banshee - en to da translation catalogue (394 entries)

note: Footer
en: Banshee Music Player
da: Banshee musikafspiller

en: Music Player
da: Musikafspiller

en: <b>Advanced Options</b>
da: <b>Avancerede indstillinger</b>

en: <b>Advanced Properties</b>
da: <b>Avancerede egenskaber</b>

en: <b>Banshee Music Folder Location</b>
da: <b>Placering af Banshee musik-mappe</b>

en: <b>CD Burning</b>
da: <b>Cd-brænding</b>

en: <b>CD Ripping</b>
da: <b>Cd-lydudtrækning</b>

en: <b>Loading...</b>
da: <b>Indlæser...</b>

en: <b>Playback Engines</b>
da: <b>Afspilningsmotorer</b>

en: <b>iPod Transcoding</b>
da: <b>iPod-kodning</b>

en: <big><b>Editing Song</b></big>
da: <big><b>Redigerer sang</b></big>

en: <small><i><Unknown></i></small>
da: <small><i><Ukendt></i></small>

en: <small>Advanced</small>
da: <small>Avanceret</small>

en: <small>Burning</small>
da: <small>Brænding</small>

en: <small>Encoding</small>
da: <small>Kodning</small>

en: <small>Library</small>
da: <small>Bibliotek</small>

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Bit Rate:
da: Bitrate:

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Copy files to Banshee Music Folder when importing to Library
da: Kopiér filer til Banshee musik-mappe ved import til bibliotek

en: Data CD
da: Data-cd

en: Disk Drive:
da: Disk-drev:

en: Disk Format:
da: Disk-format:

en: Disk Usage:
da: Disk-forbrug:

en: Editing Song
da: Redigerer sang

en: Eject when finished
da: Skub ud efter fuldførelse

en: Encoding Profile:
da: Kodnings-profil:

en: Encoding:
da: Kodning:

en: File Name:
da: Filnavn:

en: Imported On:
da: Importeret:

en: Last Played On:
da: Sidst afspillet:

en: MP3 CD
da: MP3 cd

en: Mime Type:
da: MIME-type:

en: Number of Plays:
da: Antal afspilninger:

en: Overburn
da: Overbrænding

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Reset
da: Nulstil

en: Sample Rate:
da: Signalrate:

en: Simulate write
da: Simulér skrivning

en: Track Duration:
da: Varighed:

en: Track _Count
da: Antal _spor

en: Track _Number
da: Spor-nummer

en: Unknown
da: Ukendt

en: Write Speed:
da: Skrive-hastighed:

en: _Artist
da: _Kunstner

en: _Search:
da: _Søg:

en: _Title
da: _Titel

en: Copy and rename music to banshee music library directory when importing
da: Kopiér og omdøb musik til Banshee musik-bibliotek-katalog ved import

en: Copy music on import
da: Kopiér musik ved import

en: Enable Special Keys
da: Aktivér special-taster

en: Enabled Special Keys (Multimedia Keys) support for Play/Pause/Next/Previous; works with mappings set through Gnome Shortcuts capplet
da: Aktiverer special-taster (multimedie-taster) til afspil/pause/næste/forrige; kortlægges gennem GNOME tastaturgenveje

en: File Name Pattern
da: Filnavns-mønster

en: Format for creating filenames/directories for ripped tracks, imported music, etc. Format is relative to the Banshee music directory... do not form an absolute path! Tokens: %artist%, %album%, %title%, %track_number%, %track_count%, %track_number_nz% (No prefixed zero), %track_count_nz% (No prefixed zero).
da: Format til oprettelse af filnavne/kataloger på udtrykne spor, importeret musik osv. Formatet er relativt til Banshees musik-katalog. Brug ikke en absolut sti! Symboler: %artist%, %album%, %title%, %track_number%, %track_count%, %track_number_nz% (Intet præfiks nul), %track_count_nz% (Intet præfiks nul).

