NetworkManager - en to sv translation catalogue (175 entries)

en: Passphrase for wireless network %s
sv: Lösenfras för det trådlösa nätverket %s

en: Connection to the wireless network '%s' failed.
sv: Anslutning till det trådlösa nätverket "%s" misslyckades.

en: Connection to the wired network failed.
sv: Anslutning till det trådburna nätverket misslyckades.

en: Error displaying connection information:
sv: Fel vid visning av anslutningsinformation:

en: Could not find some required resources (the glade file)!
sv: Kunde inte hitta en del nödvändiga resurser (glade-filen)!

en: No active connections!
sv: Inga aktiva anslutningar!

en: Wired Ethernet (%s)
sv: Trådbundet Ethernet (%s)

en: Wireless Ethernet (%s)
sv: Trådlöst Ethernet (%s)

en: NetworkManager Applet
sv: Panelprogram för nätverkshantering

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
sv: Panelprogram i notifieringsytan för hantering av dina nätverksenheter och nätverksanslutningar.

en: VPN Login Failure
sv: VPN-inloggningsfel

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a login failure.
sv: Kunde inte starta VPN-anslutningen "%s" på grund av ett inloggningfel.

en: VPN Start Failure
sv: VPN-startfel

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a failure launching the VPN program.
sv: Kunde inte starta VPN-anslutningen "%s" på grund av ett fel vid start av VPN-programmet.

en: VPN Connect Failure
sv: VPN-anslutningsfel

en: Could not start the VPN connection '%s' due to a connection error.
sv: Kunde inte starta VPN-anslutningen "%s" på grund av ett anslutningsfel.

en: VPN Configuration Error
sv: VPN-konfigurationsfel

en: The VPN connection '%s' was not correctly configured.
sv: VPN-anslutningen "%s" konfigurerades inte korrekt.

en: Could not start the VPN connection '%s' because the VPN server did not return an adequate network configuration.
sv: Kunde inte starta VPN-anslutningen "%s" eftersom VPN-servern inte returnerade en lämplig nätverkskonfiguration.

en: VPN Login Message
sv: VPN-inloggningsmeddelande

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the glade file was not found).
sv: Panelprogrammet för nätverkshantering kunde inte hitta en del nödvändiga resurser (glade-filen hittades inte).

en: The network device "%s (%s)" does not support wireless scanning.
sv: Nätverksenheten "%s (%s)" stöder inte trådlös genomsökning.

en: The network device "%s (%s)" does not support link detection.
sv: Nätverksenheten "%s (%s)" stöder inte länkdetektering.

en: Preparing device %s for the wired network...
sv: Förbereder enheten %s för det trådbundna nätverket...

en: Preparing device %s for the wireless network '%s'...
sv: Förbereder enheten %s för det trådlösa nätverket "%s"...

en: Configuring device %s for the wired network...
sv: Konfigurerar enheten %s för det trådbundna nätverket...

en: Attempting to join the wireless network '%s'...
sv: Försöker ansluta till det trådlösa nätverket "%s"...

en: Waiting for Network Key for the wireless network '%s'...
sv: Väntar på nätverksnyckel för det trådlösa nätverket "%s"...

en: Requesting a network address from the wired network...
sv: Begär en nätverksadress från det trådbundna nätverket...

en: Requesting a network address from the wireless network '%s'...
sv: Begär en nätverksadress från det trådlösa nätverket "%s"...

en: Finishing connection to the wired network...
sv: Slutför anslutning till det trådbundna nätverket...

en: Finishing connection to the wireless network '%s'...
sv: Slutför anslutning till det trådlösa nätverket "%s"...

en: NetworkManager is not running
sv: Nätverkshanteraren är inte igång

en: Networking disabled
sv: Nätverk inaktiverat

en: No network connection
sv: Ingen nätverksanslutning

en: Wired network connection
sv: Trådbunden nätverksanslutning

en: Connected to an Ad-Hoc wireless network
sv: Anluten till ett trådlöst ad hoc-nätverk

en: Wireless network connection to '%s' (%d%%)
sv: Trådlös nätverksanslutning till "%s" (%d%%)

en: VPN connection to '%s'
sv: VPN-anslutning till "%s"

en: VPN connecting to '%s'
sv: VPN-ansluter till "%s"

en: _Connect to Other Wireless Network...
sv: _Anslut till annat trådlöst nätverk...

