base - en to ja translation catalogue (120 entries)

en: Setting %s to complain mode.
ja: コンプレインモードに%sを設定します。

en: Setting %s to enforce mode.
ja: ゾーンの設定

en: Profile
ja: プロファイル

en: Default Hat
ja: デフォルトホスト

en: Requested Hat
ja: ハットの要求

en: Abandoning all changes.
ja: すべての変更を中止しますか?

en: Saving all changes.
ja: すべての変更の保存中。

en: Execute
ja: エキスパート(E)

en: (I)nherit
ja: 継承(I)

en: (P)rofile
ja: 新しいプロファイル

en: (U)nconfined
ja: 未確認(U)

en: (D)eny
ja: 拒否(D)

en: Abo(r)t
ja: 中止

en: (F)inish
ja: 終了(F)

en: Reading log entries from %s.
ja: メールサーバのドメインの読み込み中 ...

en: Updating subdomain profiles in %s.
ja: %sのサブドメインプロファイルを更新しています。

en: Complain-mode changes:
ja: コンプレインモードの変更:

en: Enforce-mode changes:
ja: 強制モードの変更:

en: Invalid mode found: %s
ja: 無効なオプション: %1

en: Capability
ja: 機能

en: (A)llow
ja: すべて

en: Adding capability %s to profile.
ja: 機能%sをプロファイルに追加しています。

en: Denying capability %s to profile.
ja: 機能%sをプロファイルで拒否しています。

en: Path
ja: パス

en: Old Mode
ja: 古いモード

en: New Mode
ja: テキストモード

en: (N)ew
ja: 新規(N)

en: (G)lob
ja: グローバル

en: Glob w/(E)xt
ja: グローバル拡張子付き(E)

en: Adding #include <%s> to profile.
ja: テーブルにファイルを追加中...

en: Deleted %s previous matching profile entries.
ja: 前の%s個の一致するプロファイルエントリを削除しました。

en: Adding %s %s to profile.
ja: プロファイルを読み込み中...

en: Enter new path:
ja: 新規パスの入力:

en: The specified path does not match this log entry:
ja: 指定されたカードは存在しません。

en: Log Entry
ja: ログ入力

en: Entered Path
ja: インストール済みパッチ

en: Do you really want to use this path?
ja: このパスを本当に使用しますか?

en: Profile %s contains invalid regexp %s.
ja: プロファイル%sに無効なregexp %sが含まれています。

en: Writing updated profile for %s.
ja: プロバイダを書き込んでいます...

en: &Browse
ja: ブラウズ(&B)

en: &Create Profile
ja: プロファイルの作成(&C)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &Abort
ja: 中止(&A)

en: &Back
ja: 戻る(&B)

en: (Y)es
ja: はい(Y)

en: (N)o
ja: いいえ

en: Please start the application to be profiled in 
    another window and exercise its functionality now.
    
    Once completed, select the "Scan" button below in 
    order to scan the system logs for AppArmor events.  
    
    For each AppArmor event, you will be given the  
    opportunity to choose whether the access should be  
    allowed or denied.
ja: アプリケーションのプロファイルが別のウィンドウで
    作成されるように開始し、その機能を実行してください。
    
    一度終了したら、AppArmor イベントのシステムログを 
    スキャンするために、下の "Scan" ボタンを選択してください。 
    
    それぞれのAppArmorイベントに対して、アクセスを
    許可するか拒否するかを選択する
    機会を与えられます。

en: Can't find %s.
ja: %1 を書き込めません。

en: The profile analyzer has completed processing the log files.
    
    All updated profiles will be reloaded
ja: プロファイルアナライザがログファイルの処理を完了しました。
    
    更新されたすべてのプロファイルはリロードされます

en: No unhandled AppArmor events were found in the system log.
ja: システムログに未処理AppArmorイベントが見つかりませんでした。

en: %s contains syntax errors.
ja: %sは構文エラーを含んでいます。

en: The version of AppArmor that you are running does not allow the
    creation of this profile.  Please contact Novell sales for
    upgrade options for AppArmor.
ja: 実行しているAppArmorのバージョンは、
    このプロファイルの作成を許可しません。AppArmorのアップグレードオプションについては、
    Novellの販売部門にお問い合わせください。