en: Height of the main interface window.
da: Højde på hovedvinduet.

en: Move music on info save
da: Flyt musik når information gemmes

en: Move music within banshee music library directory when saving track info
da: Flyt musik i Banshee musik-bibliotek-katalog når sang-information gemmes

en: Name of media playback engine.
da: Navn på afspilningsmotor.

en: Pixel position of Main Player Window on the X Axis
da: Placering af hovedvindue på x-aksen

en: Pixel position of Main Player Window on the Y Axis
da: Placering af hovedvindue på y-aksen

en: Player Engine Name
da: Afspilningsmotor

en: Show advanced track properties
da: Vis avancerede spor-egenskaber

en: Source View Width
da: Bredde på kildevisning

en: True if main window is to be maximized, false if it is not.
da: Sand hvis hovedvindue vil blive maksimeret, ellers falsk.

en: True if the advanced expander should be expanded in the track properties dialog, false if it should be closed
da: Sand hvis den avancerede udvider skal være udvidet i spor-egenskaber-vinduet, ellers falsk hvis den skal være lukket

en: Volume Output Level
da: Lydstyrke

en: Volume of playback relative to mixer output (except on Helix, which sets volume directly on PCM
da: Afspilnings-lydstyrke i forhold til mikser-lydstyrke (undtagen Helix, som sætter lydstyrken direkte på PCM)

en: Width of Album Column.
da: Bredde på album-kolonne.

en: Width of Artist Column.
da: Bredde på kunster-kolonne.

en: Width of Last Played Column.
da: Bredde på sidst afspillede-kolonne.

en: Width of Plays Column.
da: Bredde på afspilninger-kolonne.

en: Width of Rating Column.
da: Bredde på bedømmelses-kolonne.

en: Width of Source View Column.
da: Bredde på kildevisnings-kolonne.

en: Width of Time Column.
da: Bredde på varigheds-kolonne.

en: Width of Title Column.
da: Bredde på titel-kolonne.

en: Width of Track Column.
da: Bredde på spor-kolonne.

en: Width of the main interface window.
da: Bredde på hovedvinduet.

en: Window Height
da: Vindueshøjde

en: Window Maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window Position X
da: Vinduesplacering X

en: Window Position Y
da: Vinduesplacering Y

en: Window Width
da: Vinduesbredde

en: Could not create pipeline
da: Kunne ikke oprette kanal

en: Could not initialize cdparanoia
da: Kunne ikke initialisere cdparanoia

en: Could not create encoder pipeline
da: Kunne ikke oprette kodnings-kanal

en: Could not create GNOME VFS output plugin
da: Kunne ikke oprette GNOME VFS uddata-indstik

en: Could not link pipeline elements
da: Kunne ikke sammensætte kanal-elementer

en: Encoding element does not support tagging!
da: Kodning af elementer understøtter ikke mærkning!

en: Could not send seek event to cdparanoia
da: Kunne ikke sende søge-hændelse til cdparanoia

en: Could not get track start position
da: Kunne ikke hente start-position på sang

en: Could not get track position
da: Kunne ikke hente sang-position

en: Could not find or create the 'playbin' GStreamer plugin
da: Kunne ikke finde eller oprette 'playbin' GStreamer-indstik

en: Could not load an output sink from GStreamer/GConf and could not fall back on alsasink
da: Kunne ikke indlæse et udgangselement fra GStreamer/GConf og kunne ikke falde tilbage på alsasink

en: Could not load an output sink from GStreamer/GConf, falling back on alsasink
da: Kunne ikke indlæse et udgangselement fra GStreamer/GConf, falder tilbage på alsasink

en: No decoder could be found for source format.
da: Ingen afkoder kunne findes til kildeformatet.

