehdyt muutokset

en: Enter new playlist name
fi: Syötä uusi soittolistan nimi

en: Enter new name for your device
fi: Syötä uusi nimi laitteellesi

en: Invalid column width
fi: Virheellinen sarakkeen leveys

en: Choose Columns
fi: Valitse sarakkeet

en: Visible Playlist Columns
fi: Näytettävät soittolistan sarakkeet

en: Track
fi: Numero

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Title
fi: Nimi

en: Album
fi: Levy

en: Time
fi: Kesto

en: Plays
fi: Soi

en: Last Played
fi: Viimeksi soitettu

en: Select Library Location
fi: Valise kirjaston sijainti

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Loading Drive List...
fi: Ladataan listaa asemista...

en: No CD Burners Detected
fi: CD-polttimia ei havaittu

en: Fastest Possible
fi: Nopein mahdollinen

note: Translators: this represents a CD write speed, eg "32x"
en: {0}x
fi: {0} x

en: Continuous
fi: Jatkuva

en: Set all Track Numbers to this value
fi: Aseta kaikki kappalenumerot tähän arvoon

en: Automatically Set All Track Numbers
fi: Aseta kaikki kappalenumerot automaattisesti

en: Set all Track Counts to this value
fi: Aseta kaikki kappalelaskurit tähän arvoon

en: Set all Artists to this value
fi: Aseta kaikki esittäjät tähän arvoon

en: Set all Albums to this value
fi: Aseta kaikki levyn nimet tähän arvoon

en: Set all Titles to this value
fi: Aseta kaikki kappaleen nimet tähän arvoon

en: Set all Genres to this value
fi: Aseta kaikki tyylit tähän arvoon

en: Never Played
fi: Ei koskaan soitettu

en: Editing Song {0} of {1}
fi: Muokataan kappaletta {0}/{1}

en: File: {0}
fi: Tiedost: {0}

en: KB/Second
fi: kt/s

en: {0} KHz
fi: {0} kHz

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Assembly Version Information
fi: Koosteversion tiedot

en: Assembly Name
fi: Koosteen nimi

en: Version
fi: Versio