en: Create _New Wireless Network...
sv: Skapa _nytt trådlöst nätverk...

en: _VPN Connections
sv: _VPN-anslutningar

en: _Configure VPN...
sv: _Konfigurera VPN...

en: _Disconnect VPN...
sv: Koppla _från VPN...

en: _Dial Up Connections
sv: _Uppringda anslutningar

note: FIXME: We should save and then check the state of the devices and show Connect _or_ Disconnect for each item
en: Connect to %s...
sv: Anslut till %s...

en: Disconnect from %s...
sv: Koppla från %s...

en: No network devices have been found
sv: Inga nätverksenheter har hittats

en: NetworkManager is not running...
sv: Nätverkshanteraren är inte igång...

note: 'Enable Networking' item
en: Enable _Networking
sv: Aktivera _nätverk

note: 'Enable Wireless' item
en: Enable _Wireless
sv: Aktivera _trådlöst

note: 'Connection Information' item
en: Connection _Information
sv: Anslutnings_information

note: Help item
en: _Help
sv: _Hjälp

note: About item
en: _About
sv: _Om

en: The NetworkManager applet could not find some required resources.  It cannot continue.
sv: Panelprogrammet för nätverkshantering kunde inte hitta en del nödvändiga resurser. Det kan inte fortsätta.

en: Open System
sv: Öppet system

en: Shared Key
sv: Delad nyckel

en: Automatic (Default)
sv: Automatiskt (standard)

en: Dynamic WEP
sv: Dynamisk WEP

en: None
sv: Ingen

en: WEP 64/128-bit ASCII
sv: WEP 64/128-bitars ASCII

en: WEP 64/128-bit Hex
sv: WEP 64/128-bitars hexadecimal

en: WEP 128-bit Passphrase
sv: WEP 128-bitars lösenfras

en: Orientation
sv: Orientering

en: The orientation of the tray.
sv: Orienteringen på lådan.

en: Wired Network (%s)
sv: Trådbundet nätverk (%s)

en: _Wired Network
sv: _Trådbundet nätverk

en: Wireless Network (%s) | Wireless Networks (%s)
sv[0]: Trådlöst nätverk (%s)
sv[1]: Trådlösa nätverk (%s)

en: Wireless Network | Wireless Networks
sv[0]: Trådlöst nätverk
sv[1]: Trådlösa nätverk

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

en: By default, the wireless network's name is set to your computer's name, %s, with no encryption enabled
sv: Som standard är namnet på det trådlösa nätverket angivet till din dators namn, %s, och utan någon kryptering aktiverad

en: Create new wireless network
sv: Skapa nytt trådlöst nätverk

en: Enter the name and security settings of the wireless network you wish to create.
sv: Ange namnet och säkerhetsinställningarna för det trådlösa nätverk som du vill skapa.

en: Create New Wireless Network
sv: Skapa nytt trådlöst nätverk

en: Existing wireless network
sv: Befintligt trådlöst nätverk

en: Enter the name of the wireless network to which you wish to connect.
sv: Ange namnet på det trådlösa nätverk som du vill ansluta till.

en: Connect to Other Wireless Network
sv: Anslut till annat trådlöst nätverk

en: Error connecting to wireless network
sv: Fel vid anslutning till trådlöst nätverk

en: The requested wireless network requires security capabilities unsupported by your hardware.
sv: Det begärda trådlösa nätverket kräver säkerhetsfunktioner som inte stöds av din hårdvara.

en: Cannot start VPN connection '%s'
sv: Kan inte starta VPN-anslutningen "%s"

en: Could not find the authentication dialog for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
sv: Kunde inte hitta autentiseringsdialogen för VPN-anslutningstypen "%s". Kontakta din systemadministratör.

en: There was a problem launching the authentication dialog for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
sv: Ett problem inträffade vid start av autentiseringsdialogen för VPN-anslutningstypen "%s". Kontakta din systemadministratör.

en: <span weight="bold" size="larger">Active Connection Information</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Information om aktiv anslutning</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Passphrase Required by Wireless Network</span>
    