en: Could not stat encoded file
da: Kunne ikke udføre stat() på kodet fil

en: Could not create 'gnomevfssrc' plugin
da: Kunne ikke oprette 'gnomevfssrc' indstik

en: Could not create 'spider' plugin
da: Kunne ikke oprette 'spider' indstik

en: Could not create encoding pipeline: %s
da: Kunne ikke oprette kodnings-kanal: %s

en: Could not create 'filesink' plugin
da: Kunne ikke oprette 'filesink' indstik

en: Could not create new HAL context
da: Kunne ikke oprette ny HAL-kontekst

en: Could not integrate HAL with mainloop: %s
da: Kunne ikke integrere HAL med hovedløkke: %s

en: Could not initialize HAL context
da: Kunne ikke initialisere HAL-kontekst

en: Could not get device list from HAL
da: Kunne ikke hente enhedsliste fra HAL

en: Music Management and Playback for Gnome.
da: Musik-håndtering og afspilning til Gnome.

en: Banshee Wiki
da: Banshee Wikien

en: _Music
da: _Musik

en: New Playlist
da: Ny spilleliste

en: Create a new empty playlist
da: Opret en ny tom spilleliste

en: Import _Folder...
da: Importér _mappe...

en: Import the contents of an entire folder
da: Importér indholdet af en komplet mappe

en: Import Files...
da: Importér filer...

en: Import files inside a folder
da: Importér filer indeni en mappe

en: Source Properties...
da: Kilde-egenskaber...

en: View source properties
da: Vis kilde-egenskaber

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit Banshee
da: Afslut Banshee

en: _Edit
da: _Redigér

en: Rename Source
da: Omdøb kilde

en: Rename the active source
da: Omdøb den aktive kilde

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select all songs in song list
da: Vælg alle sange i sanglisten

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Unselect all songs in song list
da: Fravælg alle sange i sanglisten

en: Plugins...
da: Udvidelsesmoduler...

en: Configure Banshee plugins
da: Konfigurér Banshee-udvidelsesmoduler

en: _View
da: _Visning

en: Columns...
da: Kolonner...

en: Select which columns to display in the song list
da: Vælg hvilke kolonner som vises i sanglisten

en: Logged Events Viewer...
da: Fremviser af loggede hændelser...

en: View a detailed log of events
da: Vis en detaljeret hændelseslog

en: _Help
da: _Hjælp

en: Version Information...
da: Versioner...

en: View detailed version and configuration information
da: Vis detaljeret versions- og konfigurations-information

en: _Playback
da: _Afspilning

en: Source
da: Kilde

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Toggle Fullscreen Mode
da: Fuldskærms-tilstand (til/fra)

en: Show Cover Art
da: Vis omslag

en: Toggle display of album cover art
da: Slå visning af omslag til/fra

en: Delete Playlist
da: Slet spilleliste

en: Delete the active playlist
da: Slet den aktive spilleliste

en: Write CD
da: Skriv cd

en: Write selection to audio CD
da: Skriv valg til lyd-cd

en: Remove Song(s)
da: Fjern sange

en: Remove selected song(s) from library
da: Fjern valgte sange fra bibliotek

en: Delete Song(s) From Drive
da: Slet sange fra drev

en: Permanently delete selected song(s) from storage medium
da: Slet valgte sange permanent fra lagringsmedie

en: Edit Song Metadata
da: Redigér sang-metadata

en: Edit metadata on selected songs
da: Redigér metadata på valgte sange

en: Add to Playlist
da: Tilføj til spilleliste

en: Append selected songs to playlist or create new playlist from selection
da: Tilføj valgte sange til spilleliste eller opret ny spilleliste udfra valg