en: Severity
ja: セキュリティ

en: %s is currently marked as a program that should not have it's own profile.  Usually, programs are marked this way if creating a profile for them is likely to break the rest of the system.  If you know what you're doing and are certain you want to create a profile for this program, edit the corresponding entry in the [qualifiers] section in /etc/apparmor/logprof.conf.
ja: %sは、現在固有のプロファイルをもたないプログラムとしてマークされています。通常、プロファイルを作成している場合にこのようにマークされていない場合、残りのシステムを破損させる恐れがあります。操作が明確にわかっている場合で、このプログラムにプロファイルを作成することが確かな場合は、/etc/apparmor/logprof.confの[qualifiers]セクションの対応するエントリを編集してください。

en: Profile for %s already exists - skipping.
ja: プロバイダ名 %1 はすでに存在します。

en: Are you sure you want to abandon this set of profile changes and exit?
ja: このプロファイルの変更を破棄し、終了しますか?

en: Are you sure you want to save the current set of profile changes and exit?
ja: プロファイルの作成をキャンセルしますか?

en: Launching processes in an unconfined state is a very
    dangerous operation and cause serious security holes.
    
    Are you absolutely certain you wish to remove all
    AppArmor protection when executing %s?
ja: 制限されていない状態での起動プロセスは非常に
    危険な操作で、重大なセキュリティの問題を生じさせる恐れがあります。
    
    %sを実行時にすべてのAppArmorの保護を
    排除しても本当によろしいですか?

en: SubDomain does not appear to be started.  Please enable SubDomain and try again.
ja: サブドメインが開始されていないようです。サブドメインを有効にして、もう一度実行してください。.

en: Please enter the program to profile:
ja: サポートキーを記入してください

en: %s does not exist, please double-check the path.
ja: %sが存在しないので、パスをダブルチェックしてください。

en: Can't find %s in the system path list.  If the name of the application is correct, please run 'which %s' in the other window in order to find the fully-qualified path.
ja: システムパスリストの%sが見つかりません。アプリケーションの名前が正しい場合は、完全修飾パスを見つけるために、他のウィンドウで「which %s」を実行してください。

en: (S)can system log for SubDomain events
ja: サブドメインイベントのスキャンシステムログ(S)

en: usage: %s [ -d /path/to/profiles ] [ program to switch to enforce mode ]
ja: 使用:%s [ -d /path/to/profiles ] [ プログラムを強制モードに切り替え]

en: usage: %s [ -d /path/to/profiles ] [ program to switch to complain mode ]
ja: 使用:%s [ -d /path/to/profiles ] [ プログラムをコンプレインモードに切り替え]

en: usage: %s [ -d /path/to/profiles ] [ program to switch to audit mode ]
ja: 使用:%s [ -d /path/to/profiles ] [ プログラムを監査モードに切り替え]

en: usage: %s [ -d /path/to/profiles ] [ -f /path/to/logfile ] [ program to profile ]
ja: 使用:%s [ -d /path/to/profiles ] [ -f /path/to/logfile ] [プロファイルを作成するプログラム]

en: usage: %s [ -d /path/to/profiles ] [ -f /path/to/logfile ] [ -m "mark in log to start processing after"
ja: 使用:%s [ -d /path/to/profiles ] [ -f /path/to/logfile ] [ -m "後で処理を開始するログ中のマーク"]

en: Reloaded SubDomain profiles in enforce mode.
ja: サブドメインプロファイルを強制モードでリロード。

en: Finished generating profile for %s.
ja: %sのプロファイル生成を完了。

en: unknown
ja: 不明

en: Include %s contains invalid regexp %s.
ja: %sに無効なregexp %sが含まれています。

en: Unable to open
ja: 開けません

en: Couldn't save query.
ja: クエリを保存できませんでした。

en: Couldn't retrieve query.
ja: クエリを検索できませんでした。

en: # Security Incident Report - Generated by AppArmor
ja: # セキュリティインシデントレポート - AppArmorにより生成

en: # Period: %s - %s
ja: # 期間: %s - %s

en: # The following filters were used for report generation:
ja: # 以下のフィルタがレポート生成に使用されました:

en: # Filter: %s, Value: %s
ja: # フィルタ:%s、値: %s

en: # No filters were used for report generation:
ja: # 以下のフィルタがレポート生成に使用されました:

en: <h3>Security Incident Report - Generated by AppArmor</h3>
ja: <h3>セキュリティインシデントレポート  AppArmorにより生成<h3>