    A passphrase or encryption key is required to access the wireless network '%s'.
sv: <span weight="bold" size="larger">Lösenfras krävs av det trådlösa nätverket</span>
    
    En lösenfras eller en krypteringsnyckel krävs för att komma åt det trådlösa nätverket "%s".

en: <span weight="bold" size="larger">Reduced Network Functionality</span>
    
    %s  It will not be completely functional.
sv: <span weight="bold" size="larger">Reducerad nätverksfunktionalitet</span>
    
    %s  Det kommer inte att vara helt fungerande.

en: <span weight="bold" size="larger">Wireless Network Login Confirmation</span>
    
    You have chosen to log in to the wireless network '%s'.  If you are sure that this wireless network is secure, click the checkbox below and NetworkManager will not require confirmation on subsequent log ins.
sv: <span weight="bold" size="larger">Inloggningsbekräftelse för trådlöst nätverk</span>
    
    Du har valt att logga in på det trådlösa nätverket "%s". Om du är säker på att detta trådlösa nätverk är säkert klickar du i kryssrutan nedan, så kommer nätverkshanteraren inte längre att kräva bekräftelse vid framtida inloggningar.

en: Anonymous Identity:
sv: Anonym identitet:

en: Authentication:
sv: Autentisering:

en: Broadcast Address:
sv: Broadcast-adress:

en: CA Certificate File:
sv: CA-certifikatfil:

en: C_onnect
sv: _Anslut

en: Client Certificate File:
sv: Klientcertifikatfil:

en: Connection Information
sv: Anslutningsinformation

en: Default Route:
sv: Standardväg:

en: Destination Address:
sv: Måladress:

en: Driver:
sv: Drivrutin:

en: EAP Method:
sv: EAP-metod:

en: Hardware Address:
sv: Hårdvaruadress:

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: Identity:
sv: Identitet:

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Key Type:
sv: Nyckeltyp:

en: Key:
sv: Nyckel:

en: None
    WEP 128-bit Passphrase
    WEP 64/128-bit Hex
    WEP 64/128-bit ASCII
sv: Ingen
    WEP 128-bitars lösenfras
    WEP 64/128-bitars hexadecimal
    WEP 64/128-bitars ASCII

en: Open System
    Shared Key
sv: Öppet system
    Delad nyckel

en: Other Wireless Network...
sv: Annat trådlöst nätverk...

en: Passphrase:
sv: Lösenfras:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Primary DNS:
sv: Primär DNS:

en: Private Key File:
sv: Fil med privat nyckel:

en: Private Key Password:
sv: Lösenord för privat nyckel:

en: Secondary DNS:
sv: Sekundär DNS:

en: Select the CA Certificate File
sv: Välj en CA-certifikatfil

en: Select the Client Certificate File
sv: Välj en klientcertifikatfil

en: Select the Private Key File
sv: Välj fil med privat nyckel

en: Show key
sv: Visa nyckel

en: Show passphrase
sv: Visa lösenfras

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: Show passwords
sv: Visa lösenord

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Subnet Mask:
sv: Subnätsmask:

en: Type:
sv: Typ:

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: Wireless Network Key Required
sv: Nyckel krävs för det trådlösa nätverket

en: Wireless _adapter:
sv: Trådlös _nätverksadapter:

en: _Always Trust this Wireless Network
sv: _Lita alltid på detta trådlösa nätverk

en: _Don't remind me again
sv: _Påminn mig inte igen

en: _Login to Network
sv: _Logga in på nätverket

en: _Network Name:
sv: _Nätverksnamn:

en: _Wireless Security:
sv: _Trådlös säkerhet:

en: Cannot add VPN connection
sv: Kan inte lägga till VPN-anslutning

en: No suitable VPN software was found on your system. Contact your system administrator.
sv: Ingen lämplig VPN-programvara hittades på ditt system. Kontakta din systemadministratör.

en: Cannot import VPN connection
sv: Kan inte importera VPN-anslutning

en: Cannot find suitable software for VPN connection type '%s' to import the file '%s'. Contact your system administrator.
sv: Kan inte hitta lämplig programvara för VPN-anslutningstypen "%s" för att importera filen "%s". Kontakta din systemadministratör.