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Set rating for selected songs
da: Angiv bedømmelse af valgte sange

en: Import CD
da: Importér lyd-cd

en: Import audio CD to library
da: Importér lyd-cd til bibliotek

en: Play
da: Afspil

en: Play or pause the current song
da: Afspil eller pause nuværende sang

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: Repeat None
da: Gentag ikke

en: Do not repeat playlist
da: Gentag ikke spilleliste

en: Repeat All
da: Gentag alle

en: Play all songs before repeating playlist
da: Afspil alle sange før gentagelse af spilleliste

en: Repeat Single
da: Gentag én

en: Repeat the current playing song
da: Gentag den nuværende sang

en: Shuffle
da: Tilfældig

en: Toggle between shuffle or continuous playback modes
da: Skift mellem tilfældig og løbende afspilningstilstand

en: Seek Backward
da: Spol tilbage

en: Seek backward in current song
da: Spol tilbage i nuværende sang

en: Seek Forward
da: Spol frem

en: Seek forward in current song
da: Spol frem i nuværende sang

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Save changes to device or synchronize music library
da: Gem ændringer til enhed eller synkronisér musik-bibliotek

en: Eject
da: Skub ud

en: Eject the active source
da: Skub den aktive kilde ud

en: HAL is not initialized
da: HAL er ikke initialiseret

en: Audio CD Core Initialized
da: Lyd-cd-kerne initialiseret

note: work around mcs #76642
en: Could not Read Audio CD
da: Kunne ikke læse lyd-cd

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: Track {0}
da: Spor {0}

en: Could not create CD Ripper
da: Kunne ikke oprette cd-lydudtrækker

en: The device node '{0}' differs from the device node already set for previously queued tracks ({1})
da: Enhedspunktet '{0}' er forskellig fra det allerede satte enhedspunkt for tidligere tilføjede spor ({1})

en: Importing Audio CD
da: Importerer lyd-cd

en: Initializing Drive
da: Initialiserer drev

en: Importing {0} of {1}
da: Importerer {0} af {1}

en: Cannot initialize DapCore because HalCore is not initialized
da: Kan ikke initialisere DapCore fordi HalCore ikke er initialiseret

en: Synchronizing Device
da: Synkroniserer enhed

en: Waiting for transcoder...
da: Venter på koder...

en: Processing...
da: Behandler...

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
da: Egenskaber for {0}

en: Device Name
da: Enhedsnavn

en: Owner Name
da: Ejer-navn

en: Volume Usage
da: Enheds-forbrug

en: Advanced Details
da: Avancerede detaljer

en: Import Files to Library
da: Importér filer til bibliotek

en: Import Folder to Library
da: Importér mappe til bibliotek

en: HAL could not be initialized
da: HAL kunne ikke initialiseres

en: HAL context could not be created
da: HAL kontekst kunne ikke oprettes

en: D-Bus may not be working or configured properly
da: D-BUS virker muligvis ikke eller er ikke konfigureret korrekt

en: Importing Songs
da: Importerer sange

en: Scanning for songs
da: Leder efter sange

en: Could not load track from library
da: Kunne ikke indlæse sang fra bibliotek

en: Cannot connect to NetworkManager
da: Kan ikke tilslutte til NetworkManager

en: An available, working network connection will be assumed
da: En tilgængelig, fungerende netværksforbindelse forventes

en: Pipeline profile is empty.
da: Kanal-profil er tom.

en: Pipeline profile does not have the correct number of components (7)
da: Kanal-profil har ikke et korrekt antal komponenter (7)

en: Pipeline profile does not have a lookup key
da: Kanal-profil har ikke en element-nøgle

en: Pipeline profile does not have a display name
da: Kanal-profil har ikke et navn

en: Pipeline profile '{0}' does not have a file extension
da: Kanal-profil '{0}' har ikke en fil-endelse

en: Pipeline profile '{0}' does not have a GStreamer element
da: Kanal-profil '{0}' har ikke et GStreamer-element

en: Pipeline profile '{0}' will be unavailable: GStreamer pipeline '{1}' could not be run
da: Kanal-profil '{0}' vil være utilgængelig: GStreamer-kanal '{1}' kunne ikke køres

en: Cannot use internal bitrate. Use BuildPipeline(bitrate) instead.
da: Kan ikke bruge intern bitrate. Brug BuildPipeline(bitrate) i stedet.