en: <h4>Period: %s - %s</h4>
ja: <h4>期間:%s - %s</h4>

en: ag_reports_confined: Couldn't open %s for writing.
ja: ag_reports_confined:%sを開いて書き込めませんでした。

en: Failure in readMultiAudLog() - couldn't open %s.
ja: readMultiAudLog()の失敗 - %sを開けませんでした。

en: Problem in readMultiAudLog() - couldn't open %s/%s.
ja: readMultiAudLog()の問題 - %s/%sを開けませんでした。

en: readAudLog() wasn't passed an input file.
ja: readAudLog()が入力ファイルを渡せませんでした。

en: readAudLog() couldn't open %s.
ja: readAudLog() が%sを開けませんでした。

en: Can't run %s.  Exiting.
ja: %sを実行できません。終了中。

en: ag_reports_confined: Missing instruction or argument!
ja: ag_reports_confined:指示または引数がありません。

en: Failure in readMultiEssLog() - couldn't open
ja: readMultiEssLog()の失敗 - 開けませんでした

en: Problem in readMultiEssLog() - couldn't open
ja: readMultiEssLog()の問題 - 開けませんでした

en: readEssLog() wasn't passed an input file.
ja: readEssLog()が入力ファイルを渡せませんでした。

en: readEssLog() couldn't open %s
ja: readAudLog() が%sを開けませんでした。

en: ag_logparse: Unknown instruction %s or argument: %s
ja: ag_logparse:不明な指示%sまたは引数: %s

en: ag_reports_parse: Couldn't open %s for writing.
ja: ag_reports_parse:%sを開いて書き込めませんでした。

en: ag_reports_parse: No archived reports found.
ja: ag_reports_parse:アーカイブされたリポートが見つかりませんでした。

en: ag_reports_parse: Can't open directory %s: %s
ja: ag_reports_parse:ディレクトリ%s: %sを開けません

en: ag_reports_parse: Unknown instruction %s or argument: %s
ja: ag_reports_parse:不明な指示%sまたは引数: %s

en: Couldn't find %s.  Unable to create crontab.  Exiting.
ja: %sが見つかりませんでした。crontabを作成できません。終了中。

en: Couldn't open %s.
ja: %sを開けませんでした。

en: Couldn't open %s.  Unable to add report: %s
ja: %sを開けませんでした。リポートを追加できません:  %s

en: Duplicate report name not allowed. Didn't schedule new report: %s
ja: 複製リポート名は許可されません。新しいリポートをスケジュールに入れることができません: %s

en: Couldn't open %s.  No changes performed.
ja: %sを開けませんでした。変更は実行されていません。

en: ag_reports_sched: Unknown instruction %s or arg: %s
ja: ag_reports_sched:不明な指示%sまたは引数: %s

en: DBI Execution failed: %s.
ja: DBIを実行できませんでした: %s。

en: Couldn't open file: %s.
ja: ファイルを開けませんでした: %s。

en: No type value passed.  Unable to determine page count.
ja: 型の値が渡されていません。ページ数を決定できません。

en: Failed copying %s.
ja: %sのコピーに失敗しました。

en: Export Log Error: Couldn't open %s
ja: ログエラーのエクスポート: %sを開けませんでした。

en: Fatal error.  No report name given. Exiting.
ja: 致命的エラー。リポート名が与えられていません。終了中。

en: Unable to get configuration info for %s.  Unable to find %s.
ja: %sに対する設定を取得できません。%sを検出できません。

en: Failed to parse: %s.
ja: 解析に失敗しました: %s。

en: Fatal Error.  Couldn't open %s.
ja: 致命的エラー。%sを開けませんでした。

en: Fatal Error.  Can't run %s.  Exiting.
ja: 致命的エラー。%sを実行できません。終了中。

en: Fatal Error.  No directory, %s, found.  Exiting.
ja: 致命的エラー。ディレクトリ、%sが見つかりません。終了中。

en: Fatal Error.  Couldn't open %s.  Exiting
ja: 致命的エラー。%sを開けませんでした。終了中

en: DBI Execution failed: %s
ja: DBIを実行できませんでした:  %s

en: Fatal Error.  getArchReport() couldn't open %s
ja: 致命的エラー。  getArchReport()が%sを開けませんでした

en: Profiling
ja: 検出中