en: Error retrieving VPN connection '%s'
sv: Fel vid hämtning av VPN-anslutningen "%s"

en: Could not find the UI files for VPN connection type '%s'. Contact your system administrator.
sv: Kunde inte hitta användargränssnittsfilerna för VPN-anslutningstypen "%s". Kontakta din systemadministratör.

en: Delete VPN connection "%s"?
sv: Ta bort VPN-anslutningen "%s"?

en: All information about the VPN connection "%s" will be lost and you may need your system administrator to provide information to create a new connection.
sv: All information om VPN-anslutningen "%s" kommer att gå förlorad och du kan komma att behöva kontakta din systemadministratör för att få information för att kunna skapa en ny anslutning.

en: Unable to load
sv: Kan inte läsa in

en: Cannot find some needed resources (the glade file)!
sv: Kunde inte hitta en del nödvändiga resurser (glade-filen)!

note: Edit dialog
en: Edit VPN Connection
sv: Redigera VPN-anslutning

en: Add a new VPN connection
sv: Lägg till en ny VPN-anslutning

en: Choose which type of VPN connection you wish to create.
sv: Välj vilken typ av VPN-anslutning som du vill skapa.

en: Connect to:
sv: Anslut till:

en: Create VPN Connection
sv: Skapa VPN-anslutning

en: Create VPN Connection - 1 of 2
sv: Skapa VPN-anslutning - 1 av 2

en: Create VPN Connection - 2 of 2
sv: Skapa VPN-anslutning - 2 av 2

en: Delete the selected VPN connection
sv: Ta bort den markerade VPN-anslutningen

en: E_xport
sv: E_xportera

en: Edit the selected VPN connection
sv: Redigera den markerade VPN-anslutningen

en: Export the VPN settings to a file
sv: Exportera VPN-inställningarna till en fil

en: Export the selected VPN connection to a file
sv: Exportera den markerade VPN-anslutningen till en fil

en: Finish Creating VPN Connection
sv: Slutför skapande av VPN-anslutning

en: Manage Virtual Private Network Connections
sv: Hantera VPN-anslutningar

en: This assistant will guide you through the creation of a connection to a Virtual Private Network (VPN).
    
    It will require some information, such as IP addresses and secrets.  Please see your system administrator to obtain this information.
sv: Denna guide kommer att hjälpa dig igenom processen att skapa en ny anslutning till ett virtuellt privat nätverk (VPN).
    
    Den kommer att kräva en del information, som till exempel ip-adresser och hemligheter. Kontakta din systemadministratör för att få tag i denna information.

en: VPN Connections
sv: VPN-anslutningar

en: 40-bit WEP
sv: 40-bitars WEP

en: 104-bit WEP
sv: 104-bitars WEP

en: WPA Automatic
sv: WPA automatisk

en: WPA2 Automatic
sv: WPA2 automatisk

en: none
sv: ingen

en: unable to create netlink socket for monitoring wired ethernet devices - %s
sv: kan inte skapa netlink-uttag för övervakning av trådbundna ethernet-enheter - %s

en: unable to bind to netlink socket for monitoring wired ethernet devices - %s
sv: kan inte binda till netlink-uttag för övervakning av trådbundna ethernet-enheter - %s

en: operation took too long
sv: åtgärden tog för lång tid

en: received data from wrong type of sender
sv: mottog data från fel typ av avsändare

en: received data from unexpected sender
sv: mottog data från oväntad avsändare

en: too much data was sent over socket and some of it was lost
sv: för mycket data skickades över uttaget och en del gick förlorat

en: error occurred while waiting for data on socket
sv: fel inträffade vid väntan på data i uttaget

en: You are now connected to the Ad-Hoc wireless network '%s'.
sv: Du är nu ansluten till det trådlösa ad hoc-nätverket "%s".

en: You are now connected to the wireless network '%s'.
sv: Du är nu ansluten till det trådlösa nätverket "%s".

en: You are now connected to the wired network.
sv: Du är nu ansluten till det trådbundna nätverket.

en: Connection Established
sv: Anslutning etablerad

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: The network connection has been disconnected.
sv: Nätverksanslutningen har kopplats från.