en: Cannot set internal bitrate. Must copy profile and set Bitrate on copy (new PipelineProfile(profile))
da: Kan ikke sætte intern bitrate. Kopiér profil og angiv Bitrate ved kopiering (new PipelineProfile(profile))

note: Translators: used to specify the bitrate for ripping
en: at
da: på

en: No iPod-compatible encoders available
da: Ingen iPod-kompatible kodere tilgængelige

en: Banshee Plugins
da: Banshee-udvidelsesmoduler

en: Plugin Name
da: Udvidelsesmodul-navn

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Overview
da: Oversigt

en: Description
da: Beskrivelse

en: Author(s)
da: Forfattere

en: This plugin could not be initialized.
da: Dette udvidelsesmodul kunne ikke initialiseres.

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Reading table of contents from CD...
da: Læser indholdstabellen fra cd'en...

en: Searching for CD metadata...
da: Søger efter cd metadata...

en: Searching for CD cover art...
da: Søger efter cd omslag...

en: Cannot search for CD metadata: there is no available Internet connection
da: Kan ikke søge efter cd metadata: der er ingen tilgængelig Internet-forbindelse

en: Could not fetch metadata for CD.
da: Kunne ikke hente cd metadata.

en: Invalid Selection
da: Ugyldigt valg

en: You must select at least one track to import.
da: Du skal vælge mindst én sang at importere.

en: Synchronizing your Device, Please Wait...
da: Synkroniserer din enhed, vent venligst...

en: {0} of {1}
da: {0} af {1}

en: ({0} Remaining)
da: ({0} tilbage)

en: Music Library
da: Musik-bibliotek

en: Local Queue
da: Lokal kø

en: Cannot Rename Playlist
da: Kunne ikke omdøbe spilleliste

en: A playlist with this name already exists. Please choose another name.
da: En spilleliste med dette navn, eksisterer allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: Unknown Title
da: Ukendt titel

en: by
da: af

en: from
da: fra

en: Synchronizing iPod
da: Synkroniserer iPod

en: Pre-processing tracks
da: Førbehandler spor

en: Flushing to Disk (may take time)
da: Opdaterer til disk (kan tage noget tid)

en: Failed to synchronize iPod
da: Kunne ikke synkronisere iPod

note: Console.WriteLine(Catalog.GetString("Cannot Import") + ": {0}", args.FileName); Console.WriteLine(Catalog.GetString("Cannot Import: {0} ({1}, {2})"), args.FileName, e.GetType(), e.Message);
en: Scanning
da: Leder

en: Could not initialize GStreamer library
da: Kunne ikke initialisere GStreamer-bibliotek

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Audioscrobbler Reporting
da: Audioscrobbler-rapportering

en: Create an account
da: Opret en konto

en: Join the Banshee group
da: Deltag i Banshee-gruppen

en: Enable song reporting
da: Aktivér sang-rapportering

en: Last.fm Username
da: Last.fm brugernavn

en: Last.fm Password
da: Last.fm adgangskode

en: Your profile page on Last.fm is automatically updated whenever you listen to music. It lets others see what you're listening to right now, and shows charts of your listening history.
da: Din profilside på Last.fm opdateres automatisk hver gang du lytter til musik. Den lader andre se hvad du lytter til lige nu og viser grafer over din lytte-historik.

en: Configure the Audioscrobbler plugin
da: Konfigurér Audioscrobbler-udvidelsesmodulet

en: Visit user profile page
da: Besøg brugerprofil-side

en: Visit your Audioscrobbler profile page
da: Besøg din Audioscrobbler profilside

en: Visit group page
da: Besøg gruppeside

en: Visit the Banshee last.fm group page
da: Besøg Banshee Last.fm gruppesiden

en: Configure...
da: Konfigurér...

en: Allow engine to submit song data to last.fm in the Audioscrobbler plugin
da: Tillad motoren at indsende sangdata til Last.fm i Audioscrobbler-udvidelsesmodulet

en: Enable the Audioscrobbler plugin
da: Aktivér Audioscrobbler-udvidelsesmodulet

en: Your last.fm password
da: Din Last.fm adgangskode

en: Your last.fm username
da: Dit Last.fm brugernavn

en: Music Sharing
da: Musikdeling

en: Share my music library with others
da: Del mit musik-bibliotek med andre

en: Share name:
da: Delingsnavn:

en: Banshee Music Share
da: Banshee musikdeling

en: Login to Music Share
da: Log på musikdeling

en: Authentication Required
da: Godkendelse påkrævet

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Login
da: Log på

en: Allow others to browse and listen to your music from other DAAP clients
da: Tillad andre at gennemse og lytte til dit musik fra andre DAAP klienter

en: Enable DAAP Server support
da: Aktivér DAAP-server-understøttelse

en: Enable the DAAP Music Sharing plugin
da: Aktivér DAAP-musikdelings-udvidelsesmodulet

en: Name of DAAP server share
da: Navn på DAAP-server-deling

en: Enable the FileSystemMonitor plugin
da: Aktivér FileSystemMonitor-udvidelsesmodulet

en: Automatically keep your Banshee library directory in sync with your music folder. This plugin responds to changes made in the file system to reflect them in your library.
da: Hold automatisk dit Banshee bibliotek-katalog synkroniseret med din musik-mappe. Dette udvidelsesmodul holder dit bibliotek opdateret med ændringer lavet i dit filsystem.

en: Metadata and Cover Art Searching
da: Metadata- og omslags-søgning

en: Only download album cover artwork
da: Hent kun album-omslag

en: Download album cover artwork and fill in missing track data
da: Hent album-omslag og udfyld manglende data

en: Download album cover artwork and overwrite any existing track data
da: Hent album-omslag og overskriv eksisterende data

en: Warning
da: Advarsel

en: This option can usually correct minor mistakes in metadata, however on rare occasions metadata may be incorrectly updated from MusicBrainz.
da: Dette tilvalg kan almindeligvis afhjælpe mindre fejl i metadata, men i sjældne tilfælde kan metadata blive opdateret ukorrekt fra MusizBrainz.

en: Automatically search for missing and supplementary metadata and cover art for songs in your library.
da: Søg automatisk efter manglende og supplerende metadata og omslag for sange i dit bibliotek.

en: 0 - Download only cover art 1 - Download cover art, fill in missing metadata 2 - Download cover art, overwrite metadata
da: 0 - Hent kun omslag 1 - Hent omslag og udfyld manglende metadata 2 - Hent omslag og overskriv metadata

en: Enable the MetadataSearch plugin
da: Aktivér MetadataSearch-udvidelsesmodulet

en: Method of fetching cover art and supplementary metadata
da: Metode til hentning af omslag og supplerende metadata

en: Cancel Operation
da: Afbryd handling

en: Are you sure you want to cancel the '{0}' operation?
da: Er du sikker på at du vil afbryde handlingen '{0}'?

en: Searching: {0}
da: Søger: {0}

en: Idle
da: Klar

en: Could Not Write CD
da: Kunne ikke skrive cd

en: No suitable wave encoder could be found to convert selected songs to CD audio format.
da: Ingen velegnet wave-koder kunne findes til konvertering af valgte sange til cd lyd-format.

en: Writing CD
da: Skriver cd

en: Writing Audio CD
da: Skriver lyd-cd

en: The inserted media is not large enough to hold your selected music.
da: Det indsatte medium er ikke stort nok til det valgte musik.

en: {0} more minute is needed on the media. | {0} more minutes are needed on the media.
da[0]: {0} yderligere minut er nødvendig på mediet.
da[1]: {0} yderligere minutter er nødvendig på mediet.

en: Not Enough Space on Disc
da: Ikke nok plads på disk

en: No CD writers were found on your system.
da: Ingen cd-brændere blev fundet.

en: Error Burning CD
da: Fejl ved skrivning af cd

en: An unknown error occurred when attempting to write the CD
da: Der opstod en ukendt fejl i forsøget på at skrive cd'en

en: CD Writing Complete
da: Cd-skrivning fuldført

en: The selected audio was successfully written to the CD.
da: Det valgte lyd blev skrevet til cd'en.

en: Error Writing CD
da: Fejl ved skrivning af cd

en: Preparing to write...
da: Klargører skrivning...

en: Writing disk...
da: Skriver disk...

en: Fixating disk...
da: Fikserer disk...

en: Waiting for Media
da: Venter på medie

en: Insert Blank CD
da: Indsæt tom cd

en: Please insert a blank CD disk for the write process.
da: Indsæt venligst en tom cd til skrivningen.

en: An Error Occurred
da: Der opstod en fejl

en: Error
da: Fejl

en: Banshee Encountered a Fatal Error
da: Banshee blev ramt af en alvorlig fejl

en: This may be due to a programming error. Please help us make Banshee better by reporting this error. Thank you in advance!
da: Denne kan skyldes en programmeringsfejl. Hjælp os med at gøre Banshee bedre, ved at rapportere denne fejl. På forhånd tak!

en: An unhandled exception was thrown:
da: En 'unhandled exception' blev kastet:

en: Log Viewer
da: Log-fremviser

en: Time Stamp
da: Tidsstempel

en: Message
da: Meddelelse

en: Show:
da: Vis:

en: All Log Entries
da: Alle log-poster

en: Only Error Messages
da: Kun fejl-meddelelser

en: Only Warning Messages
da: Kun advarsels-meddelelser

en: Only Information Messages
da: Kun informations-meddelelser

en: Only Debug Messages
da: Kun fejlsøgnings-meddelelser

en: Entry Details:
da: Post-detaljer:

en: Loading...
da: Indlæser...

en: All
da: Alle

en: Song Name
da: Sang

en: Artist Name
da: Kunstner

en: Album Title
da: Album

en: Write selection to CD
da: Skriv valg til cd

en: Import CD into library
da: Importér cd til bibliotek

en: Play previous song
da: Afspil forrige sang

en: Play/pause current song
da: Afspil/pause nuværende sang

en: Play next song
da: Afspil næste sang

en: Current position in song
da: Nuværende position i sang

en: Device disk usage
da: Disk-forbrug på enhed

en: Synchronize music library to device
da: Synkronisér musik-bibliotek til enhed

en: Adjust volume
da: Justér lydstyrke

en: Change repeat playback mode
da: Gentag afspilning (til/fra)

en: Toggle shuffle playback mode
da: Tilfældig afspilning (til/fra)

en: Edit and view metadata of selected songs
da: Redigér og vis metadata på valgte sange

en: Cannot Play Song
da: Kan ikke afspille sang

en: {0} cannot be played by Banshee. The most common reasons for this are:
    
      <big>•</big> Song is protected (DRM)
      <big>•</big> Song is on a DAP that does not support playback
da: {0} kan ikke afspilles af Banshee. De mest almindelige grunde til dette er:
    
      <big>•</big> Sangen er beskyttet (DRM)
      <big>•</big> Sangen er på en DAP som ikke understøtter afspilning

en: Rename Device
da: Omdøb enhed

en: Rename Playlist
da: Omdøb spilleliste

en: {0} day | {0} days
da[0]: {0} dag
da[1]: {0} dage

en: {0} Item | {0} Items
da[0]: {0} element
da[1]: {0} elementer

en: {0} Total Play Time
da: {0} samlet spilletid

en: Clear
da: Ryd

en: Could Not Eject
da: Kunne ikke skubbe ud

en: Are you sure you want to remove the selected song from your library <i><b>and</b></i> your drive? This action will permanently delete the file. | Are you sure you want to remove the selected <b>({0})</b> songs from your library <i><b>and</b></i> your drive? This action will permanently delete the files.
da[0]: Er du sikker på du vil fjerne den valgte sang fra dit bibliotek <i><b>og</b></i> dit drev? Denne handling vil slette filen permanent.
da[1]: Er du sikker på du vil fjerne de valgte <b>({0})</b> sange fra dit bibliotek <i><b>og</b></i> dit drev? Denne handling vil slette filerne permanent.

en: Are you sure you want to remove the selected song from your library? | Are you sure you want to remove the selected <b>({0})</b> songs from your library?
da[0]: Er du sikker på du vil fjerne den valgte sang fra dit bibliotek?
da[1]: Er du sikker på du vil fjerne de valgte <b>({0})</b> sange fra dit bibliotek?

en: Remove Selected Songs from Library
da: Fjern valgte sange fra bibliotek

note: Translators: {0} is the name of the DAP device (i.e. 'iPod')
en: Synchronize {0}
da: Synkronisér {0}

en: You have made changes to your {0}. Please choose a method for updating the contents of your {0}.
    
    <big>•</big> <i>Synchronize Library</i>: synchronize Banshee library to {0}
    <big>•</big> <i>Save Manual Changes</i>: save only the manual changes you made
da: Du har lavet ændringer til din {0}. Vælg venligst en metode til opdatering af indholdet på din {0}.
    
    <big>•</big> <i>Synkronisér bibliotek</i>: synkronisér Banshee bibliotek til {0}
    <big>•</big> <i>Gem manuelle ændringer</i>: gem kun manuelle ændringer lavet af dig
    
    <b>Advarsel:</b> Handlinger vil ændre eller slette eksisterende iPod indhold og kan medføre inkompatiblitet med iTunes!

en: <b>Warning:</b> Actions will alter or erase existing iPod contents and may cause incompatability with iTunes!
da: <b>Advarsel:</b> Handlinger vil ændre eller slette eksisterende indhold på iPod'en og kan resultere i inkompatibilitet med iTunes!

en: Synchronize Library
da: Synkronisér bibliotek

en: Save Manual Changes
da: Gem manuelle ændringer

en: Enter new playlist name
da: Indtast nyt spilleliste-navn

en: Enter new name for your device
da: Indtast nyt navn til din enhed

en: Invalid column width
da: Ugyldig kolonne-bredde

en: Choose Columns
da: Vælg kolonner

en: Visible Playlist Columns
da: Synlige kolonner i spilleliste

en: Track
da: Spor

en: Artist
da: Kunstner

en: Title
da: Titel

en: Time
da: Varighed

en: Plays
da: Afspilninger

en: Last Played
da: Sidst afspillet

en: N/A
da: I/T

en: Select Library Location
da: Vælg placering af bibliotek

en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: Loading Drive List...
da: Indlæser drevliste...

en: No CD Burners Detected
da: Ingen cd-brændere fundet

en: Fastest Possible
da: Hurtigst mulig

en: Continuous
da: Løbende

en: Set all Track Numbers to this value
da: Sæt alle spornumre til denne værdi

en: Automatically Set All Track Numbers
da: Sæt automatisk alle spornumre

en: Set all Track Counts to this value
da: Sæt alle antal spor til denne værdi

en: Set all Artists to this value
da: Sæt alle kunstnere til denne værdi

en: Set all Albums to this value
da: Sæt alle album til denne værdi

en: Set all Titles to this value
da: Sæt alle titler til denne værdi

en: Never Played
da: Aldrig afspillet

en: Editing Song {0} of {1}
da: Redigerer sang {0} af {1}

en: File: {0}
da: Fil: {0}

en: KB/Second
da: KB/sekund

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Assembly Version Information
da: Versioner på samlinger

en: Assembly Name
da: Samling
